تاریخ انتشار خبر: ۲۰ , بهمن, ۱۳۹۳ | ۱۹:۵۸:۲۴
کد مطلب : 72597

نصب ازاره سنگی جدید جنب درب ورودی حرم امام علی(ع)+ تصاویر

یک ازاره سنگى جدید از جنس اونیکس توسط سنگ‌کاران و کار‌شناسان ایرانى در حرم امام علی(ع) نصب گردید.

به نقل از ابنا، به منظور استحکام بیشتر چهارچوب و گوشه‌های بزرگ‌ترین درب ورودی به حرم مطهر امام علی(ع)، ازاره سنگی جدیدی از جنس اونیکس در پشت این درب نصب شد.
مهندس مظفر محبوبه از کار‌شناسان بخش امور مهندسى آستان در این رابطه گفت: در ایام عید غدیر سال گذشته یک درب طلاى بزرگ در ورودى حرم مطهر از طرف مسجد بالاسر (رواق ابوطالب) نصب گردید. این ورودى پس از افتتاح صحن بزرگ حضرت فاطمه(س) ورودى اصلى این صحن به طرف حرم مطهر خواهد بود و بزرگ‌ترین ورودى به طرف فضاى ضریح مطهر به شمار مى‌رود.

مظفر افزود: بنا بر دستورات شوراى آستان و به منظور استحکام بیشتر جوانب و چهارچوب درب جدید، یک ازاره سنگى جدید از جنس اونیکس که دقیقا مشابه سنگ به کار رفته در داخل حرم مطهر می‌باشد توسط سنگ‌کاران و کار‌شناسان ایرانى نصب گردید. این ازاره سنگى که به صورت دو گلدان بزرگ تراشیده شده داراى ارتفاعى برابر با ۲۷۵ سانتی‌متر و عرض ۲۵×۲۵ سانتی‌متر می‌باشد.

کار‌شناس بخش امور مهندسى آستان تأکید کرد: این درب که بزرگ‌ترین درب ورودى به فضاى ضریح مطهر مى باشد داراى ارتفاعى برابر با ۳,۵ متر و ارتفاع ۱,۷۵ متر مى باشد و در آن حدود ۱۰۰ متر مکعب چوب ساج و ۵۰۰ کیلوگرم مس و ۲,۲۵۰ گرم طلا به کار رفته و مجموع مساحت میناکاری شده آن ۵ متر مربع می‌باشد.

مظفر در ادامه گفت: این درب توسط مجموعه‌ای از صنعتگران عراقی ساخته شده و هزینهٔ ساخت آنکه بالغ بر ۷۵۰ ملیون دینار می‌باشد به همت یکی از نیکوکاران شهر نجف بنام حاج معین جابر جدی تأمین گردید.