تاریخ انتشار خبر: ۱۳ , تیر, ۱۳۹۳ | ۱۹:۴۶:۵۳
کد مطلب : 35129

هشدار مالکی به رئیس اقلیم کردستان/اخبار ضد و نقیض از مجروح شدن رهبر داعش/کناره گیری النجیفی از رقابت برای تصدی ریاست مجلس

نوری مالکی نخست وزیر عراق در پاسخ به اظهارات مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان مبینی بر تعیین موعد اجرای همه پرسی در مورد مناطق مورد مناقشه اعلام کرد که ˝ اجرای همه پرسی نیازمند اصلاح قانون است ˝ و نسبت به افکار جدایی طلبانه هشدار داد.

به گزارش  رهیاب نیوز نوری مالکی نخست وزیر عراق در پاسخ به اظهارات مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان مبینی بر تعیین موعد اجرای همه پرسی در مورد مناطق مورد مناقشه اعلام کرد که ” اجرای همه پرسی نیازمند اصلاح قانون است ” و نسبت به  افکار جدایی طلبانه هشدار داد.

از تحولات سیاسی عراق خبر می رسد که اسامه النجیفی رئیس سابق پارلمان عراق و رهبر حزب ” متحدون” خود را از دور رقابت برای تصدی ریاست مجلس کنار کشید. وی در بیانیه ای گفت: برای همکاری و نجات صحنه سیاسی عراق در این شرایط دشوار از رقابت کنار می روم و هدفم از این کناره گیری نیز خدمت به مردمی است که از عدم توازن و در حاشیه بودن بسیار رنج کشیدند”.

حنان الفتلاوی عضو حزب”دوله القانون” به رهبری نوری مالکی با اظهار تعجب از مانور رسانه ای تصریح کرد که اسامه النجیفی از طرف هر دو گروه شیعیان و سنی ها مورد پذیرش نیست و وی از این طریق خواسته تا آبروی خود را نگه دارد و خود را یک قهرمان ملی نشان دهد.

میدان نبرد و درگیری با تروریستها بعثی – تکفیری امروز ۳۰ تروریست را که قصد حمله به پالایشگاه بیجی در شمال تکریت داشتند را به هلاکت رساند.صباح النعمان  سخنگوی سازمان مبارزه با تروریسم در گفتگو با السومریه نیوز از دفع هجوم تروریستها به کمک نیروهای ارتش و نیروی هوایی خبر داد که در این درگیری ۳۰ تروریست کشته و یک بلدوزر و دو خودرو با سرنشینان آن ویران شدند.

وی همچینین به عملیات این سازمان با همکاری نیروی هوایی در شهر القائم غرب استان الانبار اشاره کرد که با بمباران جلسه فرماندهی داعش برخی رهبران از جمله ابومحمد تونسی فرمانده نظامی شهر البوکمال سوریه کشته شدند. خبرهای ضد و نقیضی از مجروح شدن ابوبکر بغدادی رهبر داعش نیز در این حمله مخابره شده است.این دو عملیات بر پایه اطلاعات و معلومات دقیق انجام شدند.

خبرها از کرکوک نیز حاکی است که جنگنده های سوخو ۲۵ امروز صبح سه منطقه در الحویجه را بمباران کردند اما به دلیل اینکه آن منطقه در تصرف داعش است از حجم خسارتها اطلاعی در دست نیست.

از طرف دیگر کمیساریای عالی حقوق بشر در عراق تعداد آواره های عراقی استان نینوی که راهی نجف شدند را بیش از ۵ هزار خانواده اعلام کرد که اغلب آنان از شیعیان تلعفر و شبک هستند. فاضل الغراوی عضو این نهاد از کمبود شدید مواد غذایی و آب آشامیدنی و واکسن خبر داد و تصریح کرد که حرم مطهر علوی بخشی از اواره گان را اسکان داده و  بقیه نیز در حسینیه ها و هیئتها و مدارس قرار داده شدند.