تاریخ انتشار خبر: ۸ , اسفند, ۱۳۹۲ | ۱۰:۲۳:۱۴
کد مطلب : 19153
مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری خوزستان :

همیشه گفته ام نه اصلاح طلب هستم نه اصولگرا/بعضی ها اجازه شکوفا شدن خوزستان را نداده اند

افشین حیدری اظهار داشت:برای من ماندن در این مسئولیت مهم نیست،مهم این است که اگر یک ساعت مدیر باشم و یا در هر جایگاهی دیگر بتوانم برای مردم کاری انجام دهم.

افشین حیدری مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان در خصوص زمزمه هایی مبنی بر عزل و نصب های صورت گرفته در این سازمان برای بقا در این جایگاه اظهار داشت:همیشه گفته ام نه اصلاح طلب هستم نه اصولگرا و اعتقادی به این خط کشی ها ندارم همه ما زیر پرچم ولایت فقیه و انقلاب اسلامی کار می کنیم.

وی افزود:هر کسی در هرجایی که بتواند مردم را شاد کند و حتی یک نفر را به انقلاب و نظام امیدوار کند کار حسنه ایی انجام داده است و کار بزرگی است.

افشین حیدری تصریح کرد:باید راه شهدا را رفت و جز این هرچه باشد سرگرمی و بازی است باید از این بازی ها دست برداشت امروز کشور نیاز به کار اجرایی دارد.

وی اضافه کرد: برای من ماندن در این مسئولیت مهم نیست  مهم این است که اگر یک ساعت مدیر باشم و یا در هر جایگاهی دیگر بتوانم برای مردم کاری انجام دهم.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان گفت: همیشه از این حرف ها زده می شود خیلی ها در فکر این هستند که مدیر شوند ولی من احساس یک مدیر کلی را ندارم و یک هماهنگ کننده بین همکاران و پرسنل میراث فرهنگی هستم و هیچ وقت هم دنبال بقا در پست و این چیزها نبوده ام.

وی خاطر نشان ساخت:خوزستان استانی است با ظرفیت های زیاد ولی تا امروز متاسفانه بعضی ها اجازه شکوفا شدن آن را نداده اند و ما باید تلاش بکنیم تا این پتانسیل آزاد شود و استان خوزستان  به جایگاهی واقعی خود در کشور برسد.

 

سالن سوم نمایشگاه در اختیار بخش خصوصی بود/باید به سمتی رفت که به بودجه دولتی تکیه نداشته باشیم

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان  در بخش دیگری از این گفتگو در پاسخ به این سوال که چرا در نمایشگاه صنایع دستی استان شاهد فروش دستمال کاغذی و انواع و اقسام تخمه هستیم اظهار داشت:امسال برای اولین بار در تاریخ صنایع دستی خوزستان نمایشگاه صنایع دستی را در دو زمان آن هم به فاصله ۳-۴ ماه برگزار کردیم که کار خیلی بزرگی بود آن هم با این هزینه های سرسام آور و سختی که برپایی نمایشگاه دارد.

حیدری گفت:برای جشنواره اقوام باید پول زیادی پرداخت می کردیم و آوردن و بردن اقوام مختلف ایرانی هزینه خیلی بالایی داشت برای همین سالن سوم را به بخش خصوصی واگذار کردیم.

وی ادامه داد:قرار بود آنها هم تبلیغات ما را انجام دهند و هم هزینه ایاب و ذهاب اقوام و صنعت گران را تامین می کنند و در سالن سوم هر چه می خواهند بفروشند ولی گفتیم حق ورود به دو سالن دیگر که نمایشگاه صنایع برگزار می شد را ندارند.

حیدری تصریح کرد:ما اگر می خواستیم سالن سوم را استفاده نکنیم قطعا نمایشگاه آنجا را اجاره می داد و در کنار نمایشگاه صنایع می امدند و نمایشگاه دیگری برگزار می کردند ولی ما به بخش خصوص  واگذار کردیم تا بتوانیم هزینه هایمان را تامین کنیم.

وی افزود:باید به سمتی رفت که کم کم بتوانیم هزینه های سازمان را از طرف اسپانسر تامین کنیم و به بودجه دولتی تکیه نداشته باشیم و امیدواریم که سال آینده نمایشگاه را فقط با هزینه بخش خصوصی برگزار کنیم.

 

مردم باید بدانند که میراث فرهنگی متعلق به خودشان است نه سازمان میراث فرهنگی

حیدری در پاسخ به این سوال که چه راهکاری اندیشیده شده است تا شاهد حفاری ها غیر مجاز در میراث فرهنگی استان نباشیم عنوان داشت:مهمترین بخش در حفاظت از میراث فرهنگی  حضور به موقع است و بالاتر از این مسئله بحث فرهنگ سازی است مردم باید بدانند که میراث فرهنگی متعلق به خودشان است نه سازمان میراث فرهنگی.

وی تاکید کرد:ما نقش مالک را بازی نمی کنیم بلکه وظیفه ما حفاظت برای انتقال به نسل های بعدی است

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان  ادامه داد:در همین راستا یک سری برنامه های جدید تعریف کرده ایم مثل مشارکت ها عمومی تا زمینه حضور بخش خصوصی فراهم شود و انجمن های مردم نهاد در این عرصه وارد شوند

وی افزود: طرح دیگر بحث دهیاران است می خواهیم از این پتانسیل در سرتاسر استان استفاده کنیم بیش از ۱۰۰۰ دهیار در خوزستان داریم.

حیدری ادامه داد:دنبال راه انداختن انجمن های دوستداران میراث فرهنگی هستیم که خیلی می توانند کمک کنند و علاوه بر این طرح انجمن خیرین میراث فرهنگی هم در دست اقدام است.

مدیرکل میراث فرهنگی، خوزستان تصریح کرد:از سال آینده برای بحث حفاظت از ظرفیت بسیج و نهادهای دیگر که بشود با آنها همکاری داشته باشیم در این زمینه تفاهم نامه امضا خواهیم کرد.