تاریخ انتشار خبر: ۲۱ , اردیبهشت, ۱۳۹۴ | ۱۶:۴۸:۲۹
کد مطلب : 87701

وزیر کشور باز هم به مجلس احضار شد

عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس اعلام کرد وزیر کشور فردا برای پاسخگویی به سؤال ۳ نماینده درباره حضور ۴ میلیون اتباع بیگانه در ایران و چالش‌های پیش رو در صحن علنی مجلس حضور می‌یابد.

 حسین آذین نماینده مردم رفسنجان و عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: فردا عبدالرضا رحمانی‌فضلی وزیر کشور برای پاسخگویی به سؤالات بنده و آقایان زاهدی نماینده کرمان و آقامحمدی نماینده خرم‌آباد در صحن علنی مجلس حاضر می‌شود.

وی افزود: موضوع سؤال آقای آقامحمدی درباره برخی ناامنی‌های مرزی است و موضوع سؤال بنده هم درباره اتباع بیگانه و لزوم ساماندهی این اتباع است.

این عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس بر همین اساس یادآور شد: در حال حاضر حدود ۴ میلیون اتباع بیگانه در کشور داریم که حدود ۳٫۵ میلیون نفر از آنان اتباع افغانی هستند که ۵۰ درصد از آنان به صورت غیرمجاز در ایران حضور دارند.

وی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران با چالش‌های متعددی در حوزه اتباع بیگانه مواجه است و بسیار ضرورت دارد که این اتباع بیگانه ساماندهی شوند، ظاهراً‌ دولت برنامه‌ای برای ساماندهی اتباع بیگانه ندارد، البته خلأهای قانونی هم حضور این اتباع بیگانه غیرمجاز را با چالش‌هایی مواجه کرده است.

آذین همچنین تأکید کرد: موضوع اشتغال اتباع بیگانه و استفاده آنان از منابع ملی ایران و همچنین ازدواج آنان با دختران ایرانی از مسائل بسیار مهمی است که دولت باید در راستای ساماندهی حضور این اتباع در ایران به این مسائل توجه ویژه‌ای داشته باشد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: بعضاً اتباع بیگانه با دختران ایران ازدواج می‌کنند و از آنان صاحب فرزند می‌شوند و پس از مدتی خانواده‌شان را رها کرده و به کشورشان بازمی‌گردند، فرزندان این دختران هم افراد بی‌هویتی هستند که نه شناسنامه دارند و نه چیز دیگری، لذا باید این موضوع هر چه سریعتر ساماندهی شود تا بیش از این کشور دچار چالش‌های جدی در این زمینه نشود.

منبع: فارس