تاریخ انتشار خبر: ۲۷ , آبان, ۱۳۹۳ | ۱۲:۵۴:۳۳
کد مطلب : 54549

هشدار به ایرانیان مسافر مالزی

سازمان انتقال خون ایران با اشاره به شیوع شیوع بیماری نادر مالاریا ناشی از پلاسمودیوم نولزی که ابتدا توسط نوعی میمون موسوم به ماکاکو به انسان منتقل شد، اعلام کرد: افرادی را که در یکسال اخیر به مالزی سفر داشتند، از اهدای خون معاف شدند.

تسنیم: سازمان انتقال خون کشور با اشاره به شیوع بیماری نادر مالاریا ناشی از پلاسمودیوم نولزی (Plasmodium Knowlesi) در مالزی اعلام کرد: معاونت فنی و فناوری‌های نوین این سازمان تا زمان دریافت پاسخ استعلام از مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت تا اطلاع ثانوی افرادی را که در یکسال اخیر به مالزی سفر داشتند، به طور موقت و طبق دستورالعمل های مربوط به مالاریا از اهدای خون معاف می‌کند. این احتیاط صرفاً جهت تضمین سلامت خون برای بیماران مصرف کننده فرآورده‌های خونی است.

مالاریا ناشی از پلاسمودیوم نولزی ابتدا توسط نوعی میمون موسوم به ماکاکو به انسان منتقل شد ولی در حال حاضر انتقال از انسان به انسان بدون نیاز به میزبان واسط (میمون) توسط پشه ناقل، امکانپذیر است. این بیماری دارای پیش آگهی وخیمی بود و در حال حاضر در کشور مالزی به میزان قابل توجهی دیده می‌شود. به طوریکه در سال ۲۰۱۳ حدود ۶۸% افرادی بستری شده به علت مالاریا در یک بیمارستان تخصصی در مالزی مبتلا به این نوع مالاریا بودند.

از سوی دیگر مرگ و میر این نوع مالاریا چند برابر سایر آن است. به طوریکه این بیماری نیز مانند ابولا و ایدز در دسته بیماری‌های خطرناکی که از حیوان به انسان منتقل شده است، قرار می‌گیرد. این بیماری مانند سایر انواع مالاریا از طریق خون قابل انتقال بوده است و میزان مرگ و میر ناشی از گزش این پشه با انتقال بیماری ۳ بار بیشتر از سال‌های قبل شده است.

در کشور مالزی برای پیشگیری از این بیماری استفاده از پشه بند و اسپری‌های مخصوص به منظور کشتن پشه‌ها توصیه شده است.