تاریخ انتشار خبر: ۵ , آبان, ۱۳۹۵ | ۱۳:۲۸:۱۷
کد مطلب : 125599

وزیر بحرینی تاریخ کشورش را تحریف کرد

وزیر امور پارلمان در دفتر سلطنتی بحرین اعلام کرد، این کشور از زمان روی کار آمدن رژیم آل خلیفه در سال ۱۷۸۳ مستقل بوده است!

 وزیر امور پارلمان در دفتر سلطنتی بحرین اعلام کرد، این کشور از زمان روی کار آمدن رژیم آل خلیفه در سال ۱۷۸۳ مستقل بوده است!

به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه خبری العهد، غانم البوعینین، وزیر امور پارلمان در دفتر سلطنتی بحرین در اظهاراتی مضحک گفت: بحرین از زمان ورود احمد فاتح در سال ۱۷۸۳ مستقل بوده و مساله‌ای به اسم استعمار بریتانیا وجود ندارد بلکه توافقنامه‌ای میان بحرین و بریتانیا وجود داشت!

ماجد الماجد، نماینده بحرینی خشم خود را از اظهارات البوعینین ابراز داشت و گفت که وی تاریخ را تحریف کرده است اما البوعینین همچنان بر نظر خود پافشاری و تأکید کرد که وی تاریخ را جعل نکرده است.

در اوایل قرن ۱۶ میلادی با هجوم استعمار پرتغال به منطقه اقیانوس هند و خلیج فارس در سال ۱۵۰۶ میلادی ،‌ بسیاری از نقاط استراتژیک منطقه و از جمله جزیره هرمز و مجمع‌الجزایر بحرین نیز در سال ۱۵۲۱ میلادی به تصرف و اشغال آنها در آمد. پس از گذشت حدود یک قرن از اشغال پرتغالی‌ها،‌ شاه‌عباس صفوی در سال ۱۶۰۲ با لشکرکشی به بحرین آنجا را از تصرف اشغالگران خارجی آزاد کرد و مجددا به ایران ملحق شد. پس از آن مجمع الجزایر بحرین مدت ۱۸۰ سال در اختیار و تحت نظر کامل حکومت ایران بود. سپس در سال ۱۷۸۳ “شیخ احمد بن خلیفه”‌ از قبیله “‌بنی عتبه “‌ و از خاندان “‌خلیفه “‌ که از منطقه نجد در مرکز عربستان به کویت مهاجرت کرده بود به این سرزمین حمله و پس از شکست سربازان ایرانی بر آن استیلا یافت. از آن پس،‌ حکومت بحرین با حمایت همه جانبه سیاسی – استعماری انگلستان در اختیار اعضای خاندان “‌ خلیفه “‌ (آل خلیفه)‌ قرار گرفت.