تاریخ انتشار خبر: ۲ , شهریور, ۱۳۹۳ | ۱۸:۲۳:۲۹
کد مطلب : 40824

ورود فیلترینگ هوشمند تا ۵ ماه آینده

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: نرم‌افزار فیلترینگ هوشمند تا ۵ماه آینده تست خود را آغاز و وارد شبکه‌های ارتباطی و اینترنت کشور می‌شود.

 به گزارش عصر آبادان، محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات امروز در حاشیه مراسم افتتاحیه ۵۱۳ پروژه زیرساختی شبکه مخابراتی کشور در جمع خبرنگاران در خصوص افزایش پهنای باند شبکه IP کشوری گفت: پهنای باند داخل کشور که در سال گذشته ۵۰۰ گیگابیت بر ثانیه بود امروز به ۱۲۱۰ گیگابیت بر ثانیه رسیده است و همچنین هزار و ۵۰۰ کانال بین‌المللی افزایش و در ۱۳ نقطه کشورکه همواره از گذشته با مشکل انتقال و ارتباطات مواجه بودند به کمک دستگاه‌ها وتجهیزات داخلی به اینترنت دسترسی پیدا کردند.

وی عملیات امنیت شبکه دیتا (SOC) را یکی از پروژه‌های مهم سال جاری دانست و اظهار کرد: امروز با افتتاح این پروژه قادر خواهیم بود از تمام بدافزارها و حملات داخلی و خارجی علیه شبکه را شناسایی و در اسرع وقت با حوادث مقابله کند. واعظی در خصوص اجرایی شدن شبکه ملی اطلاعات تا پایان سال ۹۴ تصریح کرد: امیدواریم با قولی که داده‌ایم تا پایان سال ۹۴ شبکه ملی اطلاعات راه‌اندازی شود تا مردم همه نیازمندی‌های خود را با سرعت بیشتری دریافت کنند.

واعظی در خصوص زمان اعطای پروانه نسل ۳ و بالاتر تلفن همراه گفت: با توجه به اتمام انحصار اپراتور سوم تلفن همراه (رایتل) در حال حاضر می‌توانیم پروانه‌ها را به اپراتورهایی که تفاهم‌نامه امضا کرده‌اند واگذار کنیم. وی افزود: با یکی از این اپراتورها تفاهم‌نامه امضا، و تست آزمایشی ورود به نسل های بالاتر آغاز و مذاکرات اپراتور دیگر در حال اتمام است که امیدواریم در هفته جاری پروانه نسل ۳ و بالاتر را دریافت کنند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در خصوص فیلترینگ هوشمند گفت: ایجاد فیلترینگ هوشمند باید توسط اساتید مجرب دانشگاهی انجام شود و ما هم در حال بررسی هستیم تا از ۵ ماه آینده تست آزمایشی آن آغاز شود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: از وضعیت اینترنت راضی نیستم اما با توجه به افزایش نظارت و تجهیزات خریداری شده وضعیت اینترنت نسبت به ماه‌های گذشته بهتر شده است.

منبع: باشگاه خبرنگاران