تاریخ انتشار خبر: ۳ , اسفند, ۱۳۹۴ | ۲۳:۴۷:۳۳
کد مطلب : 110313
تلاش برای برهم زدن اوضاع سیاسی در آستانه انتخابات؛

نیویورک‌پست: میانه‌روهای ایران، کسانی نیستند که اوباما انتظار دارد

«گروه سه نفره متشکل از هاشمی رفسنجانی، حسن روحانی و درّی نجف‌آبادی هسته ائتلافی هستند که اوباما امیدوار است هفته آینده پیروز شود…»

روحانی رفسنجانی دری نجف آبادی نیویورک‌پست: میانه‌روهای ایران، کسانی نیستند که اوباما انتظار دارد

 روزنامه نیویورک پست (nypost) در یادداشتی به معرفی ائتلاف “یاران اعتدال” پرداخت و مدعی شد که آنها را نمی‌توان میانه‌رو دانست زیرا اقداماتشان برعکس آن را نشان می‌دهد.

در ابتدای این یادداشت ضمن بیان اینکه اوباما به دلیل اینکه بجز حمایت از “اعتدالیون” بهانه دیگری برای دلجویی کردن از ایران نداشت؛ آمده است: «(وی معتقد است) نشان دادن نیت خوب به جهوری اسلامی باعث خواهد شد که میانه‌روها قدرت را در تهران بدست بگیرند و بالاخره تغییر رفتاری در حکومت ایران بوجود بیاید.»

نیویورک پست با بیان اینکه “اثبات این نظریه در جمعه هفت اسفند مشخص خواهد شد” با معرفی “اعتدالیون” می نویسد: «گروه سه نفره متشکل از هاشمی رفسنجانی، حسن روحانی و درّی نجف‌آبادی هسته ائتلافی هستند که اوباما امیدوار است هفته آینده پیروز شود.

این سه نفر خود را میانه‌رو می‌نامیدند در حالی که چنین نیست. در سال‌های ۶۴ و ۶۴ این افراد سعی داشتند دولت ریگان را متقاعد کنند که می‌توانند پرونده انقلاب اسلامی در ایران را ببندند. هر سه آنها در مذاکراتی مخفیانه که منجر به رسوایی ایران‌گیت شد؛ شرکت داشتند.»

این روزنامه با ادعای اینکه این سه نفر را با هیچ تصوری نمی‌توان “میانه‌رو” توصیف کرد؛ می‌نویسد: «شعار ائتلاف رفسنجانی این است: “سرمایه‌گرایی و کاپیتالیسم آری، برابری و دموکراسی خیر”. این گروه همیشه مسحور “مدل چینی” بودند که بوسیله دِنگ ژیائوپنگ ابداع شده بود.

به اعتقاد مدل چینی، درحالی که وارد کردن دموکراسی غربی دردناک و خطرناک است اما اختیار کردن سرمایه‌گرایی آسان و پرسود است. رفسنجانی و خاتمی که خود او را دست‌چین کرده بود به مدت ۱۶ سال بر ایران حکومت کردند اما یک اصلاح اقتصادی هم پیشنهاد ندادند چه رسد به اینکه بخواهند آن را اجرا کنند.»

نیویورک پست در پایان با بیان اینکه دولت روحانی نیز دو سال وقت دارد تا همین مسیر را طی کند؛ مدعی شد: «در دوره ریاست جمهوری وی، ایران سرآمد زندانیان سیاسی و اعدام در جهان شده است. حتی اگر این ائتلاف بتواند درب‌های تجارت ایران به سوی غرب را بگشاید اما نمی‌تواند آزادی بیشتری به مردم ایران بدهد.»

 منبع: جام نیوز