تاریخ انتشار خبر: ۸ , شهریور, ۱۳۹۵ | ۱۷:۱۷:۵۹
کد مطلب : 123459

وعده پرداخت خسارت سیل به کشاورزان خوزستانی در کُما

تاکنون باگذشت بیش از بیش از پنج ماه از وقوع سیلاب هنوز این وعده‌ها عملی نشده‌اند و گویا در حالت کما به سر می‌برند.

 به گزارش رهیاب، فروردین‌ماه امسال طغیان رودخانه دز و باز کردن دریچه‌های سد دز باعث وقوع سیلاب در خوزستان و به‌ویژه در شهرستان‌های اندیمشک، دزفول، شوش و شوشتر شد که خسارت زیادی را برجای گذاشت.

این سیلاب موجب تخریب زمین‌های کشاورزی، جاده‌ها و مزارع کشاورزی در شهرهای شمالی و شمال شرقی خوزستان شد و به گفته مدیرکل بحران استانداری خوزستان بیش از پنج هزار میلیارد ریال به خوزستان خسارت زد.

در این میان خسارات وارده به بخش کشاورزی در خوزستان پررنگ‌تر از بخش‌های دیگر بود تا آنجا که به گفته مسئولان مربوطه خسارتی به مبلغ ۴۸۵ میلیارد تومان به بخش کشاورزی خوزستان در حوزه زراعت، باغبانی، دام و طیور، شیلات، تأسیسات زیربنایی و … به‌صورت جدی شد.

بعد از اعلام نرخ دقیق خسارت کشاورزان دولت وعده‌هایی مبنی بر پرداخت خسارت کشاورزان سیل‌زده خوزستانی را در دستور کار قرارداد. ولی تاکنون باگذشت بیش از پنج ماه از وقوع سیلاب هنوز این وعده‌ها عملی نشده‌اند و گویا در حالت کما به سر می‌برند.

در این رابطه کیخسرو چنگلوایی رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان می‌گوید: تاکنون هیچ پرداختی از سوی صندوق بیمه محصولات کشاورزی به کشاورزان و بهره‌برداران خسارت زده که تحت پوشش بیمه قرار داشتند، صورت نگرفته است.

این در حالی است که به گفته مسئولان و طبق قول رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور مقررشده بود تا برای کشاورزان فاقد پوشش بیمه‌ای نیز که از سیلاب فروردین‌ماه امسال دچار خسارت شدند، تمهیداتی اندیشیده شود.

کشاورزان افزایش سالانه نرخ بیمه را به جان می‌خرند تا در صورت بروز حوادث و کاهش تولید بتواند از مزایای بیمه بهره‌مند شود و دراین‌بین بدقولی‌های مسئولان بیمه کشاورزی و سایر دست‌اندرکاران موجب کاهش انگیزه کشاورزان برای برداشت محصول و بیمه شدن دوباره محصولاتشان می‌شود.

انتهای خبر/