تاریخ انتشار خبر: ۲۹ , اسفند, ۱۳۹۳ | ۱۲:۱۳:۲۰
کد مطلب : 78538
نگاهی به افت 30هزار واحدی شاخص بورس در سال93/

وقتی دولتمردان برای بازار سرمایه تره هم خورد نمی کنند/ ترفندی برای پایین آوردن آمار تورم با قربانی کردن بورس

سقوط ۳۰ هزار واحدی شاخص های بورس و ضرر هنگفت سهام داران در حالی است که یکی از شعارهای اصلی دولت یازدهم پیش از پیروزی رونق و بهبود فضای کسب و کار بوده است. شعاری که با گره زدن سرنوشت بازار به مذاکرات فرسایشی هسته ای درست در مسیر عکس آن حرکت شد.

به نقل از مرصاد،یکی از شعارهای دولت یازدهم بهبود وضعیت کسب و کار در بازار بود اما در سالی که گذشت بازارهای سرمایه در کشور با سقوط بی سابقه ای همراه بودند.

 

تالار شیشیه ای بورس زیر بار بی توجهی دولت جدید به این بازار خرد شد و افت بی سابقه شاخصها یک سال گذشته بسیاری از سهامداران را با ضررهای هنگفت مواجه کرد.

 

ترفند دولت برای پایین آوردن آمار تورم

 

پایگاه اطلاع رسانی بورس می نویسد: “نکته حائز اهمیت اینجاست که در افت های اخیر شاخص ها و قیمت سهام در بورس نباید فراموش کرد یکی از روش های کنترل نقدینگی و کاهش تورم این است که ابتدا دولت ها مردم را تشویق به سرمایه گذاری در بازارهایی مثل بورس می کنند و پس از اینکه قیمت سهم ها به صورت سرسام آور رشد کرد، به صورت کنترل شده آن را به گونه ای کاهش می دهند که مردم در بازه ای توان فروش سهم هایشان را نداشته باشند. در نتیجه با این سیاست نقدینگی در جامعه کم شده و تورم تا حدی کاهش می یابد. آنچنان که با این روش، براحتی بخشی از نقدینگی در جریان مردم در بازار سهام در زمانی حدود سه ماه و نیم دود شد و به هوا رفت”.

 

 

 

این تحلیل یعنی اینکه دولت برای کاهش نرخ تورم و کنترل تقدینگی اقدام به اندیشیدن تمهیدی برای کاهش ارزش سهام و جلوگیری از فروش سهام هایی که مردم خریده اند کرده است. یعنی کاهش تورم میهمان جیب مردم…

 

بر اساس این گزارش، تأکید ویژه دولت بر اینکه موفق به کاهش نرخ تورم شده است وحتی اظهارات عجیب رئیس جمهور مبنی بر اینکه در بهمن ماه تورم صفر درصد بوده است نیز نکته ای است که با توجه به آن می توان گفت که فقط آمار تورم برای دولت اهمیت داشته است نه اصل تورم و رونق بازار.

 

افت ۳۰ هزار واحدی شاخص های بورس از ابتدای سال ۹۳ تا به امروز به گونه ای است که می توان ادعا کرد ارزش سهام به روزهای میانی سال ۹۰ برگشده است.

 

دولت برای بازار سرمایه تره هم خورد نمی کند

 

یکی از کارشناسان بورس در تحلیل وبگاه بورس ایران نوشته است: “رفتار دولتمردان در اجرای برنامه های اقتصادی کارشناشی نشده موثر بر نرخ تورم در کشور بازار سرمایه را تحت تأثیر قرار می دهد. رفتاری که در میان دولتمردان دولت قبلی با افراط، رشدهای قابل توجه قیمت ها در بازار سهام و نیز ارز را رقم زد و به عبارتی با افزایش قابل توجه نرخ تورم از این سوی بام افتاد. اما در حال حاضر دولت جدید با بروز رفتارهای تفریطی و افتادن از سوی دیگر بام، ریزش قیمت سهام را به صورتی غیر منطقی، بدون دلیل و همه جانبه رقم زد. به گونه ای که می توان اینطور برداشت کرد که بازار سرمایه و بورس برای دولت تدبیر و امید چندان دارای اهمیت نیست و به نوعی دولتمردان برای این بخش از اقتصاد کشور تره هم خرد نمی کنند!”

 

 

گره زدن سرنوشت بازار به مذاکرات فرسایشی اشتباه دولت بود

 

یک کارشناس مسائل اقتصادی به خبرنگار شبکه اطلاع رسانی مرصاد گفت: شاخص ها سقوط کرده بورس نشانه خوبی برای تحلیل عملکرد اقتصادی دولت است.

 

دکتر شهریار رحمانی گفت: گرچه در آخرین روزهای سال سهامداران کمی شیرینی بالا رفتن ارزش های سهام را چشیدند اما واقعیت است. که بعید به نظر می رسد سهامداران با توجه به گرهی که دولت در میان مسائل اقتصادی با مذاکرات هسته ای انداخته است بتوانند با خیال راحت به مسافرت بروند.

 

این استاد دانشگاه ادامه داد: تردیدی وجود ندارد که اگر مدتها قبل مثلا می گفتند که مذاکرات به نتیجه نرسیده است تأثیر به مراتب کمتری داشت تا اینکه در طول این مدت یک فشار فرسایشی روانی روی تلار شیشه ای باشد.

 

به گزارش مرصاد، انتظارها بر این امر است که دولت و در رأس آن وزیر اقتصاد با تغییر نگرش خود نسبت به بازار سرمایه و بورس به عنوان مهمترین محل برای تأمین مالی صنایع و بخش های تولیدی، سیاست هایی اتخاذ کنند که در راستای حمایت از این بخش از اقتصاد کشور باشد تا در کنار اعتمادسازی برای سرمایه گذاران، تولید و فعالیت های کسب و کار کشور نیز با شکوفایی پتانسیل های موجود خود همراه شوند.

کلید واژه