تاریخ انتشار خبر: ۱۹ , آبان, ۱۳۹۳ | ۱۷:۰۸:۵۱
کد مطلب : 52976

هشدار اصلاح‌طلبان درباره قدرت آمریکا! +تصاویر

روزنامه‌های اصلاح‌طلب روز دوشنبه را با تمرکز خبری بر دیدار ظریف، کری و اشتون در مسقط آغاز نمودند؛ این روزنامه ها در چند روزگذشته با پیروزی جمهوری خواهان در انتخابات سنا و همچنین ادعایی مبنی بر نامه‌نگاری از سوی اوباما شرایط را برای انجام توافق محتمل توصیف کرده­‌اند.

 عصر آبادان ، رسانه‌های مکتوب همواره نقش عمده‌ای در هدایت افکار عمومی و جریان‌سازی رسانه‌ای به عهده دارند که در این بین جایگاه روزنامه‌ها، جایگاه ویژه‌ای است.
روزنامه‌های اصلاح‌طلب روز دوشنبه را با تمرکز خبری بر دیدار ظریف، کری و اشتون در مسقط آغاز نمودند؛ این روزنامه ها در چند روزگذشته با پیروزی جمهوری خواهان در انتخابات سنا و همچنین ادعایی مبنی بر نامه‌نگاری از سوی اوباما شرایط را برای انجام توافق محتمل توصیف کرده­‌اند؛ حال باید در انتظار این باشیم که آیا «آخر شاهنامه» مذاکرات در مسقط رقم خواهد خورد یا نه.

از سوی دیگر، در روز گذشته خبری مبنی بر اینکه حجت‌السلام حسن روحانی از مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره نحوه نصب و عزل رئیس‌‌کل بانک مرکزی ناراضی است و حسین مرعشی از سوی نزدیکان رئیس‌جمهور ماموریت پیدا کرده که مراتب این ناراحتی را به هاشمی رفسنجانی‌ ابلاغ کند،منتشر شد؛ روزنامه آرمان در گفت‌وگو با حسین مرعشی این خبر را تکذیب کرد.

روزنامه مردم سالاری

انتقاد از تیم هسته‌ای به علت بی‌توجهی به قدرت آمریکا +تصاویر

ارگان رسمی حزب مردم سالاری دوشنبه را با تیتر «قطار دیپلماسی هسته ای به ایستگاه مسقط رسید» که در بازتاب آغاز دوره جدید مذاکرات هسته ای است؛ روانه پیشخوان مطبوعات کشور شده است.

· ضرورت توافق در مسقط

روزنامه مردم سالاری در سرمقاله خود به ارزیابی دور جدید مذاکرات هسته‌ای در مسقط پرداخته است؛ منصور فرزامی در این سرمقاله برای ضرورت توافق از سوی طرفین مذاکره اصرار می‌ورزد، این روزنامه‌نگار اصلاح‌طلب نوشت « ایران هم باید در این ۱۶ روز باقیمانده علی رغم برخی سلایق سیاسی درونی، ظرفیت غرب بخصوص آمریکا را غنیمت بشمارد چون نادیده گرفتن قدرت، قابلیت، برد سیاسی و اقتصادی آمریکا، نوعی ساده‌انگاری و خودفریبی است باید در یک توافق برد برد به فکر منافع ملی و قومی‌ و دینی و منطقه ای و جهانی خود باشد‌. بدیهی است که توافق با ۱ + ۵ رونق اقتصادی، فرصت های شغلی، گرمی‌بازار کسب و کار و حل مشکلات اقتصادی را در پی خواهد داشت . این توافق می‌تواند به استحکام بنیان نظام کمک کند‌. با تعامل نیکو در این راه همه توطئه‌های درونی و بیرونی به در بسته خواهد خورد و موقعیت منطقه‌ای و جهانی ایران را تثبیت خواهد کرد و از هزینه‌های بی‌شمار درون مرزی و برون مرزی خواهد کاست و هزینه جهان اسلام و منطقه را بسیار کم خواهد نمود و به وحدت و انسجام جهان اسلام خواهد انجامید و مانع بسته شدن نطفه‌های گروهک‌های تکفیری و اسلام خراب کن، می‌شود.»

روزنامه ابتکار

انتقاد از تیم هسته‌ای به علت بی‌توجهی به قدرت آمریکا +تصاویر

روزنامه ابتکار دوشنبه را به تیترهای « ۱۰ روز برای یک صندلی داغ» و «نیمه نهایی در مسقط» اختصاص داد.

· معرفی وزیر علوم در آخرین روزهای آبان

۲۹ آبان سکاندار ساختمان شهرک غرب برای اهالی بهارستان مشخص می‌شود، بهارستان نشینان خط قرمز خود را برای رای اعتماد به وزیر پیشنهادی علوم مشخص کرده‌اند و حالا نوبت دولت است که گزینه خود را معرفی نماید؛ گروه سیاسی روزنامه ابتکار پیرامون گزینه های احتمالی این وزارت خانه نوشت « پیش از معرفی نیلی دولت آبادی، علاوه بر نجفی، سرپرست فعلی وزارت علوم، از محمدرضا عارف (کاندیدای جریان اصلاحات در انتخابات ۹۲ که به نفع حسن روحانی کنار کشید)، عبدالله جاسبی (رئیس سابق دانشگاه آزاد اسلامی)، محمد فرهادی (رئیس فعلی جمعیت هلال احمر ایران)، علی اکبر صالحی (رئیس سازمان انرژی اتمی)، علی عباسپور طهرانی فرد (نماینده سابق مجلس و رئیس فعلی دانشگاه علوم و تحقیقات تهران) و سورنا ستاری (معاون علمی رئیس‌جمهور) به عنوان گزینه‌های احتمالی دولت مطرح شده بودند. حتی نام گزینه‌های نامحتمل‌تر دیگری مثل مصطفی کواکبیان (دبیرکل حزب مردمسالاری)، علی مطهری (نماینده مجلس)، مصطفی معین (وزیر علوم دولت خاتمی و کاندیدای مورد حمایت اصلاحات در انتخابات ریاست جمهوری ۸۴)، مرتضی حاجی (وزیر آموزش و پرورش دولت اصلاحات) و الهه کولایی (استاد دانشگاه و فعال سیاسی اصلاح‌طلب) نیز برای این وزارتخانه به گوش می‌رسید. حال پس از رد صلاحیت نیلی احمدآبادی، همچنان برخی از افراد این لیست بلندبالا در صف گمانه‌زنی‌ها قرار دارند و البته نام‌های جدیدی نیز به این فهرست افزوده شده است. فارس روز شنبه در خبری با برچسب اختصاصی اعلام کرد سیدمحمدتقی بطحایی رئیس اسبق دانشگاه خواجه‌نصیر، سیداحمد معتمدی رئیس دانشگاه امیرکبیر و محمد فرهادی رئیس هلال احمر گزینه‌های در دست بررسی دولت جهت معرفی برای تصدی وزارت علوم هستند. البته این خبرگزاری منبعی برای این خبر ارائه نکرده است.»

· ترمیم شکاف؛ دغدغه این روزهای اصولگرایان

ترمیم شکاف در بدنه اصولگرایان مهم ترین دغدغه این روزهای این جریان ریشه دار در سپهر سیاست کشور است؛ گروه سیاسی روزنامه ابتکار سه گانه احمدی نژاد – جبهه پیروان – جبهه پایداری، حاصل شکاف هایی است که در این اردوگاه در حال انسجام هستند می داند، روزنامه ابتکار در بخشی از این تحلیل نسبت به فعالیت طیف حامی احمدی نژاد نوشت « جریان سوم اصولگرایی با مرکزیت محمود احمدی نژاد است که به طورکلی اصولگرایی را به عنوان یک ساختار و نهاد سیاسی دارای وزن نمی‌داند و عمر آن را پایان یافته می‌خواند. بدیهی است جریانی که وزن خاصی برای اصولگرایی قائل نیست، برای محوریت آن نیز مقامی قائل نیست. بدین ترتیب جریان وابسته به محمود احمدی نژاد که چهره هایی چون مهدی کلهر، علی اکبرجوانفکر و مجتبی ثمره هاشمی در مرکز آن هستند، تکلیف خودشان را با جلسات وحدت اصولگرایان مشخص کرده اند. این جریان نوظهور که به سبب سریال تخلفات و اشتباهات بر جای مانده طی هشت سال گذشته، جایگاه مردمی متزلزلی را برای خود رقم زده است. حالا باید بیش از هر جریان دیگری در هر زمانی گام های آهسته و البته پیوسته و صد البته محتاطانه را بردارد. ادعایی که در سکوت معنادار و بلند مدت نزدیکان احمدی نژاد بیشتر رنگ می‌بازد»

روزنامه اعتماد

انتقاد از تیم هسته‌ای به علت بی‌توجهی به قدرت آمریکا +تصاویر

روزنامه اصلاح طلب اعتماد نیم تای بالای صفحه اول خود را به تیترهای «دو گام دشوار تا توافق» و «بسیج،مسوول امر به معروف لسانی » اختصاص داده است.

· استیضاح وزیر ارشاد در تعلیق

روزی خبر از تلاش پنهان برای استیضاح می دهند، روز بعد باز آن را تکذیب می کنند. علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی چندماهی هست که در روزنامه های اصلاح طلب «استیضاح» شده است اما هنوز دود سفید از بهارستان نسبت به وی دیده نمی شود؛ گروه سیاسی روزنامه اعتماد درباره چگونگی مسکوت ماندن استیضاح علی جنتی نوشت« تلاش مجلس برای استیضاح جنتی اما همچون استیضاح رضا فرجی‌دانا با استقبال نمایندگان تندروی مجلس مواجه نشد. آن گونه که در نظر داشتند، نتوانستند برای آن به سرعت امضا جمع کنند و زود آن را به هیات‌رییسه مجلس ارایه بدهند و همین موضوع موجب شده است که احتمال مخالفت جدی عقلای مجلس با این استیضاح بیشتر قوت بگیرد. دو روز پیش بود که علی لاریجانی در حاشیه بازدید از نمایشگاه مطبوعات در مورد این استیضاح به مزاح اعلام کرد که «مگر کسی جرات استیضاح وزیر ارشاد را هم دارد؟» با این همه یکی دیگر از واکنش‌هایی که نسبت به این استیضاح گرفته شد مربوط به غلامعلی حدادعادل بود. مردی که این روزها هنوز معلوم نیست چقدر در مسیر مخالفت یا موافقت با دولت حرکت می‌کند. او روز گذشته در مورد استیضاح وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفته بود که « اختلافات با آقای جنتی از نظر من قابل حل است و می‌توان این اختلافات را کنار گذاشت و رویکرد ما چوب لای چرخ دولت گذاشتن نیست.» او ادامه داد: من معتقدم گرهی را که می‌توان با دست باز کرد، نباید با دندان گشود. فکر می‌کنم می‌توان این مسائل را با گفت‌وگو حل کرد و به نتیجه رسید. حدادعادل در پاسخ به سوالی درباره اینکه اختلافات مجلس با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بر سر چه موضوعی است، گفت:« فکر می‌کنم اکنون زمان مناسبی برای مطرح کردن این مسائل نیست و باید منتظر ماند.»

· بسیج، مسوول امر به معروف لسانی

طرح حمایت از آمرین به معروف و ناهیان از منکر همچنان برای روزنامه های اصلاح طلب جذاب است، روزنامه اعتماد به بازتاب جلسه بهارستان برای بررسی این طرح پرداخته است، گروه سیاسی این روزنامه نوشت « دیروز بر اساس مصوبه نمایندگان، سازمان بسیج مستضعفین موظف شد با به‌کارگیری آحاد بسیجیان در چارچوب قوانین نسبت به فرهنگ‌سازی و اجرای امر به معروف و نهی از منکر در مرتبه زبانی اقدام کنند. همچنین نمایندگان تصویب کردند که تمامی دستگاه‌های اجرایی کشور موظف به رعایت قانون حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر هستند. این دو مصوبه به ترتیب به مواد ١٩ و ٢٠ این طرح مربوط می‌شوند. نمایندگان ماده ١٩ را با ١۶٠ رای موافق، ١٢ رای مخالف و ١٨ رای ممتنع از ٢٣٧ نماینده حاضر در جلسه و ماده ٢٠ را نیز با ١۵٢ رای موافق، ١۶ رای مخالف و ١٣ رای ممتنع از ٢٣۴ نماینده حاضر در جلسه تصویب کردند. ماده ١٩ این طرح تنها جایی است که گروهی را «موظف» به اقدام در راستای امر به معروف و نهی از منکر می‌کند و به همین منوال هم بسیج مستضعفین تنها گروهی است که موظف به این کار شده است. در بقیه بندهای این طرح نیز جز برای اعضای قرار گرفته در ترکیب ستاد اجرایی امر به معروف، تکلیف و وظیفه‌یی برای مجموعه‌های دیگر پیش‌بینی نشده است. اما اتفاق اصلی مجلس در‌خصوص این طرح ارجاع مواد ١٧ و ١٨ به کمیسیون بود، ارجاعی که می‌تواند بررسی ماده ٢١ که در جلسه بعدی مجلس در دستور کار قرار دارد را نیز تحت‌الشعاع خود قرار دهد. چرا که همه این موارد به ترکیب، وظایف و شیوه کار ستادهای اجرایی امر به معروف می‌شود. ارجاع دیروز نیز چون موارد قبلی آن با نظر مستقیم علی لاریجانی، رییس مجلس انجام شد. او معتقد بود که این مواد مصوب مجلس می‌تواند زمینه تداخل در کار اجرایی امر به معروف را در کشور ایجاد کند. پیش از آن هم علی لاریجانی ماده ٨ این طرح که مربوط به صدور مجوز برای اقدام جمعی یا تجمع برای امر به معروف می‌شد را نیز به کمیسیون ارجاع داده بود. این ماده نیز به‌طور غیر‌مستقیم به موضوع ستاد اجرایی امر به معروف و نهی از منکر مرتبط بود، چرا که بر اساس ماده ٨ این ستاد باید ظرف سه روز بعد از هر درخواستی تشکیل جلسه می‌داد.»

· شاید ناطق نوری به سیاست بازگردد

ناطق نوری کدامین راه بر می گزیند؟ ائتلاف با اصلاح طلبان یا حضور در میان یاران قدیمی اصولگرای خود. روزنامه اعتماد در صفحه احزاب خود به بررسی اخرین کنش های سیاسی ناطق نوری پرداخته است، احمد ناطق نوری در گفت‌وگو با روزنامه اعتماد درباره حضور برادرش در انتخابات مجلس گفت « تا جایی که من اطلاع دارم ایشان قصد شرکت در انتخابات مجلس را ندارند البته همه اصرار دارند که آقای ناطق در انتخابات مجلس شرکت کنند اما گویا ایشان قصد شرکت در انتخابات را ندارند.» وی سپس در انتهای گفت و گوی خود مبنی بر احتمال احساس تکلیف حجت الاسلام ناطق نوری برای حضور مجدد در عرصه سیاست اظهار داشت« در عالم سیاست هر چیزی امکان دارد. شاید شرایط به گونه‌یی پیش رود که ایشان هم تغییر موضع دهد و از نظر فعلی‌شان که عدم شرکت در انتخابات است، برگردد و بازهم به عرصه سیاست بازگردد.»

روزنامه شرق

انتقاد از تیم هسته‌ای به علت بی‌توجهی به قدرت آمریکا +تصاویر

روزنامه اصلاح طلب شرق صفحه اول خود را به تیترهای «چانه زنی هسته ای در سکوت خبری» و«لغو میزبانی های ایران تا تعیین تکلیف حضور زنان » اختصاص داد.

· دود سفید بر فراز مسقط

روزنامه شرق در صفحه سیاسی خود به تحلیل چانه‌زنی هسته‌ای در سکوت خبری مسقط خبر داد، این روزنامه درباره مذاکرات میان ظریف، کری و اشتون در کشور عمان نوشت« پیش از ظهر دیروز «محمدجواد ظریف»، «جان کری» و «کاترین اشتون» به اتاق جلسه رفتند و درهای اتاق، پشت سرشان بسته شد تا کسی از سخنانشان باخبر نشود. البته موضوع بحث‌ها قابل پیش‌بینی هستند: «میزان غنی‌سازی اورانیوم» و «زمان‌بندی لغو تحریم‌ها»؛ مباحثی که وزیر خارجه ایران پس از ورود به «مسقط» آنها را اساسی‌ترین موارد اختلافی خواند. مذاکرات سه‌جانبه امروز هم ادامه می‌یابد و فردا مدیران سیاسی شش‌قدرت جهانی به همراه همتایان ایرانی خود به مذاکره می‌نشینند. دوباره وارد اتاق‌های در بسته شدند؛ اتاقی که طبق برخی اخبار غیررسمی، یک نفر دیگر هم باید در آن حضور می‌یافت که تکذیب شد؛ «علی‌اکبر ولایتی». شامگاه شنبه پایگاه خبری «المانیتور» مدعی شده بود که «ولایتی»، مشاور امور بین‌الملل مقام‌معظم‌رهبری به مذاکرات سه‌جانبه می‌پیوندند، اما این خبر روز گذشته با واکنش «ولایتی» روبه‌رو شد. او در دیداری که با جمعی از استادان دانشگاه کویتی در تهران داشت، به صورت عملی این خبر را تکذیب کرد و پس از آن در جمع خبرنگاران، گفت: «من نه به عمان رفته‌ام و نه قرار است بروم.» او درخصوص نامه ادعایی اوباما به مقام‌معظم‌رهبری نیز گفت: «اطلاعی از آنچه آمریکایی‌ها ادعا کردند ندارم و باید از خود آنها پرسید که چگونه چنین خبری را پخش کرده‌اند.»

روزنامه آرمان

انتقاد از تیم هسته‌ای به علت بی‌توجهی به قدرت آمریکا +تصاویر

روزنامه آرمان صفحه اول خود را به تیترهای «مذاکرات غول ها در چراغ جادوی مسقط» و «حذف دوران فرهاد دانشجو از گزارش مجلس» اختصاص داد.

· کذب‌بودن ادعای گلایه دکتر روحانی از آیت‌ا… هاشمی

روز گذشته خبری منتشر شد مبنی بر اینکه حسن روحانی از مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره نحوه نصب و عزل رئیس‌‌کل بانک مرکزی ناراضی و ناراحت است و حسین مرعشی از سوی نزدیکان رئیس‌جمهور ماموریت پیدا کرده که مراتب این ناراحتی را به آیت‌ا… هاشمی‌ ابلاغ کند. اما حسین مرعشی در گفت‌وگو با «آرمان» این خبر را تکذیب کرد. وی که از نزدیکان آیت‌ا… هاشمی است ریاست سازمان میراث‌فرهنگی و گردشگری را در دولت حجت‌الاسلام خاتمی برعهده داشت و یکی از اعضای ارشد حزب کارگزاران سازندگی به‌شمار می‌رود. با این حال انتخاب او برای ابلاغ پیام رئیس‌جمهور به رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام بسیار بعید است چراکه او در دولت روحانی مسئولیت خاصی برعهده ندارد. از سویی دیگر به نظر می‌رسد این مصوبه اختیارات دولت را در انتخاب رئیس بانک مرکزی محدود نکرده است که دولت از تصویب آن گلایه داشته باشد.

روزنامه ایران

انتقاد از تیم هسته‌ای به علت بی‌توجهی به قدرت آمریکا +تصاویر

روزنامه دولتی ایران، صفحه اول خود را به تیترهای «رایزنی رودروی ظریف و کری در عمان» و «افکارعمومی در انتظار فراگیری چتر صداو سیما» اختصاص داد.

· گمانه زنی‌ها پیرامون تغییرات در صدا و سیما

روزنامه دولتی ایران در صفحه سیاسی خود به بیان آخرین گمانه زنی ها پیرامون تغییرات در صداوسیما پرداخته است، این روزنامه در ستون دیگه چه خبر نوشت « با شروع به کار محمد سرافراز به عنوان رئیس سازمان صدا و سیما شایعات درمورد جابجایی معاونان و مدیران ارشد سازمان در محافل مختلف به ویژه در داخل سازمان قوت گرفته است. از جمله شایعات در مورد انتصاب محمدحسین صوفی معاون صدا به عنوان قائم مقام رئیس سازمان و برگزیده شدن محمدرضا جعفری جلوه به معاونت سیماست. از سیدمحسن مهاجرانی هم به عنوان قائم مقام آن سازمان نام برده می شود. برای معاونت برون مرزی نام مهدی مجتهد، دکتر رضی، مسعود گرجی و سید احمد سادات شنیده می شود و گفته می شود در صورت تغییر معاونت اداری مالی، احتمالا غفور مدبر یا مهدی مجتهد جانشین وی خواهند شد. برای معاونت فنی هم نام سعید انبارلویی که هم اکنون مدیر جهاد خودکفایی صدا و سیماست بیش از دیگران شنیده می شود.شایعه انتصاب حسن خجسته به عنوان معاون صدا از قوت بیشتری برخوردار است. اما در مورد معاونت سیاسی که از حساس ترین حوزه های سازمان است و موضع گیری های آن سازمان در حوزه خبر در مورد مسائل مختلف کشور از جمله موضوع گیری های آن در مورد دولت بیشترین نمود را پیدا می کند، تاکنون صحبتی از تغییرات شنیده نشده و گفته می شود احتمالا مجید آخوندی در سمت خود ابقا می شود.»

روزنامه آفتاب یزد

انتقاد از تیم هسته‌ای به علت بی‌توجهی به قدرت آمریکا +تصاویر

روزنامه اصلاح طلب آفتاب یزد با تیترهای «ناقوس توافق در سوئیس خاورمیانه» و «بسیج موظف به اجرای امر به معروف شد» روانه پیشخوان مطبوعات کشور شده است.

· خوشحالی از پیروزی مخالفین توافق هسته‌ای

سید علیرضا کریمی در سرمقاله روزنامه آفتاب به انتقاد از رفتار برخی از رسانه جناح رقیب نسبت به پیروزی جمهوری خواهان در انتخابات میان دوره ای سنا پرداخت، این روزنامه نگار اصلاح طلب نوشت« این افراد به همراه رسانه های شان پس از خوشحالی از بروز و ظهور جدید جمهوری خواهان شروع به ماله کشی اقدامات این حزب آمریکایی علیه کشورمان نموده اند. چند روز پیش یکی از روزنامه های مخالف دولت در سرمقاله خود دقیقا همین ماموریت را دنبال می نمود. فی المثال نگارنده این سرمقاله نوشته بود که: « سنگین ترین تحریم ها ضد ایران در دوره دموکرات ها وضع شده و در مقابل بزرگترین پیشنهادات و تعاملات دو طرف در زمان قدرت گرفتن جمهوری خواهان بوده است» البته این مدل تحلیل ها و اظهارات آقایان بدین معنی نیست که جمهوری خواه و دموکرات سر و ته یک کرباسند؛ خیر. به نظر می رسد منظور این افراد از ماله کشی جنایت جمهوری خواهان امریکا در حق ایران رسیدن به این نتیجه است که اگر مذاکرات شکست خورد ربطی به قدرت گرفتن جناحی ندارد»

منبع: مشرق