تاریخ انتشار خبر: ۱۷ , خرداد, ۱۳۹۴ | ۰۸:۲۱:۳۲
کد مطلب : 94005
داستان یک بام و 2 هوای معاون روحانی؛

وقتی ابتکار از مسئولیت آتش سوزی جنگل های زاگرس فرار می کند/ مسئولی که برای سگ ها بیانیه می دهد اما برای مردم و جنگل ها نه!

فعالیت های عجیب و به دور از ابتکار عمل معصومه ابتکار در سازمان تحت مسئولیت خویش انتقاد های گسترده ای را در پی داشته است.

 

به گزارش  عصر آبادان به نقل از شبکه اطلاع رسانی مرصاد، طی روزهای گذشته اخبار تاسف باری از آتش سوزی گسترده در جنگل های زاگرس در استان ایلام منتشر شد که از تخریب گسترده این جنگل ها خبر می داد.

بر اساس گزارش های سایت های محلی استان ایلام، از بعد از ظهر پنجشنبه قسمتی از جنگل شلم ایلام دچار حریق شد. برپایه آخرین گزارشات دریافتی، آتش سوزی وسیع بوده و به دیگر بخش های ارتفاعات شلم نیز گسترش پیدا کرد.

 

 

در این میان اما طولی نکشید که نیروهای مردمی در کنار نیروهای سپاه پاسداران و بسیج به یاری جنگل های در حال سوختن شتافتند. در همین خصوص سردار سید صادق حسینی فرمانده سپاه امیرالمومنین(ع) استان ایلام اعلام کرد: نیروهای امدادی از سپاه، بسیج، هلال احمر، منابع طبیعی و دیگر ارگانها در محل حادثه حضور دارند.

 

در ادامه پس از چندین ساعت تلاش بی وقفه نیروها و با تلاش عوامل امدادی، آتش نشانی و نیروهای سپاه و گروه های مردمی، حریق ارتفاعات شهر ایلام بطور کامل مهار شد.

 

همچنین گزارش هایی همانند آتش سوزی ایلام از سوختن درختان جنگلی در استان های غربی منتشر شده بود که با همکاری مردم آتش این مناطق فرونشست.

 

اما آنچه که در این میان باز هم همانند دیگر مشکلات زیست محیطی به چشم می خورد، فرار مسئول سازمان محیط زیست و معاون رئیس جمهوری از مسئولیت این آتش سوزی ها بود. معصومه ابتکار که سابقه سکوت متعددی در برابر بسیاری از بحران های زیست محیطی از جمله ریزگردها را دارد در این مورد خاص نیز با موضع گیری عجیب خود  بار دیگر نشان داد که ابتکاری در دولت تدبیر و امید برای حل مشکلات این چنینی وجود ندارد.

معصومه ابتکار رییس سازمان حفاظت محیط زیست در نشست خبری شنبه خود با بیان اینکه حدود ۱۰۰ هکتار از جنگل‌های ایلام در آتش سوخت، اظهار کرد: این آتش‌سوزی با حضور سازمان منابع طبیعی، سازمان محیط زیست و نیروهای امدادی مهار شد؛ البته جنگل‌های آتش‌گرفته جزو مناطق حفاظتی محیط زیست نبود و مسوولیت آن با سازمان جنگل‌ها بود، اما ما نیز در مهار آن کمک کردیم.

این در حالی است که مدیر کل منابع طبیعی استان ایلام تاکید کرده است: آتش سوزی منطقه “شلم”ایلام در منطقه حفاظت شده محیط زیست رخ داد.

 

ابتکار دولت در برابر ریزگردها

 

معصومه ابتکار چندی پیش و پس اعتراض های متعدد و گسترده مردمی در خصوص عدم توجه به مشکل ریزگردها،  در همایشی  با بیان اینکه خیلی از شهرهای مرزی ما و حتی شهر تهران با پدیده گرد و غبار درگیرند، گفت: باید با همکاری منطقه‌ای و سازمان‌های بین‌المللی از پدید آمدن گرد و غبار پیشگیری کنیم و این در صورتی است که فرسایش بادی خاک و الگوی غلط مصرف در کشور خودمان نیز باعث استمرار این پدیده شده است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: در موضوع گرد و غبار هیچ مسئولی نمی‌تواند به مردم وعده دهد که این مشکل تا چند سال آینده حل می‌شود و مردم باید با مشکل گرد و غبار کنار بیایند.

این صحبت ابتکار در حالی مطرح شد که قسمت وسیعی از استان های غربی و برخی از استان های شمال غرب و جنوب غرب کشور با پدیده ریزگردها مواجه هستند.

مسئولی که فقط برای سگ ها بیانیه می دهد

سکوت و عدم اقدام مناسب از سوی ابتکار برای  آتش سوزی جنگل ها و بحران ریزگردها در استان های غربی در حالی ادامه دارد که وی پیش از این برای حادثه سگ کشی در شیراز بیانیه ای خطاب به وزارت کشور کشور، نوشت.

فعالیت های عجیب و به دور از ابتکار عمل معصومه ابتکار در سازمان تحت مسئولیت خویش انتقاد های گسترده ای را در پی داشته است.

_تصویری که کابران شبکه های اجتماعی در اعتراض به معصومه ابتکار منتشر کرده اند-

سیدشریف حسینی نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی در خصوص فعالیت های ابتکار گفته بود:  من به خانم ابتکار پیشنهاد می‌کنم که اگر توان کار کردن ندارد از ریاست سازمان محیط زیست استعفا دهد و در منزل برای خانواده خود غذا بپزد و این بهتر از آن است که نتواند به وظایف خود در سازمان محیط زیست عمل کند.

منبع: دانا