تاریخ انتشار خبر: ۲۸ , بهمن, ۱۳۹۳ | ۱۴:۲۴:۴۴
کد مطلب : 74218
خوزستان عزیزم نفس بکش...

نگاهی متفاوت به آنچه امروز ، خوزستان را می آزارد!/ ارتباط گرد وخاک با مدیران از خدا بی خبر و مردمی که غافل اند

عصر آبادان : نمی خواهم بگویم مسئولین در حق این مردم جفا کرده اند! چه آنها که رأی پاک و سبز گرفتند و چه آنها که رأی پاک و سبز این مردم مظلوم و مستضعف را به ثمن بخس خریدند!!! و پا روی گرده ی آنها نهاده و بالا رفتند و حالا هرچند وقت یکبار در مراسمی یا ختم بزرگ طایفه ای، خودی نشان می دهند، مبادا که حضورشان در چشم مردم و آنتن رسانه ها کمرنگ شود!

به گزارش عصر آبادان یادداشت زیر نوشته ی سرکار خانم مرضیه دهشیخی است که به بررسی چرایی وقوع حوادث طبیعی و از جمله گرد و خاک و عدم نزول بارش الهی در خوزستان از منظری متفاوت پرداخته است:

خوزستان عزیزم سلام! امیدوارم که حالت خوب باشد … اگر از حال ما بخواهی، ملالی نیست جز سرفه های گاه گاه پسر کوچکم… ملالی نیست جز سختی نفس کشیدن در شب ها و سحر های طولانی این روزها… می دانم این روزها تو هم سخت نفس می کشی… می دانم ریه های تو هم این روزها از خاک غربت و دلشکستگی پر است. می دانم مردم مظلوم و رنج کشیده ات که هنوز داغ جنگ و آوارگی شان التیام نیافته، سالهاست دچار غصه آب و آسفالت و فاضلاب و گردوخاک و بیکاری و هزاران بدبختی دیگر شده اند.

می دانم جانشان خسته است از این همه بی اعتنایی و بی کسی. می دانم خوزستان دین خود را به اسلام و انقلاب ادا کرده است. نمی خواهم بگویم مسئولین در حق این مردم جفا کرده اند! چه آنها که رأی پاک و سبز گرفتند و چه آنها که رأی پاک و سبز این مردم مظلوم و مستضعف را به ثمن بخس خریدند!!! و پا روی گرده ی آنها نهاده و بالا رفتند و حالا هرچند وقت یکبار در مراسمی یا ختم بزرگ طایفه ای، خودی نشان می دهند، مبادا که حضورشان در چشم مردم و آنتن رسانه ها کمرنگ شود!

خوزستان عزیزم…

نمی خواهم بگویم که امام رضا (ع) فرمودند: « اذا کذبت الولاه حبس المطر » یعنی هرگاه والیان و مسئولان دروغ بگویند باران حبس می شود و نمی بارد (۱) .

نمی خواهم بگویم آن سه ویژگی مهم که امام رضا (ع) بیان فرمودند یعنی عدالت، صداقت و وفای به عهد، این روزها به سان کیمیایی شده در مدیران سرزمین من. کمتر مسئولی را می بینیم که مصداق جمله ی امام (ع) باشد که : « من عامل الناس فلم یظلمهم و حدّثهم فلم یکذبهم و وعّدهم فلم یخلفهم …» (۲).

نمی گویم همگی آنها مثل همند. هستند میانشان کسانی که هنوز معتقدند به اینکه کارکردن در آبادان و خوزستان ثواب شهادت دارد. که با اینکه می توانند در شهرهای خوش آب و هوا بهترین زندگی را کنار خانواده هایشان داشته باشند، می گویند اگر شهر را تنها بگذاریم فردای قیامت جواب شهید قنوتی و شهید جهان آرا و شهید قبادی نیا و باقی شهدا را چه بدهیم. هستند هنوز، اما همچون کیمیا…

خوزستان عزیزم، من برخلاف خیلی ها که این روزها مدام از کم کاری و کوتاهی مسئولان برای حل معضل گردوخاک می نویسند و دعوت به تجمع می کنند، با هیچ کدام از آنها کاری ندارم! چون در حقیقت امیدی به آنها ندارم…!

بیشتر مدیران که حالشان معلوم است! اما می خواهم امروز انگشت اتهام را به سوی خودمان بگیرم! تعجب نکن!!! چراکه از بزرگی شنیدم که امام باقر (ع) فرمودند:« چه بسیار ابرهایی را می بینم که به سمت شهری می آیند، اما گناهان مردم آنها را دفع می کند…»

شنیدم که پیامبر (ص) به حذیفه فرموده اند که:« در آخرالزمان امت من نماز را ضایع می کنند، از شهوات پیروی می کنند، خیانت در میان مردم زیاد شود، امانتداری کم شود، شرب خمر کنند، هوا ( به واسطه آلودگی یا معصیت) تاریک شود، آب ها به واسطه خشکسالی کم شود، آسمان غبارآلود شود و … و بادها و طوفان ها زیاد شود…» (۳).

در شگفتم! انگار کلام آن روز پیامبر (ص) به حذیفه، توصیف این روزهای سرزمین من است! پیامبر (ص) در جای دیگر می فرماید: « مردم از زکات منع نکنند، جز اینکه از باران آسمان محروم گردند.» (۴)

پیامبر (ص) همچنین فرمودند: « همواره امت من در خیر و نیکی اند تا زمانیکه به یکدیگر خیانت نورزند، و امانت را ادا کنند و زکات را بپردازند. پس اگر چنان نکنند به قحطی و خشکسالی گرفتار آیند (۵).

سرزمین من این روزها عجیب گرفتار قحطی و خشکسالی تقوا، وفاداری، امانتداری و پیروی از تعالیم دین شده است! چرا؟ نمیدانم! شاید …

امیر مؤمنان علی (ع) امیر ملک کلام در کوفه به هنگام خواندن نماز باران چنین فرمود: « آگاه باشید! زمینی که شما را بر پشت خود می برد و آسمانی که بر شما سایه می گستراند، فرمانبردار پروردگارند، و برکت آن دو به شما، نه از روی دلسوزی یا برای نزدیک شدن به شما و نه به امید خیری از جانب شماست. بلکه آن دو، مأموران رساندن منافع شما بوده، اوامر خدا را اطاعت کردند، به آنها دستور داده شد که برای مصالح شما قیام کنند و چنین کردند!

( خوزستان جان! به اینجای خطبه که رسیدم، خنده ام گرفت از آنهایی که انتظار دارند حضراتی که در مدیریت کلیدهای گمشده شان وامانده اند، تدبیری به حال معضل گردوخاک تو بیاندیشند!!!)

امیر مؤمنان (ع) در ادامه بدون تعارف! می فرماید:« خداوند بندگان خود را که گنهکارند با کمبود میوه ها و جلوگیری از نزول برکات و بستن در گنج های خیرات آزمایش می کند، برای آنکه توبه کننده ای بازگردد، گناهکاری دل از معصیت بکند، پند گیرنده ای پند گیرد، و بازدارنده ای راه نافرمانی خدا را بر بندگان ببندد، و همانا خداوند استغفار و آمرزش خواستن را وسیله ی دائمی فروریختن روزی و موجب رحمت آفریدگان قرار داد و فرمود: « از پروردگار خود آمرزش بخواهید که آمرزنده است، برکات خود را از آسمان بر شما فرو می بارد، و با بخشش اموال فراوان و فرزندان شما را یاری می دهد و باغستان ها و نهرهای پر آب در اختیار شما قرار می دهد. » (۶)

پس رحمت خدا بر آنکس که به استقبال توبه رود و از گناهان خود پوزش طلبد و پیش از آنکه مرگ او فرارسد، اصلاح گردد!

به اینجای خطبه که می رسد، امام (ع) خدا را با دعایی زیبا میخواند:

« خداوندا! ما از خانه ها و زیر چادرها پس از شنیدن ناله ی حیوانات تشنه و گریه ی دلخراش کودکان گرسنه، به سوی تو بیرون آمدیم، و رحمت تو را مشتاق و فضل و نعمت تورا امیدواریم، و از عذاب و انتقام تو بیمناکیم.

خداوندا! بارانت را برما ببار، و مارا مأیوس برمگردان! و با خشکسالی و قحطی مارا نابود مفرما! و با اعمال زشتی که بی خردان ما انجام داده اند، ما را به عذاب خویش مبتلا مگردان! ای مهربانترین مهربانان! خداوندا! به سوی تو آمدیم تا از چیزهایی شکایت کنیم که بر تو پنهان نیست و این هنگامی است که سختی های طاقت فرسا ما را بیچاره کرده و خشکسالی و قحطی ما را به ستوه آورده و پیشامدهای سخت مارا ناتوان ساخته، و فتنه های دشوار کارد را به استخوان ما رسانده است! خداوندا! از تو می خواهیم مارا ناامید برمگردانی و با اندوه و نگرانی به خانه هایمان باز نفرستی، و گناهانمان را به رخمان نکشی! و اعمال زشت مارا مقیاس کیفر ما قرار ندهی! خداوندا! باران رحمتت را بر ما ببار، و برکت خویش را بر ما بگستران و روزی و رحمتت را به ما برسان، و مارا از بارانی سیراب گردان که سودمند و سیراب کننده و رویاننده ی گیاهان باشد، و آنچه خشک شده را دوباره برویاند و آنچه مرده است را دوباره زنده گرداند… (۷)

خوزستان عزیزم! این خطبه که تمام شد به این فکر می کردم که کاش همه ی دست اندرکاران فرهنگی شهر و دیارم بدون ترس از صدمه دیدن شأن و آبرو و بدون ترس از اجابت نشدن، دل به دریا می زدند و هرکدام به قصد قربت در هرجایی که هستند، مسجد و مدرسه و محله و بیابان و دشت، همه را بسیج می کردند، همچون روایات امر به سه روز روزه می کردند، کودکان و پیران و نوزادان را حاضر می کردند و نماز باران می خواندند و به مردم یاد می دادند که چگونه به درگاه خدای خود توبه و استغفار کنند. حتی اگر یک بار و دوبار و چند باره خبری از اجابت نشود عیبی نداردکه!

مگر آیا او همان خداوند یگانه ی قهار ملک هستی نیست که یکبار و دو بار و هزاران بار مارا خوانده و اجابتش نکرده ایم! بگذار او هم کمی برایمان ناز کند…! بیا این بار، اینقدر استغفار کنیم! اینقدر تضرع و زاری کنیم و نماز باران بخوانیم! اینقدر واسطه های آبروداری همچون سیدالشهدا(ع) و مادرش فاطمه زهرا (س) را نزد خدا شفیع قرار دهیم تا بالاخره دیگ رحمت واسعه اش به جوش آید و باران رحمتش را بر قلب های گنهکار ما و بعد بر تن تب دار و خاک آلود تو فرو ببارد خوزستان عزیزم!!!

اللهم صل علی محمد و آل محمد و ارزقنا من برکات السموات و الارض، انّک علی کل شیء قدیر(۸).

 

 

 

  1. وسائل الشیعه، ج ۹ صفحه ۳۱
  2. وسائل الشیعه، ج ۲۷ ص ۳۹۶
  3. نوائب الدهور، ص ۲۹۱
  4. الکافی، ج ۲ ، ص ۳۷۳، حکمت ۱
  5. میزان الحکمه، ج ۱، ص ۱۰۹
  6. سوره نوح آیات ۱۲-۱۰
  7. نهج البلاغه، خطبه ۱۴۳
  8. مناجات نوزدهم صحیفه سجادیه در طلب باران، ص ۱۱۸