تاریخ انتشار خبر: ۲۳ , بهمن, ۱۳۹۳ | ۱۴:۵۱:۴۴
کد مطلب : 73162

وقتی ریزگردهای خوزستان دستخوش سیاسی بازی می شود

این روزها تعطیلی مدارس در زنگ دوم و توزیع چند تا ماسک و شیر در گوشه کنار شهر از اقداماتی بوده که تا امروز برای مقابله با گردوخاک در خوزستان انجام شده است البته آمدن وزیر بهداشت به اهواز هم مرهمی بود به زخمی که خانم ابتکار به دل خوزستانی ها زده است خانمی که با بی توجهی های خود به مشکلات زیست محیطی استان ، تز مسئولیت دادن به زنها را دارد اساسی زیر سوال می برد.


 

 

این روزها تعطیلی مدارس در زنگ دوم و توزیع چند تا ماسک و شیر در گوشه کنار شهر از اقداماتی بوده  که تا امروز برای مقابله با گردوخاک در خوزستان انجام شده است البته آمدن وزیر بهداشت به اهواز هم مرهمی بود به زخمی که خانم ابتکار به دل خوزستانی ها زده است خانمی که با بی توجهی های خود به مشکلات زیست محیطی استان ، تز مسئولیت دادن به زنها را دارد  اساسی زیر سوال می برد.

خانم ابتکار که حتی یک سفر خشک و خالی هم به خوزستان ندارد به تازگی با شوت کردن توپ در زمین دولت قبل می خواهد خود را از مسئولیت هایی که دارد برئ کند اگر تمام مشکلات استان زیر سر دولت های گذشته است و شما نمی توانستید به قول خودتان این خرابکاری ها را جمع کنید پس چرا این مسئولیت را به عهده گرفتید؟

رییس سازمان حفاظت  محیط زیست می گوید”هورالعظیم از اواسط دولت قبل برای استخراج نفت کاملا خشک شده است” وی معتقد است مساله هوای اهواز کاری نیست که بشود در یک یا دو سال به سرانجام رساند.

ابتکار می گوید:در دوره خشکسالی هستیم، دوران سختی است. خاک استان خوزستان کاملا رطوبتش را از دست داده و با کوچک ترین بادی خاک بالا می آید. ریزگرد از عربستان و عراق هم اضافه می شود.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست که قرار بود این هفته به استان بیاید با خاکی شدن هوا ماندن در خانه را ترجیح داد او می گوید” بی توجهی به این موضوع طی یک دوره ۸سال کم نیست. ارزیابی زیست محیطی خیلی از این سدها مثل گتوند یا انجام نشد یا وقتی انجام شد، به نتایج آن توجه نشد. سازمان حفاظت محیط زیست به شدت با آبگیری سد گتوند مخالفت کرده، ولی انجام شد. یا خیلی جاهای دیگر مانند هورالعظیم که نظر سازمان، خشک کردن آن اصلا محلی از اعراب ندارد”

خوزستان امروز به بیمارستان بزرگ نفس تنگی تبدیل شده است اما این خانم تازه یادش افتاده از دولت قبل انتقام بگیرد ولی از آنجا که این حرفها نفس برای مردم استان نمی شود خوزستانی ها شدیدا نسبت به وی معترض شدند به نحوی که نماینده مردم اهواز می گوید: باید بودجه سازمان حفاظت محیط زیست را قطع و این سازمان را تعطیل کنند.

البته معاونین خانم ابتکار هم همین رویه را در پیش گرفته اند معاون سازمان حفاظت محیط زیست با طرح این پرسش که کسانی که امروز خود را صدای رسای مردم خوزستان معرفی می کنند، چرا طی هشت سال گذشته که وضعیت محیط زیست کشور و استان خوزستان شرایطی اسفناک را تجربه می کرد، هیچ واکنشی در این زمینه نداشتند، تصریح کرد: عزم جدی دولت و سازمان حفاظت محیط زیست، برنامه ریزی و اقدام جهت کاهش اثرات پدیده گرد و غبار در کشور است و دولت خدمت به مردم را وظیفه خود می داند اما اینکه عده ای بخواهند با فرصت طلبی، مردم را ابزار اهداف خود قرار دهند، قابل قبول نیست.

متصدی ادامه داد: ساکتین سال های گذشته بهتر است به جای فرافکنی، تلاش کنند با حفظ آرامش جامعه و عدم تشویش اذهان عمومی در تبدیل برنامه ریزی ها و اهداف تعیین شده به نتایج مثبت و کمک رسانی به دولت و کلیه دستگاه های اجرایی مرتبط، مسئول باشند و متوجه باشند که سازمان حفاظت محیط زیست تنها متولی این امر نیست.  وی تاکید کرد: آنچه امروز در استان خوزستان شاهد هستیم محصول بی تدبیری و عدم توجه به مساله محیط زیست در سال های گذشته است .

سید شریف حسینی نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با رهیاب در خصوص عدم سفر رئیس سازمان محیط زیست به خوزستان و بی توجهی او در بررسی وضعیت ریزگردها گفت: از اینجا می خواهم جواب معاون خانم ابتکار را بدهم اینکه می گوید بعضی نمایندگان ۸سال پیش کجا بودند باید بگویم ۸سال پیش هم نمایندگان خوزستان نسبت به این مساله معترض و پیگیر بودند.

وی افزود:نگاه ما مثل شما حزبی نیست نگاه نمایندگان مردمی است، شما برای اینکه دولت قبلی را بکوبیدمی گویید همه تقصیرها گردن دولت قبل است دولت قبل و دولت یازهم در مساله ریزگردها هردو مقصر هستند.

حسینی در ادامه گفت:به جای فرافکنی به مسئولیت خودتان برسید و احساس داشتن این مسئولیت را در خود ببینید ،من این احساس مسئولیت را در سازمان محیط زیست نمی بینم و اعتقادم این است که بودجه سازمان حفاظت محیط زیست را باید قطع کنند و این سازمان باید تعطیل شود.

بهتر است خانم ابتکار به این خواسته خوزستانی ها تن دهد و با استعفای خود ، سکان محیط زیست کشور را به کسی بسپارد که وقتی آلایندگی ها  ۲۰ هزار خوزستان را راهی بیمارستان می کند یا مردم تا خرخره در خاک می روند حداقل با مردم استان همدردی کند و بتواند زحمت سفر زمینی رابه خود دهد.

رهیاب