تاریخ انتشار خبر: ۱۰ , تیر, ۱۳۹۵ | ۲۲:۲۱:۳۷
کد مطلب : 116499

هشدار; ریزگردها می آیند

رئیس گروه سلامت هوا وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد: در دو روز آینده، استان‌های سیستان و بلوچستان، هرمزگان، بوشهر، خوزستان، ایلام و بخش هایی از کرمان، سمنان، کرمانشاه و مرکزی با پدیده ریزگردها مواجه می‌شوند.

 شیدا ملک افضلی با اعلام این خبر تاکید کرد: بر اساس تصاویر ماهواره‌ای سامانه بین‌المللی رصد پدیده ریزگردها وابسته به سازمان بین‌المللی هواشناسی، احتمال شدت آلایندگی ذرات معلق تا مقادیر ۵۰۰ میکروگرم بر متر مکعب برای استان های سیستان و بلوچستان و خوزستان متصور است.
به گزارش ایرنا از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، رئیس گروه سلامت هوا مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت اضافه کرد:متداول ترین نشانه هایی که طی یک پدیده گرد و غبار مشاهده می‌شود ، تحریک مجاری هوایی دستگاه تنفسی، سوزش چشم و درد قفسه سینه و نفس تنگی است.
وی گفت: معمولا نوزادان و کودکان، نوجوانان و سالخوردگان و همچنین افراد دارای بیماری های زمینه‌ای مانند بیماری قلبی عروقی، آسم، برونشیت، آمفیزم و جانبازان شیمیایی ممکن است آسیب پذیری بیشتری داشته باشند.
رئیس گروه سلامت هوا وزارت بهداشت افزود: وقوع پدیده ریزگردها می‌تواند واکنش های حساسیتی، حملات قلبی و تنفسی را تشدید کند و مشکلات استنشاقی حادی را ایجاد کند.

**تا رفع ریزگردها از تردد غیر ضروری در فضای باز خودداری کنید
وی با بیان مواردی از خودمراقبتی و کاهش تبعات مواجهه با ریزگردها گفت: افراد از حضور و فعالیت غیر ضروری تا رفع آلایندگی در فضاهای آزاد خودداری کند، در صورت الزام به حضور در فضای آزاد حاوی ریزگردها این زمان را به حداقل ممکن کاهش دهند و از باز نگاه داشتن در و پنجره ها و نفوذ گرد و غبار به داخل منزل، محل کار و اماکن عمومی و مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی جلوگیری کنند.
وی خاطر نشان کرد: به دلیل آنکه عمدتا وقوع پدیده ریزگردها در فصول گرم سال اتفاق می افتد برای پیشگیری و جلوگیری از ورود ریزگردها به فضای بسته به منظور استفاده از وسایل سرمایشی، در منزل، محل کار، اماکن عمومی و مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی از سیستم های خنک کننده چرخشی هوا نظیر تهویه مطبوع استفاده شود.
وی گفت: در این شرایط کولرهای آبی و پنکه ها به دلیل امکان نفوذ هوای حاوی ریزگرد به فضای داخل و معلق نگه داشتن ذرات در هوای داخل توصیه نمی‌شود.
وی گفت: حتما افراد با سابقه بیماری‌های زمینه‌ای و گروه‌های حساس برای پیشگیری از حملات تنفسی و قلبی به منظور مراقبت‌های دارویی و بازتوانی با پزشک خود مشورت کنند.
رئیس گروه سلامت هوا وزارت بهداشت گفت: هموطنان به منظور جلوگیری از نشست و امکان آلودگی ثانویه بر روی مواد غذایی و آشامیدنی در منازل، محل کار و مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی از پوشش مناسب استفاده کنند.