تاریخ انتشار خبر: ۱۵ , دی, ۱۳۹۳ | ۱۲:۵۹:۰۴
کد مطلب : 64913
گزارش:

نشت گازوئیل ۵۰ کیلومتر از طول رودخانه کرخه را آلوده کرد/تلف شدن هزاران قطعه ماهی و خطر آلودگی دریاچه سدکرخه

لوله شکست و گازوئیل چند متری دورتر از رودخانه زال به فواره‌ای تبدیل شده که آسمان و زمین را سیاه کرد. از آن روز خبر زیادی به گوش نرسید تا این‌که آلودگی با جریان پیدا کردن در رودخانه زال خود را به کرخه رساند و به گفته مدیرکل محیط‌زیست استان خوزستان، ۵٠ کیلومتر از این رودخانه را آلوده کرد.

 

 

 

به گزارش عصر آبادان به نقل از رهیاب ، نشت مواد نفتی از خط انتقال گازوییل در منطقه پل زال لرستان، رودخانه کرخه در شمال استان خوزستان را دچار آلودگی و با تهدید جدی روبه‌رو کرده است.این حادثه که هفته گذشته در لرستان رخ داد موجب آلودگی آب رودخانه زال شده و این آلودگی در حال نزدیک شدن به دریاچه سد کرخه است.

به گفته منابع محلی هر چند برای پاکسازی لکه‌های نفتی آلوده در رودخانه زال و ممانعت از ورود آنها به رودخانه منتهی به سد کرخه اقداماتی صورت گرفته اما این آلودگی به دریاچه سد کرخه نزدیک شده و مواردی از لکه‌های نفتی نیز در این دریاچه مشاهده شده است.

مسوولان محلی در منطقه شمال خوزستان حاضر به اطلاع‌رسانی در خصوص این حادثه نیستند اما گفته می‌شود جلساتی در این رابطه و به منظور اتخاذ راهکار لازم برای جلوگیری از آلودگی نفتی رودخانه کرخه تشکیل شده است.

مهرداد فتحی بیرانوند، مدیرکل حفاظت محیط‌زیست لرستان نیز هفته گذشته از نشت گازوییل به رودخانه زال این استان و خسارت زیست‌محیطی ناشی از این آلودگی خبر داد.

عصر روز هفتم دی ماه بود، در جریان نوسازی خطوط لوله انتقال گازوئیل، بولدوزر با خط لوله انتقال گازوئیل برخورد کرد و باعث شکستگی لوله گازوئیلی شد که از خوزستان تا لرستان امتداد داشت. لوله شکست و گازوئیل چند متری دورتر از رودخانه زال به فواره‌ای تبدیل شده که آسمان و زمین را سیاه کرد.  از آن روز خبر زیادی به گوش نرسید تا این‌که آلودگی با جریان پیدا کردن در رودخانه زال خود را به کرخه رساند و به گفته مدیرکل محیط‌زیست استان خوزستان، ۵٠ کیلومتر از این رودخانه را آلوده کرد.

آلودگی نفتی خود را به پایین‌دست رودخانه زال یعنی کرخه رسانده و حالا گفته می‌شود بیش از ۵٠ کیلومتر از رودخانه کرخه آلوده شده و هزاران قطعه ماهی بر اثر این آلودگی تلف شده‌اند. احمدرضا لاهیجان‌زاده مدیرکل محیط‌زیست استان خوزستان با اشاره به شکستگی یکی از خطوط انتقال گازوئیل بر اثر برخورد یک دستگاه بولدوزر، به سایت خبری محیط‌زیست ایران (IENA)، گفت:  «برآورده‌ها نشان می‌دهد بر اثر این حادثه، حدود ۵٠ کیلومتر از رودخانه کرخه آلوده شده است. شرکت خط لوله هنوز میزان دقیق فوران گازوئیل را اعلام نکرده، با این حال گازوئیل فوران کرده پس از طی ١۵٠ متر مسافت وارد رودخانه کرخه شده و برآورد می‌شود که، حجم گازوئیل ورودی به رودخانه کرخه حدود ۵٠٠٠ لیتر است.»

او با اعلام این‌که کارشناسان محیط‌زیست اندیمشک از ساعات نخست حادثه، در محل وقوع حادثه حاضر بودند و اقدامات لازم را انجام داده‌اند، می‌گوید: «متاسفانه بر اثر این حادثه علاوه بر آلودگی آب و خاک، چند‌هزار ماهی نیز تلف شده‌اند.»

فرماندار اندیمشک گفت: با تلاشهای به عمل آمده آلودگی ناشی از مواد نفتی پیش از رسیدن به سد مخزنی کرخه در ٣۵ کیلومتری این سد مهار شد.

گودرزی گفت:شکستگی خط لوله انتقال گازوئیل بوسیله یکدستگاه لودر در منطقه کوهستانی حد فاصل استانهای لرستان و خوزستان سبب نشت مواد نفتی به رودخانه زال از سرشاخه های رودخانه کرخه شد.

وی افزود: مقادیری مواد نفتی به این رودخانه سرایت کرد اما با هماهنگی، پیگیری،  برنامه ریزی و اقدامهای دستگاههای اجرایی مربوط، این آلودگی به خوبی مهار شد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست دستور رسیدگی ویژه برای آلودگی رودخانه کرخه داد به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان حفاظت محیط زیست(پام)، معصومه ابتکار معاون رئیس‌جمهوری در دستور خود به سعید متصدی معاون محیط‌ زیست انسانی سازمان حفاظت محیط‌ زیست تأکید کرده است در این خصوص رسیدگی لازم تا حصول نتیجه برای پاکسازی و حفاظت از کرخه صورت گیرد.

رودخانه کرخه سومین رود طولانی کشور پس از کارون و سفیدرود است، این رودخانه از کوه های زاگرس سرچشمه می گیرد و پس از طی مسیری نزدیک به ۷۵۵ کیلومتر در جهت جنوب غربی به تالاب هورالعظیم سرازیر می شود.