تاریخ انتشار خبر: ۳۰ , اردیبهشت, ۱۳۹۳ | ۰۸:۳۹:۲۲
کد مطلب : 29893

واکنش عربستان به پیشنهاد نفتی ایران

همزمان با پیشنهاد ایران به اعضای اوپک مبنی بر باز کردن جا برای بشکه های نفت صادراتی ایران، وزیر نفت عربستان بزرگترین تولیدکننده نفت اوپک به این پیشنهاد واکنش نشان داد.

پس از پیشنهاد رسمی زنگنه وزیر نفت به اعضای اوپک مبنی بر باز کردن جا برای بشکه های نفت صادراتی ایران، وزیر نفت عربستان بزرگترین تولیدکننده نفت اوپک به این پیشنهاد واکنش نشان داد.

علی النعیمی وزیر نفت عربستان با تاکید بر اینکه این کشور و اوپک حدود ۴۰ درصد نفت جهان را تامین می‌کنند، گفت: نگران عرضه اضافی نفت از سوی ایران و عراق نیستند.

این عضو کابینه دولت ریاض با اعلام اینکه ایران و هر کشور دیگری مشتری خاص خود برای فروش نفت را دارد، اظهار داشت: ‌اقدام احتمالی آمریکا مبنی بر لغو قانون منع صادرات نفت خام باعث عرضه بیشتر از تقاضا در بازار نخواهد شد، زیرا رشد تقاضا هرگونه نفت اضافی در بازار را جذب خواهد کرد.

علی النعیمی افزود: ما بسیار خوشحال می‌شویم که ببینیم تولیدکنندگان مختلف تولید خود را افزایش می‌دهند و روانه بازار بین‌المللی می‌کنند.

وزیر نفت عربستان خاطرنشان کرد: به خاطر داشته باشید که جهان سالانه بیش از ۳۰ میلیارد بشکه نفت مصرف می‌کند و کسی باید آن‌ را جایگزین کند، بنابراین هر چقدر نفت بیشتر تولید شود جایگزینی آن نیز بیشتر خواهد شد.

بیژن زنگنه وزیر نفت هفته گذشته در حاشیه اجلاس انرژی روسیه در جمه خبرنگاران از چراغ سبز اعضای اوپک به منظور باز کردن جا برای بشکه‌های نفت خام صادراتی ایران خبر داد و اعلام کرده بود: در حال حاضر به طور متوسط روزانه ایران حدود ۱.۵ میلیون بشکه نفت صادر می کند.

منبع: مهر