تاریخ انتشار خبر: ۱۱ , خرداد, ۱۳۹۵ | ۱۰:۵۱:۳۹
کد مطلب : 112790
نماینده سازمان‌های مردم‌نهاد محیط‌زیست خوزستان:

وزارت نفت با فاجعه آلودگی‌های نفتی خوزستان مسؤولانه رفتار کند

نماینده سازمان‌های مردم‌نهاد محیط‌زیست خوزستان گفت: وزیر نفت در کنار توسعه میادین در قلب تالاب هورالعظیم به فکر حذف آلاینده‌های بی‌شمار در خوزستان باشد.

خبرگزاری فارس: وزارت نفت با فاجعه آلودگی‌های نفتی خوزستان مسؤولانه رفتار کند

هژیر کیانی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اهواز اظهار کرد: وزیر نفت در کنار توسعه میادین در قلب تالاب هورالعظیم به فکر حذف آلاینده‌های بی‌شمار در خوزستان باشد.

وی افزود: طی نامه‌ای از وزیر نفت خواسته‌ایم هر چه سریع‌تر نسبت به رفع آلاینده‌هایی که زندگی را به کام مردم خوزستان تلخ کرده است اقدام و مسؤولیت رفتارهای این وزارتخانه با محیط‌زیست طبیعی و انسانی خوزستان را بپذیرد.

نماینده سازمان‌های مردم‌نهاد محیط‌زیست خوزستان تأکید کرد: این وزارتخانه نسبت به اصلاح شیوه‌های ضد محیط زیستی بهره‌برداری از منابع طبیعی که زندگی را برای مردم دشوار ساخته است عمل کند.

کیانی گفت: رهاسازی صدها تن آلاینده‌های نفتی در شبانه‌روز تخلف آشکار این وزارتخانه و شرکت‌های تابعه است و تمامی خسارت‌های وارد شده به مردم و محیط‌زیست از طریق این فعالیت‌ها بر عهده وزارت نفت است.

وی تصریح کرد: وزیر نفت باید ضمن پاسخ‌گویی به مردم و  فعالان محیط‌زیست، هر چه سریع‌تر نسبت به اصلاح شیوه‌های غلط بهره‌برداری پایان دهد که ضروری‌ترین بخش اصلاح این نوع رفتارها اصلاح و حذف آلاینده‌های ناشی از فلرها یا مشعل‌هایی است که کلان‌شهر اهواز  را در رده آلوده‌ترین شهرهای جهان قرار داده است.

کیانی تأکید کرد: از دستگاه قضایی و سازمان بازرسی کشور می‌خواهیم با استناد به اصل پنجاه قانون اساسی و ابلاغیه مهم مقام معظم رهبری درباره سیاست‌های کلی محیط‌زیست کشور که بر جرم انگاری محیط‌زیست تأکید شده است به موضوع آلودگی‌های نفتی توسط وزارت نفت در خوزستان ورود کرده و مردم را از این رویه نادرست وزارت نفت و آلوده‌سازی هوای خوزستان و به‌ویژه کلان‌شهر اهواز نجات دهند.

وی خاطرنشان کرد: رشد برخی بیماری‌ها در استان خوزستان و افزایش مراجعه‌کنندگان بیماری‌های سرطان به بیمارستان‌های خوزستان در نتیجه آلودگی‌های محیط زیستی بوده و تداوم این روند خسارت‌های جبران‌ناپذیری بر پیکره جامعه وارد خواهد کرد.

این فعال محیط‌زیست یادآور شد: فعالان وطن‌دوست محیط‌زیست استان، همچنان بر خواسته خود مبنی بر رهاسازی تمامی حق‌آبه تالاب هورالعظیم پافشاری می‌کنند و منتظر رهاسازی کامل حق آبه تالاب هورالعظیم توسط وزارت نفت و نیرو هستند.

وی در پایان گفت: لازم به یادآوری است که در هفته‌های اخیر بخشی از حق‌آبه مسدود شده تالاب هورالعظیم توسط سازمان آب و برق خوزستان رهاسازی شد، اما با توجه به هجوم ریزگردهای ناشی از کانون‌های داخلی ضرورت دارد تمامی مساحت خشکانیده شده تالاب توسط وزارت نفت آبگیری شود.