تاریخ انتشار خبر: ۹ , مرداد, ۱۳۹۳ | ۱۵:۱۱:۰۹
کد مطلب : 36860

همه آنچه آل سعود بر سر حجاج ایرانی آورد+ اسامی و تصاویر شهدا

چکمه پوشان رژیم سعودی پس از کشتار حجاج، جنازه های شهیده های ایرانی را لگدمال می‌کردند و به دنبال لوازم قیمتی و جواهرات آنان را سرقت کردند.

همه آنچه آل سعود بر سر حجاج ایرانی آورد+ اسامی و تصاویر شهدا

به گزارش  عصر آبادان  به نقل از شیرازه؛ روز ۹ مرداد ۱۳۶۶ یادآور مراسم «برائت از مشرکین» زائران ایرانی خانه خدا و کشتار حجاج مظلوم ایرانی در مکه به دست حکام آل سعود است. مکان و زمانی که خون ریختن در آن حرام است و این حرمت تا جایی اهمیت دارد که اعراب جاهلیت احترام این مکان و زمان را نگه داشتند اما این حرمت توسط عوامل سعودی شکسته شد. در این فاجعه حتی به زنان و جانبازان هم رحم نکردند، به طوری که نیمی از کشته شدگان زنان بودند.

نظامیان از یک طرف و مزدوران دیگر نیز از بالای پله‌ها و ساختمان‌ها، سنگ و آجر و شیشه و بلوک سیمانی بر سر و روی مردم می‌ریختند. پس از آن شلیک گازهای سمی و خفه کننده شروع شد و بدنبال آن رگبار گلوله‌ها به قصد کشتن و نه متفرق کردن راهپیمایان برائت از مشرکین سرازیر شد و پیکرهای پاک انسانهایی که جرمشان اعلام برائت و بیزاری از امریکا و اسرائیل و ایادی ناپاکشان بود، درخاک و خون غلتیدند.

سرکوب و کشتاری که به دستور حکام سعودی و صحنه گردانی  ژنرال «اولریش ویگنر» یک یهودی آلمانی تبار برای اثبات خوش خدمتی آل سعود به اربابان خویش (آمریکا و اسرائیل) صورت گرفت. چکمه پوشان رژیم سعودی پس از کشتار حجاج، جنازه های شهیده های ایرانی را لگدمال می‌کردند و به دنبال لوازم قیمتی و جواهرات آنان را سرقت کردند.

در روز ۱۱ مرداد ۶۶ تلویزیون عربستان سعودی اعلام کرد که در رویداد خونین مکه جمعاً ۴۰۲ نفر کشته و ۶۵۰ نفر زخمی شدند. این رسانه با طرح این ادعا که ۸۵ تن از کشته شدگان از نیروهای انتظامی سعودی بوده‌اند، ۴۲ تن از کشته‌شدگان را از زائران کشورهای خارجی و ۲۷۵ نفر را از زائران ایرانی معرفی کرد.
از ۲۷۵ شهید ایرانی در جمعه خونین مکه، تعداد ۳۰ نفر از شهدا اهل استان فارس بودند که اکثر شهدا را خانم ها شامل می شدند.
اسامی شهدای شیرازی این فاجعه به شرح زیر است:
خانم ها ریاستی، رقیه حق‌نگهدار، حاجیه فرح زوربخش، مفتول نجفی، رقیه رفعت بخش آسمان، زهرا محمد مرادپور، منیژه کریمی، صغری شهسواری، ماه سلطان اسماعلی تزنگی، نورسته خواجی، ایراندوخت نماینده، مهرانگیز امینی، و آقایان سرافراز پوررشید، قربان مرادی، سیدمحمد پورحقیقی، محمد ابراهیم فخرائی، نعمت الله نعمتی، عبدالعلی غلامی اهل شیراز بودند.
شهدای شهرستان های فارس به شرح زیر است:
قمر تاج زارع، خدیجه کدیور، ملیحه کدیور، مهین فاخرمنش، خدیجه جمشیدی، حمیده طالب‌زاده سروستانی، طبیه تازنگ، علیا اسماعیلی، محمد ابراهیم پور، عبدالصاحب سقازاده