تاریخ انتشار خبر: ۱۴ , مرداد, ۱۳۹۳ | ۱۲:۰۲:۵۳
کد مطلب : 37623

هدر رفت ۳۰ درصد آب در بخش کشاورزی

در حالی که بحران آبی در ایران به ویژه در بخش کشاورزی که یکی از مصرف‌کنندگان عمده آب محسوب می‌شود بسیار جدی است، آمارها حاکی از هدر رفتن بیش از ۳۰ درصد آب در این بخش است.

هدر رفت 30 درصد آب در بخش کشاورزی

به گزارش عصر آبادان ،   بخش کشاورزی ایران بیش از ۹۰ درصد آب کشور را مصرف می‌کند که این میزان مصرف در این بخش ۲۲ درصد بیشتر از متوسط مصرف جهانی آب در بخش کشاورزی است و طبق گزارش سازمان خواربار جهانی (فائو) راندمان آبیاری کشاورزی در ایران که طبق اعلام وزارت جهاد کشاورزی ۴۰ درصد است، از کشورهای مشابه خود از نظر اقلیمی، اجتماعی و اقتصادی از قبیل هند، چین، مصر، سوریه، پاکستان، عربستان، ترکیه و حتی لیبی هم کمتر است که این شرایط بحران کم‌آبی را برای کشور رقم زده است.

 

بحران خشکسالی در ایران را نمی‌توان تنها به دلیل کاهش بارندگی دانست چراکه در این بین ضعف مدیریت آب در بخش کشاورزی به شدت احساس می‌شود چراکه طی سال های اخیر بسیاری از چاه‌های بدون اخذ مجوز ایجاد شده‌اند و قوانین بازدارنده‌ای برای مقابله با این امر وجود نداشته و اکنون هم برخی مقامات تحت عنوان “حفظ مصالح کشاورزان” مانع این امر در استان‌ها می‌شوند.

 

در همین راستا ابوالقاسم سوزنچی – رییس خانه کشاورز استان همدان – می‌گوید در دولت‌های قبل قوانین بازدارنده لازم برای کنترل برداشت آب وجود نداشت واکنون دولت یازدهم محور برنامه‌هایش را آب محوری قرار داده است که این امر باید ۳۰ سال قبل انجام می‌شد.

 

به گفته وی اکنون که مجوز مسدود کردن چاه‌های غیرمجاز کشاورزی صادر شده و در آغاز راه بود یکباره این امر متوقف و حتی گفته شد که بودجه این کار نیز قطع شده است!

 

رییس خانه کشاورز استان همدان افزود: مطرح شده مقامات تحت عنوان ” حفظ مصالح کشاورزان” جلوی این اقدام را گرفته‌اند که این مساله می تواند صدمات جبران ناپذیری را به بخش کشاورزی وارد کند. البته تنها بحث چاه‌های غیرمجاز نیست بلکه برداشت‌های بی رویه نیز خطر بسیار بزرگی در این زمینه است.

 

از سوی دیگر در جهان به‌ ازای مصرف هر متر مکعب آب حدود ۲.۵ کیلوگرم محصول کشاورزی تولید می‌شود درحالی که این میزان در ایران حدود یک کیلوگرم است.

 

به اعتقاد کارشناسان امر فرهنگ‌سازی در مصرف آب باید خیلی قوی‌تر اعمال شود و با توجه به اهمیت ترویج و آموزش در بخش کشاورزی انتظار است آموزش و فرهنگ سازی کشاورزان به جد پیگیری و بودجه‌های لازم برای این کار تعیین و تصویب شود.

 

همچنین با ایجاد ممنوعیت برای جابجایی آب و تعریف مشخص برای الگوی کشت که امر بسیار زمان‌بر و صددرصد علمی و تخصصی است و نصب کنتورهای حجمی هوشمند برای چاه‌ها به منظور برنامه ریزی برای برداشت آب، می‌توان سند چشم انداز آب کشاورزی را تدوین کرد تا سند ملی آب از آن استخراج شود و واردات محصولات کشاورزی با مصرف آب بالا در اولویت واردات قرار گیرد.

منبع:ایسنا