تاریخ انتشار خبر: ۳۰ , دی, ۱۳۹۴ | ۱۵:۲۱:۴۲
کد مطلب : 105431

وقتی عملکرد شورای نگهبان اصلاح طلبان را هم خیره کرد/ از تأیید خواهرزاده لیدر اصلاحات تا شکایت از هیأت نظارت

هرچند اصلاح‌طلبان تلاش کردند تا به طور هماهنگ اقدام به تخریب شورای نگهبان کرده و تایید صلاحیت‌ها را زیر سوال ببرند اما برخی موارد نتوانستند عملکرد صحیح این شورا را نادیده بگیرند.

در پی اعلام اسامی کاندیداهای رد صلاحیت شده و یا افرادی که صلاحیت آنها احراز نشده است از سوی شورای نگهبان، اصلاح طلبان مدعی شدند بیشترین رد صلاحیت‌ها مربوط به این جریان سیاسی بوده است.
برخی جریان‌های سیاسی پس از مشخص شدن آمار غیر رسمی از وضعیت رد صلاحیت افراد مورد حمایت خود، تلاش کردند تا بهره‌برداری از اعلام نظر هیات‌های نظارت درباره چهره‌های منسوب به خود، شورای نگهبان را مورد هجمه قرار دهند.
هرچند اصلاح‌طلبان تلاش کردند تا به طور هماهنگ اقدام به تخریب شورای نگهبان کرده و تایید صلاحیت‌ها را زیر سوال ببرند اما برخی موارد نتوانستند عملکرد صحیح این شورا را نادیده بگیرند.
محمدرضا تابش، خواهر زاده لیدر سابق اصلاحات گفت: اطلاعات بنده در مورد رد صلاحیت ها مربوط به نمایندگان فعلی مجلس از گرایش های مختلف است، به همین دلیل معتقدم که نگاه معناداری در مورد ردصلاحیت ها در داخل گرایش مجلس وجود نداشته است.
به گفته وی، تایید و یا رد صلاحیت‌ها مربوط به نمایندگان فعلی با نگاه جناحی و گروهی نبوده و تقریباً رد و تایید صلاحیت ها به یک میزان بوده است، البته بیشتر بحث عدم احراز و نه رد صلاحیت بوده است.
این نماینده اصلاح‌طلب مجلس با تاکید مجدد بر اینکه رابطه معناداری بر عدم احراز و یا رد صلاحیت نمایندگان فعلی مجلس از حیث گرایش های سیاسی وجود ندارد، گفت: تایید و یا رد صلاحیت در بین جناح های اصولگرا، اصلاح طلب و یا اعتدالیون معنادار نیست به طوری که خیلی از دوستان ما تایید شدند یعنی بنده، آقای پزشکیان، امیری، محجوب و تاج گردون از اصلاح طلبان و اعتدالیون مجلس تایید شده ایم.
این در حالی است که برخی لیدرهای مطرح اصلاح طلب در تماس‌هایی با نمایندگان خود در استان‌های مختلف از آنها خواسته‌اند که همگی منسوبان جریان اصلاحات در استان‌ها با مراجعه به هیات‌های نظارت، از عملکرد هیات‌های نظارت شکایت کنند.
این اظهارات نماینده اصلاح طلب در کنار رد صلاحیت شدن ۲۵ نفر از نمایندگان اصول گرا در مجلس نشان داد که ادعای اصلاح طلبان تنها برای ایجاد جنجال درباره رد صلاحیت ها است.
با توجه به ثبت نام “فله‌ای” نامزدها برای انتخابات مجلس، قطعاً افرادی که خارج از چارچوب انتخابات ثبت نام کرده بودند بایستی رد صلاحیت می‌شدند.
نجات الله ابراهیمیان سخنگوی شورای نگهبان نیز نسبت به عملکرد هیئت اجرایی انتقاد کرده و اظهار داشت: برخی از این افراد مشکل مدرک و برخی دیگر در دوره های قبل رد صلاحیت شده‌اند که دوباره اقدام به ثبت نام کرده اند.
اعتراض اصلاح طلبان در آستانه انتخابات و بعد از آن امر تازه‌ای نبوده و همواره اصلاح طلبان به دنبال ایجاد تنش در انتخابات بودند؛ کلید واژه هایی که تا کنون اصلاح طلبان از آنها استفاده کرده‌اند بسیار زیاد بوده است. در انتخابات ۸۸ کلید واژه تقلب و اکنون کلید واژه رد صلاحیت گسترده برای جنجال آفرینی به کمک اصلاح طلبان آمده است.