تاریخ انتشار خبر: ۱۸ , مرداد, ۱۳۹۳ | ۱۵:۵۰:۱۰
کد مطلب : 38040
وزیر علوم استیضاح کنندگان را قانع نکرد

هیات رییسه دوباره مقابل نمایندگان مردم می‌ایستد؟

پش از این با وجود خواست ۶۰ نماینده، هیات رییسه، با “تدبیر” اجازه طرح استیضاح را گرفت. اما وزیر علوم نتوانست نمایندگان را قانع کند. واکنش بعدی هیات رییسه چیست؟

جلسه امروز پنج نماینده استیضاح کننده با وزیر علوم بدون نتیجه پایان یافت تا استیضاح فرجی دانا بیش از پیش رنگ واقعیت بگیرد.

به گزارش گروه سیاسی صراط، در جلسه امروز که کمیته ۵ نفر استیضاح کنندگان شامل علی اصغر زارعی، محمود نبویان نمایندگان تهران و حسن آصفری نماینده اراک، قاسم جعفری نماینده بجنورد و سید ناصر موسوی لارگانی در آن حضور داشتند نتیجه استعلام هایی وزیر علوم از وزرات اطلاعات در مورد تعدادی از معاونانش و دانشجویان بگیرد بررسی شد.

به گفته سید ناصر موسوی لارگانی، فرجی دانا در جلسه قبل قول داده بود که به نتیجه استعلام های وزارت اطلاعات در مورد معاونانش عمل کند.

استیضاح کنندگان وزیر علوم هفته گذشته در جلسه با فرجی دانا برکناری معاونانش که در فتنه ۸۸ نقش فعال داشته اند و اخراج دانشجویان ستاره دار را به عنوان شروط خود داری از استیضاح اعلام کرده بودند. وزیر علوم هم قول داده بود به استعلام های وزارت اطلاعات در مورد این افراد عمل کند.

نمایندگان از توضیحات فرجی دانا قانع نشدند

با این وجود جلسه امروز بدن آنکه نمایندگان کمیته ۵ نفره را قانع کند به پایان رسید.

قاسم جعفری، نماینده مردم بجنوردبا اشاره به جلسه امروز استیضاح کنندگان وزیر علوم با فرجی دانا گفت: وزیر علوم در این جلسه به بیان توضیحاتی پرداخت اما این توضیحات برای نمایندگان استیضاح کننده قانع کننده نبود.
وی افزود: نمایندگان استیضاح کنندگان پس از پایان این جلسه مقرر کردند که تصمیم نهایی خود را برای استیضاح وزیر علوم فردا اعلام کنند.

۲  شرط رهایی فرجی دانا از استیضاح

موسوی لارگانی پیش از این از ۲ پیشنهاد استیضاح کنندگان برای رهایی فرجی دانا از استیضاح خبر داده و گفته بود: دانشجویان ستاره داری که به دانشگاه بازگشته اند و افرادی که در فتنه ۸۸ فعال بوده و دستگیر هم شدند و هم اکنون در پستهای کلیدی وزارت علوم سمت دارند باید اخراج شوند.

به گفته او،  افرادی هستند که در فتنه حضور فعال داشتند و دستگیر هم شدند اما هم اکنون در پستهای کلیدی وزارت علوم در حال فعالیت هستند که از وزیر علوم خواسته ایم این افراد برکنار شوند.

این نماینده مجلس از اخراج دانشجویان ستاره داری که به تحصیل بازگشته اند به عنوان دومین پیشنهاد برای جلوگیری از استیضاح فرجی دانا خبر داده و گفته بود: این دانشجویان مشکل داشته اند و بار دیگر به دانشگاه بازگشتند، اکثر این دانشجویان با استعلام شناسایی شده اند و برای یک سری دیگر از این دانشجویان باید استعلام صورت گیرد. این دانشجویان که با برخی گروهکها در ارتباط بودند و حال به دانشگاه برگشته اند باید اخراج شوند.

واکنش هیات رییسه چیست؟

بر اساس اظهارات نمایندگان استیضاح کننده وزیر علوم، فردا یکشنبه تصمیم نهایی درباره استیضاح فرجی دانا اخذ خواهد شد.

پش از این با وجود امضای ۶۰ نماینده برای استیضاح، هیات رییسه مجلس با “مدیریت” و “تدبیر” اجازه مطرح شدن استیضاح در جلسه علنی را نداده و پیشنهاد فرصت یک ماهه برای تفاهم میان وزیر و استیضاح کنندگان را مطرح کرده بود.

با این وجود باید منتظر ماند و دید اگر نمایندگان مردم به دلیل عدم تحقق شروط خود برای بازپس گیری استیضاح، بر خواسته قانونی خود اصرار ورزند، این بار واکنش هیات رییسه چه خواهد بود؟ آیا استیضاح وزیر علوم اعلام وصول می شود؟