تاریخ انتشار خبر: ۱ , شهریور, ۱۳۹۵ | ۱۵:۲۷:۰۲
کد مطلب : 122975
معاون دانشکده پزشکی آبادان:

واحدهای طب سنتی در آبادان ایجاد شده است/ایجاد سیستم بررسی نسخ

معاون غذا و داروی دانشکده علوم پزشکی آبادان گفت: طرح ساماندهی طب سنتی را انجام دادیم و واحدهایی را تحت عنوان واحدهای طب سنتی ایجاد کردیم.

 
طب سنتی و نوین

مرتضی جعفری  اظهار داشت: از آنجایی‌که در حوزه دانشکده پزشکی آبادان که شامل شهرستان‌های آبادان، خرمشهر و شادگان است ۵ مبادی ورودی کالا داریم و از این مبادی کالاهای خوراکی، دارویی،آرایشی و بهداشتی وارد می‌شود نیاز به نظارت بیشتر به این حوزه احساس شد.

وی افزود: به همین منظور در هر ورودی افرادی متخصص را مستقر کردیم تا به‌صورت دائم بر کالاهای خوراکی، آرایشی، بهداشتی و دارویی ورودی نظارت داشته و از ورود کالای قاچاق یا غیر مجار خودداری کنند.

جعفری بابیان اینکه بحث قاچاق موضوع مهمی است و می‌تواند ضربه‌های سنگینی به اقتصاد کشور وارد کند، عنوان کرد: با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری درباره اقتصاد مقاومتی، نظارت معاونت غذا و داروی دانشکده پزشکی آبادان در بحث کالا را تقویت کردیم.

معاون غذا و داروی دانشکده علوم پزشکی آبادان با اشاره به اهمیت نظارت بر انبارهای مواد غذایی، بهداشتی و دارویی اعلام کرد: به‌منظور کنترل این انبارها سرکشی و بازرسی‌های آن‌ها به‌صورت مستمر انجام می‌شود.

ملاک ما برچسب اصالت است

جعفری در پاسخ به این سؤال که نحوه تشخیص کالای اصلی و قانونی از دیگر کالاها چیست، اظهار کرد: ملاک ما برچسب اصالتی است که بر روی کالا قرار دارد.

معاون غذا و داروی دانشکده علوم پزشکی آبادان بابیان اینکه تقلب و جعل کردن این برچسب‌ها کار بسیار مشکلی است، بیان کرد: با ارسال سریال کالا به شماره ۲۰۰۸۸۲۲ از طریق پیامک پاسخی به فرد ارسال می‌شود.

وی افزود: در این پیامک اطلاعاتی شامل تاریخ تولید، انقضا و نوع کالا قرار می‌گیرد که باید با مشخصات کالا انطباق داشته باشد در غیر این صورت کالا غیرمجاز است.

جعفری اعلام کرد: با این روند جعل برچسب کالا با تعداد بالا و برای کالاهای مختلف امکان‌پذیر نخواهد بود اما باید دقت شود که سریال کالا فقط به شماره ذیل ارسال شود.

ایجاد واحدهای طب سنتی

معاون غذا و داروی دانشکده علوم پزشکی آبادان بابیان اینکه درگذشته طب سنتی در حوزه دانشکده علوم پزشکی آبادان ساماندهی نشده بود و نظارتی بر آن صورت نمی‌گرفت، بیان کرد: این موضوع نیاز به رسیدگی داشت.

وی عنوان کرد: به همین منظور طرح ساماندهی طب سنتی را انجام دادیم و واحدهایی را تحت عنوان واحدهای طب سنتی ایجاد کردیم.

جعفری اظهار داشت: با توجه به تأکید مقام معظم رهبری بر اهمیت طب سنتی، این موضوع در دستور کار معاونت غذا و داروی دانشکده علوم پزشکی آبادان قرار گرفت.

وی با اشاره به اهمیت طب سنتی در جامعه، اعلام کرد: قبلاً مشاهده می‌شد که داروهای مختلف لاغری، جنسی یا انواع دیگر دارو در این نوع طب توسط مراکزی که نظارتی بر آن‌ها صورت نمی‌گرفت تجویز می‌شد.

معاون غذا و داروی دانشکده علوم پزشکی آبادان گفت: ساماندهی و نظارت این نوع طب سبب افزایش تأثیرات مثبت آن در جامعه می‌شود و امیدواریم تبدیل به الگوی خوبی از طب در جامعه شود.

جعفری دانشکده پزشکی آبادان را جزو ۱۰ دانشگاه اول کشور خواند که مجهز به سیستم بررسی نسخ است و بیان کرد: در این طرح نسخ تجویز شده توسط پزشکان در سیستم ثبت می‌شود.

وی عنوان کرد: ممکن است در برخی نسخ مداخلات دارویی وجود داشته باشد یا نوع نسخه دارای همخوانی لازم با نوع مشکل یا بیماری فرد نباشد.

معاون غذا و داروی دانشکده علوم پزشکی آبادان گفت: به همین دلیل نسخه‌های ثبت‌شده در این سیستم مجدد موردبررسی قرار می‌گیرد و در صورت مشاهده مشکل به پزشک مربوطه اطلاع داده می‌شود.

جعفری وجود این سیستم را گامی در جهت ارتقای سطح سلامت مردم در شهرهای تحت پوشش دانشکده علوم پزشکی آبادان دانست و گفت: این سیستم اطمینان در نسخ تجویزشده را تا حد زیادی بالا می‌برد.

وی اظهار کرد: این سیستم هم‌اکنون در حال اجرا است و تمامی نسخه‌های ثبت‌شده تحت نظارت مجدد قرارگرفته و تناسب آن‌ها با نوع بیماری ارزیابی می‌شود.

جعفری با اشاره به سامانه پاسخگویی ۱۴۹۵ معاونت غذا و داروی دانشکده علوم پزشکی آبادان، اظهار داشت: کیفیت و میزان پاسخگویی این سامانه همواره مورد تأکید ما بوده و سطح رضایت‌مندی مردم از آن نیز تاکنون سطح خوبی بوده است.

انتهای پیام/