تاریخ انتشار خبر: ۱۸ , تیر, ۱۳۹۴ | ۲۱:۰۴:۳۳
کد مطلب : 98698

ورود مجدد بچه بوئینگ به ایران +عکس

اخیرا تعدادی هواپیمای آمریکایی بوئینگ ۷۳۷ وارد کشور شده و در حال طی کردن مراحل اداری و حقوقی جهت استفاده در ناوگان شرکت‌های هواپیمایی داخلی هستند.

هواپیماهای بوئینگ ۷۳۷ معروف به بچه بوئینگ، از جمله محبوب‌ترین جت‌های تجاری جهان محسوب می‌شوند و در ایران نیز بی‌شک صاحبان پرافتخارترین و بی‌نقص‌ترین کارنامه ناوگان ایران در گذشته نه چندان دور با کمترین ایرادات فنی، کمترین تأخیر، بیشترین ایمنی و البته مظلوم‌ترین نوع هواپیما هستند و بسیاری از ما سفرهای نوستالژیک و خاطره‌انگیز با این هواپیما را در یاد داریم.

در سال ۱۳۵۰ شرکت ایران‌ایر سفارش اولین سری سه فروندی از هواپیماها را به شرکت بوئینگ داد. دو سال بعد از ورود اولین سری این هواپیماها به ایران و به علت موفق بودن این پرنده‌ها، ایران‌ایر پرنده دیگری از این نوع را به شرکت بوئینگ سفارش داد، اما بعدها به علت ورود بوئینگ‌های ۷۲۷ مدل ۲۰۰ و به علت ظرفیت مسافر بیشتر و مصرف سوخت نسبتا کمتر بوئینگ ۷۲۷، از سفارش‌های بعدی ۷۳۷ خودداری شد.
پس از اشغال کویت توسط عراق و حمله آمریکا و متحدینش به عراق، دولت این کشور برای در امان ماندن هواپیماهای نظامی و غیرنظامی خود، تعدادی از آنها از جمله دو بوئینگ ۷۳۷ را به ایران فرستاد، اما این دو هواپیما سال‌ها در مهرآباد پارک بودند تا اینکه پس از مدت کوتاهی استفاده در ناوگان تشریفاتی دولت، بدلیل بروز ایرادات فنی، این پرنده‌ها در سال ۱۹۹۹ به ایران‌ایر واگذار شدند اما به علت تفاوت مدل این پرنده‌ها با ۷۳۷های ناوگان ایران‌ایر امکان تعمیرات آن مهیا نشد و پس از مدت کوتاهی، برای همیشه زمینگیر شدند و از آنها به عنوان انبار قطعه استفاده شد.
از میان چهار ۷۳۷ سفارشی ایران، بجز هواپیمای EP-IRG که در ۲۳ مهر ۱۳۶۵ در حالی که در فرودگاه شیراز پارک شده بود مورد حمله جنگنده‌های عراقی قرار گرفت و کابین آن در آتش سوخت، (در این سانحه ۲۳ نفر به شهادت رسیدند) سه فروند دیگر تا زمان بازنشسته شدن در سال ۱۳۸۵، صاحب کمترین سانحه، کمترین ایراد فنی، کمترین تأخیر و بیشترین ایمنی بودند.
اخیرا چند فروند هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ مدل۴۰۰ توسط شرکت کاسپین خریداری شده که تاکنون چهار فروند از آنها وارد کشور شده است. سن متوسط این هواپیماها حدود ۲۰ سال است و در این مدت برای شرکت هواپیمایی مالزی پرواز می‌کردند. تاکنون دو فروند از این هواپیماها رجیستر ایرانی گرفته‌اند و به گفته استاندار اصفهان، قرار است پایگاه اصلی شش فروند از این ۷۳۷ ها در فرودگاه اصفهان باشد.
شرکت جدیدی نیز با نام فعلی شرکت هواپیمایی سپهران در استان فارس نیز در حال شکل‌گیری است و در همین ارتباط تعدادی بوئینگ ۷۳۷ مدل۵۰۰ برای این شرکت خریداری شده که هم‌اکنون دو فروند از این هواپیماها با رجیستر PK-TXG و PK-TXH و سن متوسط ۲۱ سال به ایران وارد و در فرودگاه شیراز پارک شده است.
روز گذشته نیز یک فروند بوئینگ ۷۳۷ مدل۴۰۰ تاجیکستانی با سن ۱۷ سال برای شرکت هواپیمایی تابان وارد فرودگاه هاشمی‌نژاد مشهد شده است.
با ورود این هواپیما به ایران، همانگونه که ذکر شد، در حال حاضر سه شرکت سپهران، کاسپین و تابان از این هواپیما در ناوگان مسافربری خود بهره خواهند برد ولی بدلیل مشکلات اداری و حقوقی، دو شرکت سپهران و کاسپین علیرغم دارا بودن تعداد بیشتر این هواپیما، در حال حاضر امکان به پرواز در آوردن ۷۳۷ های خود را ندارند و ظاهرا فقط شرکت تابان می‌تواند تنها ۷۳۷ خود را به ناوگان فعال خود اضافه کند.
انتهای پیام/ن