تاریخ انتشار خبر: ۱۲ , آذر, ۱۳۹۳ | ۰۸:۱۳:۳۲
کد مطلب : 57250

نیوزویک درباره سردار سلیمانی چه گفت؟ + تصاویر

مخاطب رسانه‌زده امروز که بازی و فیلم، بخش عمده‌ای از زندگی روزمره او را احاطه کرده است با دیدن کلمه نمسیس، خودبه‌خود یاد یک موجود دیگر نیز می‌افتد؛ و سردبیر نیوزویک آنقدر به ورود این مفهوم سوم به ذهن مخاطبش اصرار داشته که حتی تصویر مشابه دیگری را نیز وارد متن کرده است.

هفته گذشته هفته‌نامه نیوزویک تصویر روی جلد خود را به سردار قاسم سلیمانی اختصاص داد.

نیوزویک در این تصویر که سمت راست آن نوشته است «او ابتدا با آمریکا مبارزه کرد، اکنون داعش را خُرد می‌کند»، یک «برچسب» بسیار بزرگ‌تر از حالت عادی را نیز زیر چهره سردار سلیمانی قرار داده است: NEMESIS

سردار سلیمانی

قرار دادن این کلمه ذیل چهره سردار سلیمانی، برای مخاطب انگلیسی زبان و بزرگ‌شده در فرهنگ غرب چیزی فراتر از یک کلمه یا یک صفت است. عبارت نمسیس در ربان انگلیسی به معنای انتقام‌جو، کینه‌جو، و به دنبال قصاص می‌باشد.

اما معنای عمیق‌تری که یک مخاطب انلگیسی زبان از این کلمه برداشت می‌کند بازگشت به اساطیر یونان و نسبت دادن رفتارهای نمسیس، دختر زئوس به سردار سلیمانی است.

نمسیس در اساطیر یونان الهه نیک و بد، عدالت و انتقام بود. او مجازات کننده عاشقان بی‌وفا و قانون‌شکنان و مغروران بود. نمسیس به‌مانند یک زن جدی دارای بال‌، که در دست چپ خود یک شلاق، افسار، شمشیر، شاخه سیب و یا یک ترازو دارد، کشیده می‌شود. و شایددر گام دوم پس از مفهوم ساده‌ی انتقام‌جو، به نسبت دادن «انتقام از قانون‌شکنان و مغروران» به سردار سلیمانی برسیم. اما از آنجا که این برداشت می‌تواند آمریکا را «پسر بد» و سردار سلیمانی را تنبیه‌کننده او معرفی کند نیز بعید است.

سردار سلیمانی

اما نمسیس در ذهن مخاطب غربی معنای سومی نیز دارد. نمسیس یکی از شخصیت‌های ساختگی در سری بازی‌های ویدئویی رزیدنت اویل است که اولین بار در نسخه «رزیدنت ایول ۳: نمسیس» ظاهر می‌شود.

نمسیس یک سلاح بیواُرگانیک آزمایشی است که شرکت آمبرلا توسط القای پارازیت ان‌ای-آلفا در ستون فقرات تیرانت تی-۱۰۳ او را تبدیل به قویترین سلاح بیواُرگانیک می‌کند. این نوع مخصوص از نمسیس به عنوان شخصیت اصلی منفی در بازی رزیدنت ایول ۳ ظاهر می‌شود. نمسیس به صورت شخصیتی بی‌رحم، قوی، پراستقامت و نسبتاً با هوش و فهم بالا نمایش داده می‌شود. برخلاف تیرانت‌های مدل قبلی او، نمسیس توانایی خود را در بکارگیری از جنگ افزار و سلاح‌های گرم برای رسیدن به هدف خود نشان می‌دهد.

مخاطب رسانه‌زده امروز که بازی و فیلم بخش عمده‌ای از زندگی روزمره او را احاطه کرده است با دیدن کلمه نمسیس، خودبه‌خود یاد یک موجود دیگر نیز می‌افتد؛ ولی سردبیر نیوزویک آنقدر به ورود این مفهوم سوم به ذهن مخاطبش اصرار داشته که حتی تصویر مشابه دیگری را نیز وارد این مقاله کرده است:

سردار سلیمانی
تصویری که نیوزویک برای نمایه مقاله مورد بحث در روی جلدش استفاده کرده است. تصویر، ترکیبی است از: نیروهای عراقی، نمسیس مورد نظر نیوزویک، داعش و سردار سلیمانی

سردار سلیمانی
نمسیس در رزیدنت اویل