تاریخ انتشار خبر: ۱۵ , اردیبهشت, ۱۳۹۳ | ۲۰:۴۱:۴۷
کد مطلب : 28445

وزیر بهداشت: طبیعی به دنیا آمده‌ام

وزیر بهداشت با اشاره به اینکه بنده و ۲ فرزندم به صورت زایمان طبیعی به دنیا آمده‌ایم، جزئیات بازدید سرزده رئیس‌جمهور از وزارت بهداشت را تشریح کرد و گفت: متاسفانه در دو دهه گذشته فسادهای پنهانی در حوزه سلامت رخ داده است.

 سیدحسن هاشمی در حاشیه مراسم روز جهانی ماما در پاسخ به پرسش خبرنگاران درباره جزئیات بازدید سرزده رئیس‌جمهور که امروز صبح از وزارت بهداشت صورت پذیرفت، اظهار داشت: رئیس‌جمهور امروز صبح بازدید سرزده‌ای از وزارت بهداشت در راستای آغاز تحول سلامت کشور داشتند تا در جریان جزئیات فعالیت وزارت بهداشت برای این طرح و همچنین اقدامات دیگر در طول ۳ سال آینده قرار بگیرند.

وی افزود: رئیس‌جمهور در این بازدید سرزده راهنمایی‌های لازم در حوزه‌های آموزش، پژوهش و بهداشت داشتند که بسیار نیز قابل توجه بود و صحبت‌هایی نیز درباره حوزه دارو و فناوری نیز تاکید کردند بنابراین حضور سرزده رئیس‌جمهور در روز نخست آغاز طرح تحول سلامت نشان از آن دارد که عظم دولت برای حمایت از کاهش هزینه‌های درمانی مردم وجود دارد.

وزیر بهداشت درباره حمایتهای وزارت بهداشت از ماماها نیز گفت: هنوز قدم‌های محکمی در این حوزه برنداشته‌ایم فقط حمایت از زایمان طبیعی مطرح است که آن نیز عمده توجه‌اش مربوط به مردم است. بنابراین عملا قدم‌های خیلی بلندی در این حوزه برنداشته‌ایم و ماماها نیز صرفا برای ارتقای آموزش پیش رفته‌اند بنابراین باید زمینه افزایش مهارت‌های آنان را زیاد کنیم که این مسئله نیز به بخش‌های دانشگاهی بر می‌گردد.

هاشمی ادامه داد: امیدواریم با اجرای سیاست‌های جمعیتی برای افزایش جمعیت و اقبال مردم به زایمان طبیعی شاهد بهره‌برداری و ارتقای حوزه مامایی در کشور نیز باشیم.

وی در ادامه پاسخ به پرسش خبرنگاران درباره تضمین خوب اجرا شدن طرح تحول سلامت کشور عنوان کرد: متأسفانه برخی برنامه‌ها در شروع خوب است ولی در طول مسیر دچار اشکال می‌شود ولی ما برای بسته زایمان طبیعی ۲۵۰ میلیارد تومان پیش‌بینی کرده‌ایم بنابراین حضور سرزده آقای رئیس‌جمهور که صبح امروز در وزارت بهداشت به عمل آمد نشان از آن است که دولت در هر شرایطی برای اجرای طرح تحول سلامت و به خصوص ترویج بسته زایمان طبیعی متعهد است.

وزیر بهداشت ادامه داد: البته این فاز نخست تغییرات هدفمندی یارانه‌ها است بنابراین در موضوع جمعیت نیز معتقد هستیم باید فراتر از این پیش رویم ولی باید رسانه‌ها صبور باشند همانطور که در گذشته نیز رسانه‌ها از مشکلات حوزه سلامت به خوبی اطلاع داشته‌اند امیدواریم بتوانیم مشکلات حوزه سلامت با اجرای این طرح برطرف شود. به هر حال ما دچار کمبودها در حوزه‌های مختلف از جمله زیرساختها هستیم.

هاشمی تصریح کرد: رفتار و عملکرد بیمه‌ها در ادامه اجرای طرح تحول سلامت نیز بسیار مهم است به هر حال در یکی دو دهه گذشته فسادهای پنهانی در این حوزه وجود داشت و اگر بخواهد این موارد اصلاح شود زمان می‌برد. بنابراین پیش‌بینی می‌کنیم فاز نخست طرح تحول سلامت کشور حدود چند ماه و حداکثر یکسال طول بکشد بنابراین از رسانه‌ها درخواست داریم صبوری کنند البته عیب‌های ما را نیز بگویند ولی موفقیت‌ها را نیز اعلام کنند تا افراد گمنامی که در این حوزه در اقصی‌نقاط کشور خدمت می‌کنند دلگرم شوند تا این مسیر را ادامه دهند.

وی درباره اشکالاتی که شاید در طرح تحول سلامت کشور رخ دهد، عنوان کرد: آن قسمت شاید اشکالی بوجود آید عدم صبوری است بنابراین باید این اشکالات در قدم نخست در بیمارستانها برطرف شود. مسلما کار سختی در پیش رو داریم.

وزیر بهداشت ادامه داد: بسته‌های دیگری نیز در حوزه دارو ماندگاری پزشکان در مناطق محروم و حمایت از بیماران صعب‌العلاج و تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی نیز به اجرا درخواهد آمد. شاید در گذشته نگران تامین منابع مالی بودیم ولی دیگر جای نگرانی نیست.

هاشمی درباره اینکه چه سازمانها و نهادهایی باید به وزارت بهداشت در اجرای طرح تحول سلامت کمک کنند عنوان کرد: بخشها و سازمانهای مختلف از جمله نظام‌پزشکی و بیمه‌ها نقش بسیار مهمی در اجرای مناسب طرح تحول سلامت کشور دارند و درخواست داریم نهایت همکاری را داشته باشند بخصوص بیمه‌ها در جای دیگر سرمایه‌گذاری نکنند و به پرداخت بدهی‌های خود اقدام کنند و در نهایت کار به صورتی پیش نرود که هر کسی اشکالات را گردن دیگری بیندازد. مسلما اجرای این طرح باید مانند عملکرد اندام‌های بدن باشد همانطور که یک نقطه‌ای از بدن دچار اشکال می‌شود دیگر نقاط بدن نیز تحت شعاع قرار می‌گیرد بنابراین مشکلات مردم در حوزه سلامت توهم نیست همه باید کمک کنند تا این مشکلات برطرف شود.

مشکل قانون ۶۱۶ مجازات اسلامی برای پزشکان برطرف می‌شود

وی در پاسخ به پرسش خبرنگاران درباره اقدامات وزارت بهداشت در زمینه قانون ۶۱۶ مجازات اسلامی که باعث می‌شود کادر پزشکی برای اقدامات ریسک‌پذیر درمانی دچار مشکلات حبس شوند، عنوان کرد: ما بنا نداریم هر کاری که می‌کنیم رسانه‌ای می‌کنیم قانون ۶۱۶ در گذشته وجود داشت مسلما رئیس محترم قوه قضائیه آیت‌الله آملی‌لاریجانی خودشان حساسیت ویژه‌ای در این زمینه دارند همینطور وزیر دادگستری نیز در این مورد این حساسیت‌ها را خواهند داشت بنابراین وقتی از امروز قدم‌هایی برای طرح تحول سلامت کشور برداشته می‌شود باید آرامش در حوزه پزشکی وجود داشته باشد و با چنین قوانینی نباید ریسک‌پذیری جامعه پزشکی را کاهش دهیم.

وزیر بهداشت گفت: بنده نیز معتقد هستم قانون‌گذار برداشت مناسبی از این قانون نداشته است بر این اساس دیروز نیز که با وزیر دادگستری در این مقوله مباحثی داشتیم. امیدواریم این مشکل هرچه زودتر برطرف شود به هر حال ما معلول یک تصمیم توسط مجلس هستیم و در این راستا امیدواریم رسانه‌ها به این مقوله دامن نزنند و کمک کنند تا به همراهی قوه قضائیه این مشکل به زودی حل شود.

هاشمی درباره اعتبارات تخصیصی به دانشگاه‌ها نیز گفت: ما درباره کمبودهای اعتبارات دانشگاه‌ها مسلما کمبودهایی داریم همین امروز به آقای رئیس‌جمهور به صورت خصوصی گفتم که ما مانند فرد گرسنه‌ای هستیم که می‌گویید دست به غذا نزنید بنابراین اعتباراتی که هم به ما تخصیص می‌یابد به صورت مدیریتی به دانشگاه پرداخت خواهد شد تا آنها بتوانند بدهی‌هایشان به پیمانکاران و شرکت‌های دارویی پرداخت کنند و در برای پرداخت کامل این بدهی‌ها اگر بخواهم قولی بدهم تا آخر سال ۹۳ را عنوان می‌کنم.

وی درباره آخرین وضعیت اعلام تعرفه‌های درمانی که عنوان می‌شود بیمه‌ها همراهی نمی‌کنند گفت: بیمه‌ها همراهی می‌کنند مشکل این مسئله که هنوز تعرفه‌ها اعلام نشده است آن است که قبل از سال علیرغم اصرار ما این مسئله مطرح نشد بعد از سال هم مقوله تعرفه‌ها به هدفمندی یارانه‌ها خورد و مردم بیشتر تشویق به انصراف یارانه‌ها شدند که این مسئله باعث تاخیرهایی شد اما امیدواریم تا آخر اردیبهشت‌ماه تعرفه‌های درمانی در هیئت وزیران مطرح شود و متعاقب آن نیز میزان تعرفه‌ها اعلام شود بنابراین در مجموع هیچ مشکلی وجود ندارد.

وزیر بهداشت در ادامه پاسخ به پرسش خبرنگاران در پاسخ به اعتراض یکی از ماماها درباره اقدامات وزارت بهداشت برای اجرای قانون سختی کار آنها عنوان کرد: شما در نظر بگیرید همین خبرنگارهایی که دور بنده هستند شغلشان کمتر از شما سخت و استرس‌زا نیست ولی ما تصمیم‌گیرنده برای اجرای قانون سختی کار نیستیم.

* هاشمی: طبیعی به دنیا آمده‌ام

هاشمی در پاسخ به پرسش خبرنگاران درباره اینکه خودش به صورت زایمان طبیعی یا سزارین به دنیا آمده است و فرزندانش چگونه در این روند متولد شده‌اند، گفت: بنده خودم به طور زایمان طبیعی به دنیا آمده‌ام ولی از ۳ فرزندی که دارم ۲ فرزند به صورت زایمان طبیعی به دنیا آمده‌اند. فرزند آخرم به خاطر مشکلات درمانی که برای همسرم وجود داشت به صورت سزارین به دنیا آمد.

در حاشیه مراسم روز جهانی ماما، علیرضا زالی رئیس سازمان نظام پزشکی نیز درباره اینکه آیا به صورت زایمان طبیعی به دنیا آمده است، عنوان کرد: بله، بنده نیز طبیعتاً به دلیل اینکه تعداد فرزندان خانواده‌مان زیاد بود به صورت زایمان طبیعی به دنیا آمده ام.

منبع: تسنیم