تاریخ انتشار خبر: ۱۷ , اردیبهشت, ۱۳۹۵ | ۰۱:۳۶:۳۵
کد مطلب : 112143

نقره داغ کردن شهروندان به سبک ثبت نام کارت ملی هوشمند

برخی سودجویان برای ثبت نام کارت ملی هوشمند، ۷۰ هزار ریال پول اضافه از هر شهروند دریافت می کنند، در صورتی که شهروندان می توانند با مراجعه به سامانه ثبت نام کارت ملی به آدرس ‘WWW.NCR.IR’ یا دو دفتر تایید شده از سوی ثبت احوال در آبادان ثبت نام رایگان کنند.

برخی سودجویان و کافی نت ها در برخی مناطق شهری و روستایی به بهانه ثبت نام از شهروندان برای دریافت کارت ملی هوشمند، وجه غیر متعارف به صورت نقد دریافت می کنند.
یک شهروند آبادانی گفت:برای ثبت نام کارت ملی هوشمند به یکی از دفاتر پیشخوان دولت در شهر مراجعه کردم و برای ثبت نام اولیه مبلغ ۴۲ هزار ریال بابت فرم پیش ثبت نام پرداخت کردم و هیچ مدرکی نیز از سوی این دفتر به من ارائه نشد.
علی جوهری افزود:پس از دو هفته دوباره به آن مرکز پیشخوان مراجعه کردم که متوجه شدم برای ثبت نام در سامانه ثبت احوال می بایست ۲۰۰ هزار ریال پرداخت کنم در حالی که سازمان ثبت احوال، ۱۷۲ هزار ریال برای ثبت نام اولیه اعلام کرده است.
وی نظارت بیشتر مسئولان در یان خصوص را خواستار شد و گفت:اگر می خواستم به آن دفتر مبلغی بپردازم، می بایست ۳۴۰ هزار ریال اضافه پرداخت می کردم در صورتی که به راحتی با اینترنت خانگی ثبت نام کرده و کد رهگیری دریافت کردم.
یکی دیگر از شهروندان آبادانی نیز در این باره می گوید:برخی کافی نت ها هر مبلغی بتوانند از مشتری دریافت می کنند و نظارتی در این خصوص نیست.
سهام هاشمی گفت:ما یک خانواده پنج نفر هستیم که برای ثبت نام مبلغ یک میلیون و ۲۰۰ هزار ریال برای ثبت نام به کافی نت پول دادیم در حالی اینک متوجه شده که هزینه ثبت نام، تنها ۸۶۰ هزار ریال است.
وی افزود:شوهر من صیاد است و پس از هشت روز سفر دریایی هزینه امرار معاش ما را تامین می کند و پرداخت ۳۴۰ هزار ریال اضافی به کافی نت رقم بالایی است.
رئیس اداره ثبت نام احوال آبادان در خصوص ثبت نام بای دریافت کارت ملی هوشمند به خبرنگار ایرنا گفت:متقاضیان دریافت کارت ملی هوشمند می توانند از طریق سامانه ثبت نام کارت ملی به آدرس WWW.NCR.IR در منزل یا حتی تلفن همراه نسبت به ثبت نام اقدام کنند.
مسعود هادی پور افزود: شهروندان آبادانی می توانند پس از انجام پیش ثبت نام و دریافت تاریخ مراجعه به یکی از دو دفتر پیشخوان دولت در خیابان امیرکبیر فرعی ۱۲ یا ابتدای خیابان لین ۱ احمد آباد روبروی پارک پرندگان برای تکیمل ثبت نام خود مراجعه کند.
وی بیان داشت:همراه داشتن اصل شناسنامه برای ثبت درخواست کارت ملی هوشمند ضروری است و عکس مورد نیاز برای کارت ملی هوشمند نیز در محل گرفته می شود و سپس اثر انگشت فرد به همراه اطلاعات وی به سامانه کارت ملی هوشمند ارسال می شود.
هادی پور گفت:پس از آماده شدن کارت ملی هوشمند، از طریق پیامک به صاحب کارت اطلاع رسانی می شود تا با مراجعه به ثبت احوال و گرفتن دوباره اثر انگشت، کارت ملی هوشمند فرد فعال شود.
رئیس ثبت احوال شهرستان آبادان گفت:از آذر ماه سال ۱۳۹۴ تاکنون ۲۵ هزار و ۲۰۹ درخواست دریافت کارت ملی هوشمند در ارائه شده که منجر به صدور ۱۶ هزار و ۵۸۱ کارت ملی در این بازده زمانی شد.

مرجع / ایرنا