تاریخ انتشار خبر: ۱۸ , مرداد, ۱۳۹۳ | ۱۰:۲۸:۵۰
کد مطلب : 38010

وضعیتی تأسف‌بار برای یک اثر تاریخی ثبت شده در باغملک/ ارگ ارغوانی محصور در زمین های زراعی +تصاویر

باغملک با برخورداری از محوطه های تاریخی و طبیعی و تپه های باستانی متعدد تنها دارای شش اثر ثبت شده در فهرست آثار ملی است که ارگ ارغوانی یکی از آنهاست.

 

به گزارش  عصر آبادان به نقل از باغملک نیوز،خوزستان تاریخ مجسم ایران است. جایی که با سفر به آن می توانید به گذشته سفر کنید و صفحه به صفحه تاریخ را ورق بزنید و یادگارهای سلسله ها را ببینید. “ارگ ارغوانی” باغملک یکی از همین یادگارهاست.

باغملک از جمله شهرهای کهن ایران است که با نام “اوربه ایلامی” شناخته می ‌شود. این شهر مرکز شهرستان باغملک است که در شرق استان خوزستان واقع شده و با شهرهای رامهرمز، ایذه و اهواز و همچنین استان‌ های چهارمحال بختیاری و کهکیلویه و بویراحمد هم مرز است.

.

علت نامگذاری این منطقه به «اوربه» به خاطر وجود تمام باغ ها و زمین های کشاورزی باغملک در آن است. سرازیر بودن رودخانه و چند جوی آب در کنار آن در حقیقت این منطقه را به گلستانی تبدیل کرده بود.

.

باغملک با برخورداری از محوطه های تاریخی و طبیعی و تپه های باستانی متعدد تنها دارای شش اثر ثبت شده در فهرست آثار ملی است که ارگ ارغوانی یکی از آنهاست.

.

IMG_0193

.

“ارگ ارغوانی” از دوران اتابکان لر در شهرستان باغملک قرار گرفته است و می‌توان گفت بعد از منطقه باستانی منجنیق دومین و شاید مهم‌ترین اثر برجای مانده از تاریخ سلجوقیان در باغملک باشد که در معرض خطر قرار دارد.

.

در گذشته این ارگ یک پایگاه مرزی بود که بیشتر از آن به عنوان کاروانسرا استفاده می ‌شد. این بنای زیبای سنگ و گچی در جنوب غربی شهر باغملک بر بلندی مشرف به رودخانه ابوالعباس قرار دارد. طرح زنده سازی این بنا با طاق های قوسی و حیاط مرکزی جهت مهمانسرای شهر تهیه شده است.

.

IMG_0175

.

این بنای موجود قسمتی از یک مجموعه است که سایر قسمت ‌های آن تخریب شده و احتمالاً پی ‌های باقی مانده در زیر زمین های کشاورزی اطراف بنا مدفون است.

.

IMG_0187

.

ارگ ارغوانی باغملک در معرض تخریب گسترده قرار گرفته است و چند سالی هست که رها شده و با مشکلات زیادی رو به ‌رو است و هیچ گونه نگه ‌داری علمی و کارشناسی در خصوص آن انجام نمی ‌شود.

.

این اثر تاریخی بهترین مکان از نظر گردشگری است؛ اما در میان زمین ‌های کشاورزی محصور شده و به همین علت، کشاورزان برای ادامه کشت خود وارد عرصه آن شده ‌اند که همین امر آن را در معرض خطر نابودی قرار داده است.

.

IMG_0199

.

به گفته یکی از دوستداران گردشگری شهرستان چند سال قبل اداره میراث فرهنگی برای بهبود وضعیت این ارگ هزینه‌ ای داد که با آن خاک‌ برداری، مرمت و تعیین حریم آن انجام شود اما این مکان بعد از این که از زیر خاک خارج و خاک‌ برداری شد به دلیل اختلافی که با کشاورزان به وجود آمد نیمه کاره رها شد.

.

این دوستدار میراث فرهنگی، با بیان این که اداره میراث فرهنگی نتوانسته بود رضایت کشاورزان را در خصوص تعیین حریم این اثر تاریخی جلب کند، گفت : همین عدم جلب رضایت و نبود تعیین حریم باعث شده تا کشاورزان به فاصله یک یا حتی نیم متر از ارگ کشت و کار کنند که این امر تاثیر بسیار نامطلوبی روی معماری ارگ می ‌گذارد و به مرور زمان آن را تخریب می ‌کند.

.

IMG_0169

.

زمین ‌های اطراف «ارگ ارغوانی» قابلیت نگهداری آب را ندارند و در نتیجه، آب را دفع می ‌کنند. آب حاصل از آبیاری زمین ‌های کشاورزی به مرور در بستر حرکتی مناسب قرار می ‌گیرد و بر اثر خاک ‌برداری انجام‌ شده در ارگ، آب به پی‌ های بنا نفوذ کرده است و با یک بارندگی شدید در فصل زمستان، آسیب جدی خواهد دید.

.

IMG_0198

.

در این بین گاهی نیز شاهد هستیم که کشاورزان و دامداران و مردم محلی علوفه و حتی حیوانات خود را در ارگ ارغوانی قرار می ‌دهند و مکانی که به دلیل ویژگی و موقعیت جغرافیایی ‌اش باید گردشگر جذب کند میزبان چهارپایان شده که این اتفاق برای یک اثر ثبت ملی شده تاسف‌بار است.

.

IMG_0165

.

به هر حال به‌ دلیل ثبت شدن این اثر تاریخی در فهرست آثار ملی، به رسیدگی مستمر، سرکشی، بررسی کارشناسان و تشخیص میزان خطر و آسیب‌ پذیری نیاز دارد.

.

IMG_0184

.

در پایان باید یادآور شد که با توجه به برخورداری این شهرستان از مناطق تاریخی بسیار، انتظار می رود که نگاه ویژه ای از سوی مسئولان ذیربط به این آثار که روایت کننده تاریخ غنی استان خوزستان هستند شود تا شرایط ناخوشایند بعضی از آثار تاریخی این شهرستان برطرف شود.