تاریخ انتشار خبر: ۳ , خرداد, ۱۳۹۳ | ۲۱:۴۲:۰۷
کد مطلب : 30289

وقتی رجال پهلوی مواد فروش می‌شوند

ارتشبد فردوست در خاطرات خود از فلیکس آقایان به عنوان بزرگترین قاچاقچی ایرانی مواد مخدر نام می‌برد. فلیکس آقایان از دوستان نزدیک محمدرضا پهلوی بود.

وقتی رجال پهلوی مواد فروش می‌شوند

در دوران پهلوی دوم تبلیغات پر سروصدا و کنفرانس های فراوانی علیه قاچاق مواد مخدر به راه افتاد و عده ای از قاچاقچیان خردپا دستگیرشدند و به مجازات هایی هم رسیدند. این در حالی بود در همان دوران بسیاری از مطبوعات خارجی از افتضاحات نزدیکان به حکوت در این نوع از تجارت نوشته بودند. در زمان وزارت بهداشت دکتر جهانشاه صالح طرح مبارزه با کشت خشخاش در ایران به اجرا در آمد. اما به موفقیت چندانی نرسید. یکی از عوامل ترویج و افزایش این بحران در آن روزگاران وجود نام‌هایی مطرح بود که به رونق این تجارت دامن می‌زدند. “فلیکس آقایان”، امیر هوشنگ دولو از آن جمله بودند.

ارتشبد فردوست در خاطرات خود از فلیکس آقایان به عنوان بزرگترین قاچاقچی ایرانی مواد مخدر نام می‌برد. فلیکس آقایان از دوستان نزدیک محمدرضا پهلوی بود و همچنین در ارتباط بسیار نزدیکی با دولتمردان آمریکایی قرار داشت و به اذعان فردوست وی در قاچاق مواد مخدر حتی توانسته بود روی دست یکی از نزدیکان شاه هم بزند. ولی با هوش فراوانی که داشت ردی از خود باقی نمی‌گذاشت. فلیکس برادر کوچکتری هم داشت که او را در این راه همراهی می کرد .(۱)

احمد علی مسعود انصاری از خویشاوندان فرح دیبا هم در خاطراتش از فلیکس آقایان نام برده و او را از از نزدیکان شاه می داند. فلیکس آقایان در غوغای شکر هم که منجر به رسوایی او وشاپور جی شد از عوامل اصلی بود. جالب اینکه این شخص در دوره ای هم به ریاست فدراسیون اسکی میرسد.

هوشنگ دولو دیگر نام مطرح در تجارت مواد مخدر است. وی در معاملات قاچاق تریاک و خاویار جزو سرشناس ترین ها در دوره پهلوی دوم می باشد. دولو مخصوصا در سفرهای شاه به سن موریتس سوییس همراه همیشگی بود و هر جا که می‌رفت بساط تریاک و منقل او به راه بود. و یک بار هم در فرودگاه زوریخ نزدیک بود به اتهام قاچاق تریاک دستگیر شود که از طریق ارتباطات دیپلماتیک مسئله فیصله پیدا کرد. وی در ظاهر هیچ وقت شغلی رسمی و طراز اولی نداشت. اما نفوذی عجیب بر اکثر رجال مملکتی داشت. درباره دولو بد نیست این را هم بدانید که در خانه و کنار منقلش همیشه یک بشقاب پر از سکه طلا داشت تا هر کس بخواهد به جای نقل ونبات آن را بردارد.(۲)

ذکر این دونام می تواند آغازی باشد بر پژوهشی گسترده در رابطه با نقش رجال صاحب نفوذ دوره پهلوی ها در این چرخه تجارت سیاه، البته ذکر این نکته هم بسیار واجب است که باید خاطرات و مصاحبه هایی که در آن دوران انجام پذیرفته شده است را با تائمل وتفکر بسیار خواند تا بتوانیم به قضاوتی در ست برسیم .نگارنده با تورقی که در اکثر منابع و ماخذ دوره پهلوی دوم انجام داده حداقل در رابطه با این دو شخصیت به اشتراکاتی رسیده که در سطور بالایی به نکاتی از آن اشاره کرد.

منبع: شرق