تاریخ انتشار خبر: ۵ , بهمن, ۱۳۹۳ | ۱۱:۳۱:۰۱
کد مطلب : 69966

وضعیت ۴ دختر ملک عبدالله هنگام مرگش

این چهار دختر شاه سعودی به نام های سحر، مَها، هلا و جواهر از ۱۰ سال پیش در حصر خانگی هستند و پیام تصویری خود را با استفاده از برنامه اسکایپ از طریق یک شبکه تلویزیونی انگلیسی ارسال کردند.

 یک روزنامه آمریکایی در گزارشی نوشت که به دنبال اعلام خبر درگذشت پادشاه عربستان، بسیاری از سیاستمداران جهان، به تمجید و مدح او پرداختند و این در حالی است که چهار دختر او در شرایط نامناسبی در حصر خانگی قرار دارند.

«ملک عبدالله» پادشاه عربستان که مرگ وی روز پنجشنبه تأیید شد، توسط سیاستمداران سراسر جهان مورد تکریم قرار گرفت.

به گزارش واشنگتن‌پست، «جان کری» وزیر خارجه آمریکا در مسیر خود به سوی نشست جهانی اقتصاد در «داووس» از عبدالله بعنوان «مرد خرد و بصیرت» و رهبر در خور تحسین یاد کرد و اظهارات مشابه سخنان کری از جانب رهبران غربی در مدح پادشاه عربستان مطرح شد.

این گزارش سپس به اظهارات «کریستین لاگارد» رئیس صندوق بین‌المللی پول یاد کرد که این حاکم عربستان را «حامی قدرتمند زنان» معرفی کرده بود.

این روزنامه آمریکایی با اشاره به اظهارات عجیب لاگارد درباره شاه فوت شده عربستان نوشت که این مدح آخر در وصف شاه عربستان تعجب برانگیز است.

واشنگتن‌پست اینگونه ادامه داد، وقتی بحث حقوق جنسیتی می‌شود، حاکمیت مطلق عربستان یکی از رژیم‌ها در سراسر جهان به حساب می‌آید که انتقادات زیادی به آن وارد است.

طبق این گزارش، عربستان قوانین بسیار سختگیرانه‌ای را برای زنان کشورش تعیین کرده است و حتی زنان از رانندگی در این کشور منع شده‌اند.

روزنامه آمریکایی واشنگتن‌پست سپس در نقض حرفهای لاگارد اینگونه گفت ملک عبدالله دستکم ۱۵ دختر دارد که طبق گزارشات چهار نفر از آنها تحت بازداشت خانگی قرار دارند.

چندی پیش، چهار دختر زندانی «عبدالله بن عبدالعزیز» پادشاه فوت شده عربستان با ارسال پیامی تصویری، به روایت درد و رنج خود پرداختند.

این چهار دختر شاه سعودی به نام های سحر، مَها، هلا و جواهر از ۱۰ سال پیش در حصر خانگی هستند و پیام تصویری خود را با استفاده از برنامه اسکایپ از طریق یک شبکه تلویزیونی انگلیسی ارسال کردند.

پایگاه خبری منامه پست با اعلام این خبر افزود: چهار دختر شاه سعودی در ورودی را که از بیرون بسته بود، به تصویر کشیدند و گفت که وضعیت ناگواری دارند و از چندین سال پیش، کسی را ندیده اند.

این در حالی است که “عنود الفائز” همسر سابق شاه سعودی از باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا خواسته بود که در سفر اخیر خود به ریاض، برای آزادی چهار دخترش وارد عمل شود.

همسر سابق شاه سعودی تاکید کرده بود که عبدالله بن عبدالعزیز از نزدیک به ۱۰ سال پیش تا کنون، این چهار دختر را با محرومیت از دریافت شناسنامه، در حصر خانگی همراه قرار داده است و آنها در روز فقط یک وعده غذایی می خورند.

عنود الفائز تابعیت اردنی دارد و پس از متارکه در سال ۲۰۰۳ میلادی به عنوان پناهنده سیاسی در لندن زندگی می‌کند.

در نخستین ساعات روز جمعه رسانه‌های سعودی گزارش کردند که ملک عبدالله پادشاه عربستان در سن ۹۰ سالگی درگذشت.

به گزارش بی بی سی، ملک عبدالله در چند هفته اخیر به علت ابتلا به عفونت ریه در بیمارستان بستری بود. او در سال ۲۰۰۵ و پس از مرگ برادرش، ملک فهد، پادشاه عربستان سعودی شد  و از زمان بستری شدن ملک عبدالله در بیمارستان، ولیعهد ملک سلمان وظایف او را به عهده گرفته بود.

با اعلام پادشاهی ملک سلمان، امیر مقرن بن عبدالعزیز برادر ناتنی ملک عبدالله به عنوان ولیعهد جدید معرفی شده است.

منبع: فارس