تاریخ انتشار خبر: ۳ , آذر, ۱۳۹۴ | ۲۱:۵۹:۰۷
کد مطلب : 104076
وضعیت قرمز در ساحل اروند؛

نَفَس آبـادان به شمـاره افتـاد!

عصر آبادان: ابلاغیه زیست محیطی اخیر مقام معظم رهبری فرصت مغتنمی برای مسئولان امر است تا با پیگیری مجدانه ، در جهت رفع مشکلات این حوزه اقدامات اساسی تری صورت دهند.

به گزارش عصر آبادان ،  با افزایش روز افزون استفاده بشر از صنایع با سوخت های فسیلی ، وضعیت زیست محیطی همه موجودات زنده بیشتر در معرض خطرها و آفت های ناشی از آن قرار گرفت. ابتلای انسان ها به امراض و بیماری های غیرقابل درمان و مرموز مانند سرطان نیز به همین نسبت رشد سریع تری به خود گرفت و سرانجام جوامع پیشرفته صنعتی ، تصمیمات مهمی برای پیشگیری از وارد آمدن آسیب های بیشتر به کار گرفتند . هرچند گریز از بسیاری مشکلات مربوط به صنعت به دلیل وابستگی اقتصادی دولت ها ، همچنان غیر ممکن به نظر می رسد.در کشور ما نیز به دلیل شرایط خاص اقلیمی و میزان استفاده از صنایع آلاینده ، نحوه مواجهه با پدیده تخریب محیط زیست متفاوت بوده و هست.تلاش خوبی برای تحت نظر قراردادن میزان آلایندگی تاسیسات صنعتی از سوی متخصصان وطنی صورت گرفت و می گیرد و امید آن می رود در آینده اوضاع بهتری را شاهد باشیم.
به همین نسبت ، شهر آبادان با توجه به موقعیت منطقه ای ، شرایط اقلیمی ، بیابان های اطراف محلی ، پدیده ریزگردها ، وجود کارخانجات صنعتی با درصد آلایندگی نسبتاً بالا و شوری آب رودخانه ها ، در آستانه یک فاجعه زیست محیطی قرار گرفته است.
چند سالی است ریزگردهای با منشأ داخلی و خارجی خسارت های جبران ناپذیری به محیط زیست منطقه وارد کرده است و آبادان همواره در کانون این پدیده ی مضر و خطرناک بوده و هست.
شرکت های تولید بنزین و محصولات پتروشیمی و روغن نیز هر کدام سهم ویژه ای در تولید سموم منتشره در سطح شهر آبادان دارند و در پاره ای اوقات تنفس معمولی را برای افراد سالم مشکل کرده است. وضعیت آب رودخانه ها نیز به دلیل بارش های کم چند سال اخیر و بازگشت آب دریا ، شور شده و کیفیت لازم را ندارد. ضمن اینکه برخی دیگر، فعالیت کارخانجات صنعت نیشکر را دلیل عمده مشکلات آبی می دانند.خلاصه اینکه ، آب و خاک و هوا ، هر سه در آبادان عرصه را بر ساکنان و شهروندان تنگ کرده اند و توجه بیش از پیش مسئولان شهرستانی و استانی و حتی ملی را می طلبد.
سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری در خصوص مسایل محیط زیست نیز فرصت مناسبی است تا دست اندرکاران این عرصه با درک اهمییت این موضوع ، به دور از هر گونه سیاست زدگی و پرهیز از چشمداشت به منافع فردی و گروهی ، از وقوع فجایع زیست محیطی در آینده جلوگیری کنند.