تاریخ انتشار خبر: ۱۳ , خرداد, ۱۳۹۳ | ۱۲:۲۴:۴۶
کد مطلب : 31300
بخش اول/بازخوانی فرمایشات فرهنگی شناسنامه انقلاب:

وقتى فرهنگ فاسد شد، جوانهاى ما که زیربناى تأسیس همه چیز هستند از دست ما مى ‏روند/فرهنگ ما در دست صُلَحا نیست، صالح اداره ‏اش نمى‏ کند

بخش اول بازخوانی فرمایشات فرهنگی شناسنامه انقلاب در زیر آمده است:

به گزارش رهیاب نیوز : وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که تنها وزارتخانه جمهوری اسلامی ایران است که دارای پسوند “اسلامی” است، طی سال‌های گذشته روند پرفراز و نشیبی داشته است؛با روی کار آمدن دولت یازدهم و موضع گیری های رئیس جمهور و وزیر ارشاد این وزارتخانه را تبدیل به یکی از پرحاشیه‌ترین و جنجالی‌ترین وزارتخانه های کابینه یازدهم کرده است.

تقریبا هفته‌ای نبود که بگذرد و آقای وزیر و معاونین ایشان حاشیه ای تازه‌ به پا نکنندوقتی «علی جنتی» در همان آغازین روزهای کاری اش به عنوان وزیر، در مراسم افتتاح استودیوی موزه‌ی موسیقی ابراز امیدواری کرد که بتواند راه خاتمی را در وزارت ارشاد ادامه دهد، می‌شد حدس زد که مسائلی چون «حذف ممیزی»، «بازبینی فیلم‌های توقیفی»، «بازخوانی کتاب‌های سانسورشده»، «رفع فیلتر فیسبوک» و «آزاد شدن تک‌خوانی زنان» به مهم‌ترین موضوعات فرهنگ کشور تبدیل شوند.

اما از آنجا که رئیس جمهور محترم برای کوچکترین نقدی شناسنامه می خواهد و منتقدین را کم سواد و بی سواد خطاب می کند مناسب دیدیم به بهانه رحلت امام بر سر سفره بیانات نورانی پیرو مراد انقلاب رفتیم تا او با اقای روحانی و جنتی از فرهنگ بگوید شاید که مورد توج واقع شود.

مملکت صحیح با فرهنگ صحیح‏

راه اصلاح یک مملکتى فرهنگ آن مملکت است؛ اصلاح باید از فرهنگ شروع بشود. دست استعمار توى فرهنگ ما کارهاى بزرگ مى ‏کند؛ نمى‏ گذارد جوانهاى ما مستقل بار بیایند؛ نمى ‏گذارد در دانشگاه جوانهاى ما درست رشد بکنند. اینها را از بچگى یک طورى مى ‏کنند که وقتى بزرگ شدند، اسلام هیچ و آنها همه، همه چیز. اگر فرهنگ درست بشود، یک مملکت اصلاح مى ‏شود. براى اینکه از فرهنگ است که در وزارتخانه ‏ها مى ‏رود؛ از فرهنگ است که در مجلس مى ‏رود؛ از فرهنگ است که کارمند درست مى ‏شود. شما یک فرهنگ مستقل درست کنید یا بدهید ما درست کنیم، شما مى ‏ترسید از امریکا، مى‏ ترسید از دیگران، بدهید ما درست کنیم؛ اختیار فرهنگ را دست ما بدهید.

صحیفه امام، ج‏۱، ص: ۳۹۰

 

فرهنگ را دست ما بدهید

باید یک وزارت فرهنگى، یک فرهنگ صحیح باشد؛ و فرهنگ هم حقش است‏ دست ما باشد. خوب ما در این مملکت یک وزارتخانه نداشته باشیم؟ همه وزرا از امریکا؟! خوب یکى ‏اش هم از ما. خوب بدهید این فرهنگ را دست ما؛ ما خودمان اداره [مى ‏کنیم‏]. ما یک کسى را وزیر فرهنگ مى ‏کنیم و اداره مى ‏کنیم. اگر از شما بهتر اداره نکردیم، بعد از ده- پانزده سال ما را بیرون کنید. تا یک مدتى دست ما بدهید، فرهنگ را دست ما بدهید، وزیر فرهنگ را از ما قرار بدهید، یک مدتى هم مهلت بدهید که ما کار را درست انجام بدهیم، اگر ما گفتیم که شما تحصیل نکنید؛ اگر ما گفتیم شما خوب تحصیل نکنید؛ اگر ما گفتیم شما به اعماق آسمان نروید. شما عرضه ‏اش را ندارید؛ و الّا، چون عرضه ‏اش را ندارند مى‏ گویند روحانیون نمى‏ گذارند، مملکت ما، حالا باز وقت این کارها نشده است. بفرمایید کى جلوتان را گرفته؟ بفرمایید کارخانه ذوب آهن بیاورید، کدام روحانى گفته نیاورید؟ هر کدام گفته بگویید تا ما بشناسیم. بفرمایید طیاره ‏سازى کنید؛ اتومبیل ‏سازى کنید؛ آقا، عرضه ‏اش را ندارید، بیچاره‏ها! یک مملکت بى ‏عرضه ‏اید! و این هم که شما عرضه ندارید نه اینکه عرضه ذاتى ندارید، شما را دست استعمار این جور کرده است؛ غربزده هستید

این حرفهاى ما یک حرفهاى کهنه پوسیده‏اى است که بله، دیگر کسى نمى ‏خرد آن را؟! به شما قول مى‏ دهم که آلمان هم این را بخرد؛ شما نخرید. یک وزارتخانه دست ما بدهید، یک چند ساعت از این رادیو، که دارد موسیقى و بچه ‏هاى ما را دارند سوق مى ‏دهند به فساد اخلاق، یک- دو- سه ساعتش را هم دست ما بدهید اما آزادمان بگذارید، نه اینکه برنامه‏اش هم خودتان بنویسید که این جورى برو بگو- ما را آزاد بگذارید، یک- دو- سه ساعت از برنامه رادیو دست ما بدهید، ما برایش تعیین مى ‏کنیم برنامه را که او صحبت کند؛

صحیفه امام، ج‏۱، ص: ۳۹۱

 

 رواج روزافزون فرهنگ اجنبى استعمارى   ام الامراض است

آنچه مى ‏توان گفت ام الامراض است، رواج روزافزون فرهنگ اجنبى استعمارى است که در سالهاى بسى طولانى جوانان ما را با افکار مسموم پرورش داده و عمال داخلى استعمار بر آن دامن ‏زده ‏اند و از یک فرهنگ فاسد استعمارى جز کارمند و کارفرماى استعمارزده حاصل نمى ‏شود. باید کوشش کنید مفاسد فرهنگ حاضر را بررسى کرده و به اطلاع ملتها برسانید و با خواست خداوند متعال آن را عقب زده، به جاى آن فرهنگ اسلامى- انسانى را جایگزین کنید تا نسلهاى آینده با روش آنکه انسان‏سازى و عدل‏ پرورى است، تربیت شوند.

 

صحیفه امام، ج‏۲، ص: ۳۴۶

 

فرهنگ، مبدأ خوشبختیها و بدبختیها

فرهنگْ مبدأ همه خوشبختیها و بدبختیهاى ملت است. اگر فرهنگْ ناصالح شد، این جوانهایى که تربیت مى ‏شوند به این تربیتهاى فرهنگ ناصالح، اینها در آتیه فساد ایجاد مى ‏کنند. فرهنگ استعمارى، جوان استعمارى تحویل مملکت مى ‏دهد. فرهنگى که با نقشه دیگران درست مى‏ شود و اجانب براى ما نقشه ‏کشى مى ‏کنند و با صورت فرهنگ مى ‏خواهند تحویل جامعه ما بدهند، این فرهنگْ فرهنگ استعمارى و انگلى است. و این فرهنگ از همه چیزها، حتى از این اسلحه این قلدرها بدتر است. این قلدرها اسلحه شان بعد از چند وقت مى‏ شکند، و حالا هم شکسته، اما وقتى فرهنگ فاسد شد، جوانهاى ما که زیربناى تأسیس همه چیز هستند از دست ما مى ‏روند و انگل بار م ى‏آیند، غربزده بار مى ‏آیند.

اینها را از همان اول، از همان کلاسهاى اول، توى ذهنهایشان هى مطالبى مى‏کنند تا برسند به آن بالا. اگر فرهنگْ فرهنگ صحیح باشد جوانهاى ما صحیح بار مى ‏آیند. اگر فرهنگْ فرهنگ حق باشد، فرهنگ الهى باشد، فرهنگى باشد که براى منفعت اهل ملت، براى منفعت مسلمین باشد، این افرادى که مى‏ بینید که الآن سر کار هستند، اینها از آنها بیرون نمى ‏آمد. فرهنگ ما یک فرهنگ استعمارى است، فرهنگ ما در دست صُلَحا نیست، صالح اداره ‏اش نمى‏ کند.

صحیفه امام، ج‏۳، ص: ۳۰۷

فرهنگ استعمارى، مانع رشد استعدادها
دانشگاه از وقتى که امیر کبیر ایجاد کرده است تا حالا، به قدر هفتاد سال یا … خیلى سال مى‏ گذرد از عمرش، لکن نگذاشتند جوانهاى ما درست بشوند، خوب سرانجام کار را انجام بدهند. اصلًا مانع شدند از اینکه رشد بکنند جوانهاى ما. دانشگاههایى، که به دست دیگران درست شده است که نگذارند رشد در آن پیدا بشود. نظامیهاى ما را نمى‏گذارند که تربیت نظامى صحیح بشوند. مستشارهاى امریکایى اینها را به راه کج‏ مى ‏برند؛ یعنى راهى که براى آنها فایده دارد مى‏ برند! فرهنگ ما فرهنگ استعمارى است. ما باید فرهنگ خودمان را داشته باشیم. این فرهنگها فرهنگهایى است که نمى‏گذارند بچه‏ هاى ما با فرهنگ بزرگ بشوند.
    صحیفه امام، ج‏۳، ص: ۵۰۶
  1. سلام رفیق می‌گه:

    سلام بر روح الله یک انسان ، با بینش عمیق و باور نکردنی فردی که تمام قد از خدا میترسید و نه از امریکا و نه شاه و نه هر مزدور شیطان صفت دیگری.کسی که با خداست پادشاه است

  2. سلام رفیق می‌گه:

    سلام بر روح الله یک انسان ، با بینش عمیق و باور نکردنی فردی که تمام قد از خدا میترسید نه امریکا و نه شاه و و نه مزدور شیطان صفت دیگری.کسی که با خداست پادشاه است