تاریخ انتشار خبر: ۱۱ , بهمن, ۱۳۹۲ | ۲۳:۲۰:۳۷
کد مطلب : 17005

واکنش ظریف به توهمات آمریکایی ها

وزیر امور خارجه ایران از دولت‌های غربی خواست که توهمات درباره این که تحریم‌ها ایران را وادار به مذاکره درباره برنامه انرژی هسته‌ای خود کرد کنار گذارند.

عصر آبادان-محمد جواد ظریف روز جمعه (۱۱ بهمن) در مونیخ گفت‌وگو با شبکه پرس تی‌وی گفت که این توهمات که اساسا توسط امریکا گسترش می‌یابد بر سر راه گفت‌وگوها درباره برنامه انرژی هسته‌ای ایران مانع تراشی می کند.

وزیر امور خارجه ایران گفت: یک توهم وجود دارد مبنی بر این که تحریم‌ها منجر به مذاکرات شده است. من فکر می کنم این توهمات را باید کنار گذاشت.

ظریف افزود: فکر می کنم این توهم که برخی کشورهای غربی به خصوص امریکا در ابتدا داشتند که می توانند برنامه هسته‌ای صلح آمیز ایران را متوقف کنند ما را به این مرحله رسانده است، به جایی که برای هشت سال نتوانستیم به توافقی دست یابیم.

وی افزود که دولت‌های غربی باید این واقعیت را بپذیرند که “ایران به پای میز مذاکرات می آید تا نشان دهد برنامه هسته‌ای‌اش منحصرا صلح‌آمیز است و همچنین عامل نگرانی برای منطقه ما و جامعه بین المللی را رفع کند.”

وزیر امور خارجه ایران تاکید کرد که اگر کشورهای غربی «با هدف دستیابی به توافقی به پای میز مذاکرات بیایند، نوع جدیدی از روابط» میان ایران و غرب شکل خواهد گرفت.