تاریخ انتشار خبر: ۵ , اردیبهشت, ۱۳۹۴ | ۰۱:۱۰:۵۱
کد مطلب : 82615
مسئول شورای سیاستگذاری جشنوراه فیلم عمار در اهواز:

هنر ما در دام جریان روشنفکری از واقعیت ملت عقب افتاده است

وحید جلیلی گفت:امروز حرف ما این است که جریان روشنفکری به هنر و سینمای ایران خیانت کردند چرا که اگر کسی صرفاً سینما برای او موضوعیت داشته باشد مگر می‌تواند به انبوهی از سوژه‌های دراماتیکی که انقلاب برای او گذاشته بی‌اعتنا باشد.

 

وحید جلیلی مسول شورای سیاستگذاری جشنواره مردمی فیلم عمار که به خوزستان سفر کرده بود شامگاه چهارشنبه در نشست هم اندیشی اصحاب هنر و رسانه خوزستان با بیان اینکه جشنواره مردمی فیلم عمار بر اساس فرآیندهای معمول شکل نگرفته است، اظهار داشت: اگر ما می‌خواستیم یک جشنواره را با این حجم وسیع کار یعنی بعد از ۵ سال به ۷ هزار اکران کننده و بیش از یک هزار و ۵۰۰ اثر برسیم به میلیارد‌ها تومان پول نیاز بود و در‌‌ همان روز نخست این جشنواره در حد‌‌ همان آرزو در ذهن ما نگه داشته می‌شد.

وی گفت: جشنواره مردمی فیلم عمار بر اساس یک تکلیف، یک تشخیص ضرورت و یک ظرفیتی شکل گرفت و در سال نخست با کمتر از ۲۰ فیلم و یکصد اکران کننده آغاز و اکنون به ۷ هزار اکران کننده و بیش از یک هزار و ۵۰۰ فیلم رسیده است.

مسئول شورای سیاست گذاری جشنواره مردمی فیلم عمار با بیان اینکه نباید حرکت جشنواره مردمی فیلم عمار را بزرگ‌تر از آن چیزی که هست ببینیم، افزود:نسبت به ظرفیت‌ها و ضرورت‌هایی که انقلاب اسلامی دارد هنوز عقب هستیم اما در مقایسه با جشنواره‌های دیگر که چندین برابر این جشنواره امکانات داشتند قابل مقایسه نیست.

وی بیان کرد: یکی از دلایل موفقیت،این است که در نگاه‌های راهبردی به یک فرصت‌شناسی دقیق رسیده‌ایم، یکی از تمایزات جشنواره مردمی فیلم عمار فرصت محوری به جای تهدید محوری است.

جلیلی عنوان کرد: در کشور کارهای فرهنگی براساس تهدید‌ها شکل گرفته و نیروی فرهنگی به کسی می‌گویند که تهدید‌ها را بشناسد،نه اینکه چقدر ظرفیت‌های انقلاب و هنر انقلاب را بشناسد و با شاعران و نویسندگان انقلابی آشنا باشد.

وی تصریح کرد: متاسفانه هزاران میلیارد در حوزه فرهنگ هزینه شده و کلاس‌ها و اردوهایی برگزار شده و چون استراتژی آن‌ها تهدید محور بوده این هزینه‌ها خرج طرح، ترویج و معرفی محصولات ظرفیت‌های دشمنان انقلاب شده است.

مسئول شورای سیاست گذاری جشنواره مردمی فیلم عمار اظهار داشت: در این جشنواره ما مبنا را بر این گذاشتیم که ظرفیت‌های خودمان را بشناسیم و کمترین هدف ما این بود که فعالان هنر انقلاب اسلامی از تهدید محوری به فرصت محوری برسند.

وی افزود: یکی از نتایج ما این بود که به این دستاورد رسیدیم که در حوزه‌های مختلف حرف برای گفتن داریم و می‌توانیم آثار خود را برای مردم اکران کنیم. چیزی که امروز عمار را پیش برده انگیزه‌ای است که در این مجموعه بود.

جلیلی با بیان اینکه بچه‌های انقلاب هیچ وقت مرزبندی نکرده‌اندگفت: در جشنواره عمار این صحبت‌ها که شما ارزشی هستید و ما هنری، شما محتوایی هستید و ما فنی نخ نما شده و واقعیت این است که اعتراض ما به خیانت به انقلاب یا تنها گذاشتن امام خمینی (ره) توسط بخش عظیمی از جریان روشنفکری کشور که خود را پرچم دار علم، رسانه و هنر قلمداد کرده نیست بلکه امروز از زاویه دیگری انگشت اتهام را متوجه ان‌ها می‌کنیم.

وی بیان کرد: امروز حرف ما این است که جریان روشنفکری به هنر و سینمای ایران خیانت کردند چرا که اگر کسی صرفاً سینما برای او موضوعیت داشته باشد مگر می‌تواند به انبوهی از سوژه‌های دراماتیکی که انقلاب برای او گذاشته بی‌اعتنا باشد.

مسئول شورای سیاست گذاری جشنواره مردمی فیلم عمار با بیان اینکه تصور کنید شخصیت شهید برونسی یک شخصیت تخیلی باشد و رمان نویسی این شخصیت را خلق کند، عنوان کرد: یک پسربچه بنا را رسانده بود به فرماندهی یک لشکر حتماً همه از قدرت داستان نویسی این شخص تعریف می‌کردند.

وی افزود: طنز قضیه آنجا است که این شخصیت‌ها در واقعیت وجود دارند و در هنر ما انکار می‌شوند، و فلان رمان نویس ما افتخارش این است که من یک خط درباره دفاع مقدس که آن را جنگ ۸ ساله می‌نامد، ننوشته است.

جلیلی با بیان اینکه جنبه‌های انقلابی و ملی این موضوع را کنار بگذارید، تصریح کرد: جنبه هنری این موضوع هم خیلی مهم است و باید ببینیم چرا سینمای ایران امروز به اینجا رسیده است که نه از جنبه فنی، دراماتیک و جذابیت در رده بالایی است و نه نشانی از عظمت، تاریخ، فرهنگ، جغرافیا و اقوام آن دارد.

وی بیان کرد: تصاویر متحرک تهران شمالی را به اسم سینمای ایران معرفی می‌کنند. ما در عمار آمده‌ایم که بگوئیم چرا هنر ایران اسلامی نباید مانند انرژی هسته‌ای به این موفقیت‌ها برسد و یکی از نتایجی که گرفتیم این است که دست‌هایی اجازه نداده‌اند که روشنفکر، هنرمند و فیلمساز ما در جریان ملت خودش شریک باشد.

مسئول شورای سیاست گذاری جشنواره مردمی فیلم عمار اظهار داشت: هنر ما در دام‌هایی که جریان روشنفکری برای آن پهن کرده از واقعیت ملت عقب افتاد یعنی تفکر هنرمند آنچنان به انحطاط رفت که از واقعیت عقب افتاد.

وی عنوان کرد: شهیدان تقوی، محمدی، جهان آرا و برونسی واقعیت‌های جامعه ما بودند که به شدت از تخیل هنرمندان ما جلو‌تر بودند و این به معنای عقب ماندن هنرمند ما از واقعیت است.

جلیلی با طرح این پرسش که چرا سینمای امریکا موفق عمل کرده است، گفت: چون محصول ملتی است که ماجراهای بزرگی را پشت سر گذاشته‌اند فیلمسازی که می‌خواهد برای این ملت فیلم بسازد باید تخیلش از مردم جلو‌تر باشد.

وی تصریح کرد: کشوری که در نخستین گام ۲۰ میلیون سرخ پوست را قتل عام و ۱۰‌ها میلیون سیاه پوست را از آفریقا به آمریکا منتقل کرده است، فراز و فرودهای این ملت زیاد است و تخیل فیلمساز باید خیلی جلو‌تر از این ملت باشد.

مسئول شورای سیاست گذاری جشنواره مردمی فیلم عمار افزود: ملت ما در نیم قرن گذشته ماجراهای عظیمی را پشت سر گذاشته که روشنفکر، غرب زده و دلباخته حضوری در این ماجرا‌ها نداشته است که بخواهد این موضوعات را بفهمد و یک تصویر بالا‌تر بسازد.

وی بیان کرد: در جشنواره عمار در حال آوار برداری از سوژه‌هایی هستیم که جریان روشنفکری آن‌ها را سانسور کرده و با انواع کار‌ها اجازه رفتن به سمت این موضوعات نرفته است.

جلیلی عنوان کرد: شاید برخی می‌گویند که فلان مستند ساخته شده درباره بحث ۸ سال دفاع مقدس یا انرژی هسته‌ای کار قوی نیست اما حداقل در این مستند‌ها معرفی یک سوژه دراماتیک است که اگر بخواهیم این موضوع را به یک مسابقه «دوی امدادی» شبیه سازی کنیم به یک هنرمند دیگری سپرده می‌شود و با یک پردازش قوی‌تر به جامعه تحویل داده می‌شود.

 منبع: رهیاب