تاریخ انتشار خبر: ۸ , خرداد, ۱۳۹۳ | ۰۷:۱۲:۴۲
کد مطلب : 30698
خطاب به میرباقری کارگردان فیلم شاهگوش:

همه ی آبادانیها ابو و اسو نیستند / از دمپایی ابری گرفته تا عینک ریبون همه تمسخر مردم آبادان بود!

فرهنگ آبادان در این چیزها خلاصه نمی شود، تمسخر یک فرهنگ، شایسته ی اهالی هنر نیست. چرا از سر بی ذوقی، بد سلیقه شده اید؟

a1aZ_big_03

به گزارش عصر آبادان؛ به نقل از “چشم خردلی” تصمیم گرفته بودم درباره ی بی ادبی به فرهنگ و آداب مردم شریف آبادان ننویسم؛ آخر هر چه گفتم کسی گوشش بدهکار نبود. آن موقع هم که قسمت ۱۷ سریال شاهگوش را  دیدم؛ که مردمم را به ریشخند گرفته اند بازهم خود را به بی خیالی زدم و غم خود را در درون ریختم. چه می شد کرد از ماست که بر ماست.

چندی روز پیش رفتم سراغ کیوسک مطبوعاتی، تا طبق روال هر روز جریده ای تهیه نمایم. ناگهان چشمانم به تیتر یکی از هفته نامه های محلی افتاد که دبیر محترم سرویس ورزشی از میرباقری و سریال شاهگوش به دلیل تمسخر مردم آبادانیها ، ناراحتی خود را در قالب گزیده نوشتاری ابراز نموده بود. پس فکر کردم شاید این نوشته گشایشی باشد برای نقد افرادی که با نگاه کاریکاتوری به فرهنگ آبادان تولید برنامه  می کنند. اما مخاطب من امثال میرباقری نیست، مخاطب من هنرمندان و تمام کسانی هستند که در طی سالیان گذشته با اقدامات خود آتش بیار معرکه ای شده اند و در حال حاضر لجام گسیخته گردیده و هردم از جانب این بار بری می رسد.

بگذارید کمی به عقب برگردیم و درپیشگاه وجدان عمومی خود را به محاکمه بکشانیم.

در ماه مبارک رمضان گذشته نمایش طنزی بنام “ماجراهای گودی” در باغ موزه دفاع مقدس تهران به مدت ۳۰ شب به روی صحنه رفت و هنرمندی اهل چهارمحال بختیاری در نقش یک رزمنده آبادانی هر چه خواست در وصف لاف آبادانی رزمندگان این دیار گفت و کسی خم هم به آبرو نیاورد. جالب تر آنکه در آن شب ها جناب آقای … نماینده محترم مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی سفره ضیافتی در همان مکان برپا نمود و کوچکترین موضعی از خود نشان نداد.

(قسمتی از فیلم ماجراهای گودی که به تمسخر رزمندگان میپردازد را از اینجا میتوانید دانلود کنید)

 1. در زمان رییس جمهور سابق در باشگاه گلستان که به طور مستقیم از صداو سیما پخش می گردید جناب آقای … محترم مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی از لاف آبادانی ها گفت و این را باعث افتخار خود دانست و کسی توجهی نکرد.
 2. برادر عزیز و رزمنده جناب آقای … فیلمی مستند ساخت و بچه های رزمنده آبادانی را عده ای هجوگو نشان داد تا بتواند جمعیتی را به خندیدن به ریشمان وا دارد و همه اصحاب رسانه در شهر نیز برایش هورا کشیدند و آب از آب تکان نخورد.
 3. در داستانی (کتاب صد سالگی نفت به همت خانم … در حوزه هنری به زیور طبع آراسته شده بود) همه جنوبی ها را تخم و ترکه انگلیسی ها خطاب کرد و دریغ از یک اظهار شرمندگی و عذرخواهی از مردم.
 4. در آغاز سال نو نیز به میمنت و مبارکی و با دست پخت “صدا و سیمای مرکز آبادان” و “سازمان منطقه آزاد اروند” آنقدر خودمان را کوچک کردیم که کاراکتر فرد برزیلی با زدن عینک ریبون و دمپایی ابری خود را با لودگی تمام یک آبادانی اصیل معرفی می کرد و یا فردی که ماجراهای “فلامرز” را تعریف می کرد حق مطلب را بخوبی در حق آبادانی ها به جا آورند و چه خوب شناسنامه ای برای آبادانی ها معرفی نمودند.
 5. در همین هفته نامه موصوف، یک صفحه تمام راجع به “عینک ریبون” نوشته شد. در صورتیکه پرداختن به آن دردی از جامعه هدف هفته نامه را دوا  نمی کرد.

اگر بخواهیم بنویسیم مثنوی هفتادمن کاغذ خواهد شد. لذا توصیه می کنم به خود اجازه ندهیم اینگونه خود را به تمسخر بگیریم و آبادان را با  ابو، اسو، قلیه و ماهی صبور تعریف نکنیم.

 1. جابروندی می‌گه:

  من نمی دونم اصل و اصالت موضوع مهمه یا رنگ گوساله ی سامری…
  چیزی که مهمه و امیداور کننده است ظهور وب سایت های ارزشی در فضای غبارآلوده سیاست ورزی سیاسیون و رجال است. حالا اروند آنلاین باشه یا عصر آبادان مهم نیست مهم اینه که ارزش ها حفظ بشن و صدای حزب الله بلند بشه لطفا کامنت های که در فیدوس علیه دو سایت گذاشته میشه رو بخوند و دست از این رفتارهای غیر اسلامی بردارید.
  ضمنا حقوق اساسی و حرفه ای رو هم باید رعایت کرد…

 2. ناشناس می‌گه:

  اینها از آبادانی ها زورشون گرفته و میخوان طوری اونها رو به تمسخر بگیرند. والسلام.

 3. شعبون برادر رمضون می‌گه:

  ناز چشمهای خردلی همه مردان مردی که مردانه جلوی تجاوز دشمن ایستادند تا این شهر سقوط نکند و همونا هستند که امروز هم مردانه در جلوی هر انچه که قرار است غیرت و شرف و مردانگی مردان این سرزمین را نشانه برود ایستاده اند حال میخواهد میرباقری باشد و یا هر کس دیگر . خدا حفظش کند.

 4. خطرناک می‌گه:

  درود بر چشم خردلی و مواضع خوبش. همچنین درود بر سایت عصر آبادان .

 5. ناشناس می‌گه:

  مهم نیست که کی از چه سایتی چه چیزی میزنه
  مهم اینه که هدف همه یک چیزه
  در ضمن فکر میکنم چشم خردلی یک شخص ارزشی هستش و همه از وبلاگ شخصیش متون رو برداشتند
  ziyaeddin.blog.ir

 6. خطرناک می‌گه:

  همین امروز سایت اروندآنلاین یه خبر از سایت شما زده ام ننوشته به نقل از کجا. فقط آخرش اسم سایت و نوشته.

 7. علیزاده می‌گه:

  برادر عزیز کپ میزنی حداقل بنویس از کجا زدی !!! واقعا خسته نباشی…

  • زورو می‌گه:

   آقای علیزاده: اگه دقت میکردی، می دیدی که نوشته به نقل از” چشم خردلی” و منظورش همون سایت اروندآنلاین هست. البته بهتر بود مینوشت به نقل از اروندآنلاین. هرچند که من خودم چند نمونه دیدم که سایت اروندآنلاین چندتا خبر که از سایت عصرآبادان کپی کرده بود ننوشته به نقل از عصرآبادان. و فقط پایان خبر مینوشت / عصرآبادان. ممنون