تاریخ انتشار خبر: ۲۲ , اردیبهشت, ۱۳۹۴ | ۱۱:۲۷:۰۳
کد مطلب : 88009

وقتی سوئیس به فکر زنان فیلمساز ایرانی می افتد

به قول قدیمی‌ها «گربه برای رضای خدا موش نمی‌گیرد» و قطعاً وزارت فرهنگ کشور سوئیس هم بدون هدف و برنامه‌ریزی چنین اقدامی را طرح‌ریزی و اجرا نکرده است.

 روز گذشته خبری روی خروجی خبرگزاری‌ها و سایت‌های خبری قرار گرفت که بسیار قابل تأمل و البته تعجب‌آور بود.

خبر این بود «اولین دوره جشنواره فیلمسازان زن مستقل ایرانی در کشور سوئیس با همکارى مؤسسه «آرت لینک» سوئیس(وابسته به وزارت فرهنگ سوئیس)، شهردارى برن و شهردارى بیل به صورت غیررقابتی آغاز شده است.» همانطور که از متن خبر هویدا و عیان است، وزارت فرهنگ کشور سوئیس قرار است برای زنان فیلمساز و البته مستقل ایرانی یک جشنواره برگزار کند. با توجه به اینکه انواع و اقسام جشنواره‌های کوتاه و بلند سینمایی و… که مرتبط با فیلم و فیلمسازی است در کشور خودمان به وفور وجود داشته است و برگزار می‌گردد؛ این اقدام کشوری مثل سوئیس که در حوزه فیلمسازی و سینما حرفی برای گفتن ندارد، کاری بس عجیب و البته هدفمند قلمداد می‌شود.

چه اینکه به قول قدیمی‌ها «گربه برای رضای خدا موش نمی‌گیرد» و قطعاً وزارت فرهنگ کشور سوئیس هم بدون هدف و برنامه‌ریزی چنین اقدامی را طرح‌ریزی و اجرا نکرده است. از طرفی وقتی نگاهی به عنوان جشنواره و زنان فیلمسازی که به آن جشنواره دعوت شده‌اند، بیندازیم ممکن است سؤالاتی برایمان پیش بیاید. از جمله فیلمسازان زنی که به این جشنواره دعوت شده‌اند و از جانب مسئولان آن مستقل! تشخیص داده شده‌اند، منیژه حکمت با فیلم «زندان زنان» و پگاه آهنگرانی با فیلم‌های «زندگى غزاله علیزاده» و «ده‌نمکى‌ها» هستند. مسئله دیگر اینکه مسئولان این جشنواره چرا چنین جشنواره‌ای را برای زنان فیلمساز دیگر کشورها برگزار نمی‌کنند یا لااقل در همین جشنواره از دیگر زنان فیلمساز مستقل جهان دعوتی صورت نگرفته است؟!

هرچند دوستان در سازمان سینمایی و وزارت ارشاد تاکنون هیچ برنامه یا چشم‌اندازی از دورنما و افق آینده سینمای ایران ترسیم نکرده و ارائه نداده‌اند، اما نباید نسبت به جشنواره‌ای که قرار است فیلمسازان زن مستقل! ایرانی را دعوت کند و برایشان کلاس‌های آموزشی و نشست‌هایی تحت عنوان «فیلمسازى مستقل: مفهوم استقلال در فیلمسازى زنان فیلمساز ایرانى» و کارگاه‌هایی با موضوع «ویژگى‌هاى شرایط تولید فیلم در ایران: تفاوت‌ها و محدودیت‌ها» برگزار کنند، حساس باشند!

منبع: روزنامه جوان