تاریخ انتشار خبر: ۹ , اردیبهشت, ۱۳۹۴ | ۲۰:۵۷:۲۵
کد مطلب : 84351

واکنش سعودی‌ها به اتفاقات دربار+تصاویر

در پی عزل و نصب‌های اخیر در عربستان که پسر ملک سلمان را بیش از پیش به تخت و تاج پادشاهی نزدیک می‌کند؛ انتقاد فعالان شبکه‌های اجتماعی عربستانی از اقدامات خاندان آل سعود بالا گرفته است.

 بعد از صدور فرمان «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه عربستان برای عزل ولی‌عهد خود و نزدیک کردن «محمد بن سلمان» پسرش و وزیر دفاع به تاج و تخت پادشاهی، واکنش‌های فراوانی در شبکه‌های اجتماعی عربستان ایجاد شده است.

در همین راستا مجتهد فعال توئیتری که معمولا اخباری را از داخل دربار سلطنتی عربستان منتشر می‌کند یادآور شد  سه روز پیش گفته بود مقرن بن عبدالعزیز از سوی یکی از افراد [قدرتمند و صاحب نفوذ] حکومت تحت فشار است تا خود به صورت توافقی از ولیعهدی کناره گیری کند بدون اینکه به دستور پادشاه از قدرت برکنار شود.

این توئیت مجتهد بارها از سوی کاربران عربستانی بازتوئیت شده و برخی رسانه‌های عربی نیز به صحت پیش بینی مجتهد اشاره کرده بودند.

از «آن‌فالو» کردن شاه تا «بیعت با خلیفه داعش»

از سوی دیگر کاربری به نام سلما در صفحه توئیتر خود نوشته : عمر این حکومت رو به پایان است باید روش خود در انتقاد از خاندان حاکم را تغییر داده و به جای انتقاد از آل سعود مردم را برای بعد از آنها آماده کنیم.

او افزود: اغراق نمی‌کنم وقتی که می‌گویم دست کم ۹۹ درصد از خاندان سلطنتی از تغییرات ایجاد شده ناراحت هستند و صادقانه می‌گویم که سلمان از سلامت و هوشیاری کامل بهره نمی‌برد.

وی افزود: اکنون دلایل جنگ یمن واضح تر شده و نشان داد که فقط برای ایجاد وجهه‌ای برای محمد بن سلمان صورت گرفته بود.

اکنون خانواده سلطنتی نفس عمیقی خواهد کشید و و بعد از اینکه شرایط خود را مهیا کردند با استفاده از رسانه‌ها حمله خود را آغاز خواهند کرد.

کاربر دیگری به اسم «مستنیر» نوشته که محمد بن سلمان از رتبه ششم به وزارت دفاع رسیده و بعد از آن جانشین ولیعهد عربستان شده می‌خواهم بدانم که نظر بزرگان خاندان پادشاهی چیست وقتی می‌بینند پسری ۲۹ ساله پیش از آنها مسیر رسیدن به تاج و تخت را طی کرده است.

کاربری دیگری با نام «کشکول» ضمن به سخره گرفتن عزل و نصب‌های اخیر عربستان به طنز گفت: فکر می‌کنم پادشاه بعد از این با «ابوبکر بغدادی» هم بیعت کند.

از «آن‌فالو» کردن شاه تا «بیعت با خلیفه داعش»

همچنین «جمال بن» در توئیتر خود نوشته که زمزمه برکناری متعب از گارد ملی از زمانی آغاز شده که سلمان برخی فرماندهان میدانی تحت امر خود را برای مدیریت نیروهای متعب بن عبدالعزیز در نجران قرار داده است.

اما مردم فقط بنده و تابع هستند و باید وقتی تصمیمی گرفته شد بدون هیچ اراده‌ای برای این تصمیمات دست بزنند.

بر اساس نظر شخصی‌ام سلمان حتی تا ماه ذی الحجه در قدرت باقی نخواهد ماند و پسرش باید تا پیش از موسم حج برای برکناری او زمینه چینی کرده باشد.

این کاربر تحولات صورت گرفته در عربستان را به تصمیم گیری چند کودک برای یک ملت شبیه دانسته و گفته آینده ما و میلیون‌ها شهروند دیگر عربستانی که هزاران دانشمند و فیلسوف و انسان بزرگ در میان آنها حضور دارد در دستان مشتی کودک است.

از «آن‌فالو» کردن شاه تا «بیعت با خلیفه داعش»

وی همچنین ادامه داده که بن نایف از طریق یک سازمان اطلاعاتی غربی مطلع شده که که مقرن بن عبدالعزیز برای اقامت دائمی در غرب از عربستان خارج خواهد شد.

مجتهد نیز ضمن بازتوئیت کردن توئیت یک کاربر که اعلام کرده بود «الولید بن طلال» شاهزاده مولتی میلیاردر سعودی بعد از عزل و نصب‌های اخیر ملک سلمان را در توئیتر «آن‌فالو» کرده گفت که الولید می‌داند که حساب کاربری ملک سلمان از سوی محمد بن سلمان اداره می‌شود به همین دلیل دست به این کار زده است.

منبع: فارس
  1. علی رسالتی می‌گه:

    باسلام–این اگاهان توئیتی بااین خبرهای تقریبا داغشون.چه وقت خبرمیارن یاخبرمیدن که وهابیها وال سعود.همشون ازدم سقط شدن.تامردم منطقه یه شکم سیر شیرینی وحلوابخورن؟ومشرف شدن مسلمونا به حج بدون گذرنامه وویزا واذیت شدن انجام بگیره؟//والسلام//