تاریخ انتشار خبر: ۵ , بهمن, ۱۳۹۲ | ۱۳:۵۳:۱۲
کد مطلب : 16435

هما،تنها دانش آموز خرمشهری که بر روی زمین می نشیند + تصاویر / معلولیت اینگونه محدودیت نیست!

عصر آبادان :معلم کلاس ۱۰۳ مدرسه ابتدایی پروین اعتصامی در پاسخ گفت که دلیل نشستن این دانش‌آموز روی زمین معلولیت جسمی آن است و امکان نشستن روی نیمکت‌ها را ندارد.

به گزارش عصر آبادان به نقل از خرمشهر خبر، چندی پیش خبری شنیدیم مبنی بر حضور یک دختر معلول در جمع سایر دانش آموزان و موفقیت او در طی مراحل درسی برای پیگیری این خبر از افراد مختلف درخواست توضیحات بیشتری داشتیم که نهایتا یکی از مسئولین اداره آموزش و پرورش توضیحات بیشتری در این خصوص به ما داد.

معاون آموزش ابتدایی اداره آموزش و پرورش خرمشهر در گفتگو با خبرنگارما به تشریح چگونگی زندگی و تحصیل هما هاموری دخترکی که با وجود نقص عضو در مدارس معمولی درس می‌خواند پرداخت.

فاطمه بداق گفت: من سال اول ورودم به معاونت ابتدایی از مدارس به صورت کلی بازدید می‌کردم و هیچ اطلاعی از این جریان نداشتم.در یکی از بازدیدهای خود متوجه نشستن یکی از دانش‌آموزان روی زمین کلاس شدم،با دیدن چنین صحنه‌ای جا خورده و دلیل این مسئله را از معلم کلاس جویا شدیم

وی در ادامه گفت: معلم کلاس ۱۰۳ مدرسه ابتدایی پروین اعتصامی در پاسخ گفت که دلیل نشستن این دانش‌آموز روی زمین معلولیت جسمی آن است و امکان نشستن روی نیمکت‌ها را ندارد.

وی افزود: بنده با عصبانیت هیچ توجیهی را برای حضور دانش‌آموزی با مشکلات حرکتی و معلولیت در مدرسه‌ای غیر از مدارس استثنایی قبول نکردم ولی خانم اطرفه معلم ابتدایی در پاسخ گفت که پدر و مادر هما روز اول شروع مدارس دختر معلول خود را به این مدرسه آورده و به هیچ عنوان قبول نمی‌کردند که فرزندشان دارای معلولیت است و اعتقاد داشتند که هما ذهن خوبی برای فراگیری درس دارد و هیچ مانعی برای حضورش در کلاس‌های درس عادی نیست درعین‌حال هما با دیدن سلامت و تحرک دانش‌آموزان دیگر به نقص عضو و محدودیت خود بیشتر پی می‌برد و این مسئله او را بسیار می‌رنجاند.

وی در ادامه گفت: با پیگیری‌های خود من برای انصراف خانواده هما از حضورش در مدرسه عادی ، نه تنها مثمر ثمر نبوده بلکه باعث افزایش خواسته‌های آن‌ها شد به نحوی که در پایان هر روز خانواده این دانش‌آموز دلیل عدم یادگیری دروس پایه را از معلم و مدیر جویا می‌شدند.

                                                   DSC045127704

بداق افزود: متأسفانه در ابتدا برای قانع کردن خانواده هما هاموری بحث به درگیری‌های شدید لفظی کشیده شد ولی به هیچ عنوان باعث کمتر شدن عزم و اراده پدر و مادر دانش‌آموز نگردید.

وی اظهار داشت: هما هاموری به کلی از ناحیه دو دست دارای معلولیت می‌باشد و به هیچ عنوان توانایی استفاده از دست‌های خود را ندارد.

بداق گفت: هما در کلاس درس به صورت عجیبی به دروس توجه می‌کرد و بعضی اوقات با بی‌اختیاری بعضی سوالات را با وجود سختی در تکلم پاسخ می‌داد.

وی افزود: پس از دیدن اشتیاق روزافزون این دانش‌آموز با وجود عدم فراگیری دوره‌های مخصوص آموزش دانش‌آموزان استثنایی به وسیله هیچ یک از معلمان ، سعی در هدایت و آموزش هما کردیم به طوری که مداد را در بین انگشتان پای هما قرار داده و به صورت خیلی ابتدایی سعی در آموزش هما برای نوشتن به وسیله پاهایش کردیم.

معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش خرمشهر در ادامه گفت: پس از گذشت چند ماه متوجه پیشرفت عجیب و باور نکردنی هما برای نوشتن شدیم به طوری که خطوط را به صورت بسیار صاف و هماهنگ روی کاغذ رسم می‌کرد.

فاطمه بداق اظهار داشت: در ابتدا امتحانات هما جدا از بقیه دانش‌آموزان گرفته میشد ولی در سال بعد اشتیاق این دانش‌آموز و پیشرفت فوق‌العاده آن باعث شد که امتحاناتش را هماهنگ با بقیه دانش‌آموزان گرفته شود.

وی گفت: هما در سال اول دبستان به دلیل مشکلاتش از دروسش مردود شد ولی با شروع سال جدید همپای دیگر دانش‌آموزان رشد کرده و با کمال حیرت امروز یکی از شاگردان ممتاز کلاس خود می‌باشد.

وی افزود : هم اکنون هما در حال تحصیل در پایه چهارم ابتدایی می‌باشد و خوشبختانه با وجود زحمات معلمین فداکار این دبستان بسیار در کار خود موفق می‌باشد.

بداق گفت: هما بسیار دختر حساسی می‌باشد و به سرعت متوجه رفتارهای ترحم‌آمیز شده و نسبت به این‌گونه رفتارها نسبت به خود بسیار منفعل می‌شود و به  همین دلیل بسیار بر این مسئله اصرار دارد که همپای بقیه دانش‌آموزان کلاس تکالیف او هم با دقت بررسی شود و به هیچ عنوان ملاحظه معلم خود را نمی‌پذیرد.

در پایان بداق معاونت آموزش ابتدایی آموزش و پرورش از خانم‌ها اطرفه ، خانم رضایی ، یوسفی و قاسمی معلمان دلسوز هما هاموری که تا کنون بسیار این دانش‌آموز را حمایت کردند تشکر و قدردانی کرده و گفت زحمات و تلاش‌های این معلمان به خصوص برای هما هاموری قابل وصف نیست و با گذشت چهار سال از تربیت موفق هما هاموری هنوز این معلمان را در خرمشهر و همچنین سطح آموزش و پرورش شهرستان با وجود از خود گذشتگی‌ها و فداکاری‌هایشان ناشناس دانست.

                                                   DSC07710

لازم به ذکر است که هما هاموری مدت‌هاست به دلیل عزم و اراده خود و همچنین پشتکار حتی در این روزهای سرد ، بر کف زمین کلاس می‌نشیند و از دنیای اطراف خود هیچ امکاناتی را جز اجازه همراهیش با بقیه دوستان خود جهت تحصیل در کلاس طلب نمی‌کند.