تاریخ انتشار خبر: ۳ , بهمن, ۱۳۹۳ | ۱۶:۰۱:۱۱
کد مطلب : 69413

نواختن پیانو با پلک زدن+تصاویر

دانشمندان ژاپنی عینکی توسعه داده‌اند که افراد معلولی که نمی‌توانند از دست‌های خود استفاده کنند از طریق این عینک مجازی قادر به نواختن پیانو هستند.

 

 یک تیم دانشمندان از دانشگاه تسوکوبا در ژاپن با همکاری شرکت «فاو» که در ساخت دستگاه‌های مجازی متخصص است یک عینک مجازی ساخته‌اند؛ این دستگاه نوعی بازی با چشم است و قادر به ردیابی چشم‌هاست، به زبان انگلیسی آشناست و حرکت چشم را می‌خواند. هدف اصلی این سیستم، فعال کردن افراد معلول به نواختن پیانو است، مخصوصاً افرادی که نمی‌توانند از دست‌های خود استفاده کنند.

کاربر برای دسترسی به یک رابط مجازی باید عینک را به چشم بزند، بر روی صفحه نمایش نت‌ها نمایش داده می‌شوند و از طریق مشاهده در آن دردسترس کاربر است، در مسیری که چشم حرکت می‌کند و بر روی هر نقطه که نت وجود دارد کاربر نگاه می‌کند و پلک می‌زند یک سیگنال MIDI از طریق کامپیوتری به شکل دگمه که سمت راست عینک وجود دارد فرستاده می‌شود.

Yuja Kojima سرپرست و رئیس شرکت «فاو» گفت: این فناوری می‌تواند فرصت‌های جدید برای هر انسانی کمک کند. سازندگان این عینک تصمیم دارند عینک را در سراسر جهان و مدارس مخصوص معلولین پخش کنند.

منبع: فارس