تاریخ انتشار خبر: ۶ , بهمن, ۱۳۹۲ | ۰۶:۲۲:۵۸
کد مطلب : 16536

نفری که نشست داووس را به وجد آوردند

دو نفر از روسای کشورها که بیشترین توجهات را در نشست امسال به خود جلب کردند حسن روحانی رئیس جمهور ایران و شینزو آبه نخست وزیر ژاپن بودند.

عصر آبادان – روزنامه فایننشال تایمز نوشت: حسن روحانی رئیس جمهور ایران به همراه شینزو آبه نخست وزیر ژاپن و نشست مجمع جهانی اقتصاد در داووس را به وجد آوردند. این روزنامه نوشت: دو نفر از روسای کشورها که بیشترین توجهات را در نشست امسال به خود جلب کردند حسن روحانی رئیس جمهور ایران و شینزو آبه نخست وزیر ژاپن بودند.

یکی از دلایل این توجه عنصر تازگی است. شرکت کنندگان در نشست داووس همچنین به خوبی اطلاع دارند که این دو جزو شخصیت های بالقوه تغییرساز هستند. روحانی به چهره عمومی تلاش های ایران برای آشتی با آمریکا و پایان بخشیدن به تنش های خطرناک بر سر برنامه هسته ای ایران تبدیل شده است.

برنامه جسورانه اصلاحات اقتصادی آبه نیز می تواند حیات تازه ای به ژاپن ، سومین اقتصاد بزرگ جهان ، ببخشد. روسای کشور ایران و ژاپن همچنین نقش محوری در دو رقابت منطقه ای از خطرناکترین رقابتهای منطقه ای جهان دارند: تنش ها میان چین و ژاپن ، و تنش ها میان ایران و عربستان سعودی. هم آبه و هم روحانی توانستند خود را به عنوان رهبران ملی متفاوتی نشان دهند.

منبع: خبرآنلاین