تاریخ انتشار خبر: ۸ , تیر, ۱۳۹۳ | ۱۰:۲۳:۲۶
کد مطلب : 34174
گزارشی از هندوانه کاران باغملکی:

وقتی هندوانه شیرین در کام کشاورزان تلخ‌ می شود/ مسئولان چاره اندیشی کنند

امسال در برداشت هندوانه مشکلات زیادی گریبانگیر کشاورزان زحمت کش این خطه سرسبز شده است و هندوانه شیرین را در کام کشاورزان تلخ می کند.

 

به گزارش عصر آبادان به نقل از باغملک نیوز،شهرستان باغملک از لحاظ شرایط اقلیمی در زمستان دارای آب و هوای سرد و معتدل و در تابستان گرم و معتدل و شرایط کاملا متفاوت با دیگر شهرستان های استان دارد و به همین دلیل تنوع گیاهی جنگلی و مراتع کم نظیری را به خود اختصاص داده است که همین آب و هوای مناسب باعث شده که باغملک یکی از شهرهایی باشد که بیشترین سطح زیر کشت هندوانه را در استان خوزستان دارا باشد.

.
هندوانه نوعی بوته و میوه از دسته صیفی جات است که در جالیز رشد می‌کند. این میوه یکی از محصولات خوبی است که در صورت کشت به موقع و تقاضای بازار می تواند برای کشاورزان سود زیادی داشته باشد.
.

IMG_1333

.

به گفته کارشناسان برای به ثمر نشاندن هر هکتار زمین کشاورزی محصول هندوانه به طور میانگین بین ۷۰ تا ۱۰۰ میلیون ریال هزینه می شود و اینک با وجود مشکلات این بخش از کشاورزی و هزینه های بالا برداشت آن با توجه به هزینه کارگر و کرایه حمل، مقرون به صرفه نیست.
.
هر ساله در اواخر زمستان زمین های زیادی در این منطقه زیر کشت صیفی جات بخصوص هندوانه می روند، محصولی که کار برداشت آن از نیمه اردیبهشت شروع شده و تا نیمه تیر ماه ادامه می یابد. اما متأسفانه امسال در برداشت هندوانه مشکلات زیادی گریبانگیر کشاورزان زحمت کش این خطه سرسبز شده است و هندوانه شیرین را در کام کشاورزان تلخ می کند.

.

IMG_1349

.
عبدالله ایاران یک جوان کشاورز باغملکی است که دارای مدرک کارشناسی ارشد رشته کشاورزی با سابقه ۱۰ ساله در این کار است که در این خصوص به خبرنگار باغملک نیوز گفت : ۱۵ هکتار زمین کشاورزی اجاره ای او زیر کشت محصول هندوانه بوده که بدون احتساب زحمت و مرارت تولید و برداشت، ۱۲۰ میلیون تومان برای به سرانجام رساندن آن هزینه کرده ام.
.
ایاران افزود : افت شدید قیمت هندوانه در ایام اوج برداشت باعث شده تا چندین روز هندوانه های برداشت شده روی زمین باقی بماند و در نهایت خریداران با کم ارزش دادن و به قولی تو سری زدن به این محصول آن را با قیمتی خیلی کم از ما بخرند که اکثر کشاورزان ترجیح می دهند آن را برداشت نکنند.
.

IMG_1336

.
وی اظهار داشت : بعد از اینکه این همه هزینه متحمل شدم الان محصولم آماده بارگیری است ولی متأسفانه به دلیل اوضاع سیاسی عراق از آنجایی که این محصول صادراتی بوده و سطح زیر کشت این محصول در شهرستان و استان افزایش داشته، باعث شده بازار مناسبی برای فروش محصولمان نباشد.
.
صیفی کاران باغملکی با هزاران امید و آرزو، گرفتن قرض و وام، اجاره زمین و آب و تلف کردن چند ماه وقت برای کاشت و داشت به امید برداشت محصول بودند که همزمان با آغاز فصل برداشت با بحران کاهش قیمت محصول مواجه شدند.
.

IMG_1342

.
این کشاورز باغملکی در ادامه با اشاره به اینکه تقریباً ۴ ماه وقت صرف کرده و زحمات شبانه روزی کشیده تا اینکه از این راه بتواند امرار معاش کند، گفت : با این قیمت هر کیلو ۲۰۰ تومان هندوانه شاید یک چهارم هزینه های صورت گرفته (۱۲۰ میلیون تومان) را با این اوضاع نابسامان بازار نتوانم در بیارم.
.
ایاران با اشاره به اینکه در حال حاضر خبری از دلال نیست، می‌ گوید : با توجه به اوضاع سیاسی عراق و حضور داعش در این کشور، شنیده ایم دلالانی که وظیفه این کار را بر عهده داشتند می گویند مرز بسته شده است، از آن طرف یه عده می گویند مرز باز است ولی کسی این کار را انجام نمی دهد.
.

IMG_1347

.
وی به استفاده از سیستم قطره ای در کشت هندوانه اشاره و تصریح کرد : امسال با توجه به بحث کم آبی از این روش در کشت استفاده کردم که مزایای بیشماری نسبت به کشت سنتی دارد از جمله صرفه جویی در مصرف آب، بحث تغذیه مناسب گیاه، کیفیت بهتر محصول، کنترل علف های هرز، آفت کمتر و… که الحمدالله محصول هم بیشتر و هم بهتر از گذشته شده است ولی با این اوضاع قطعاً متحمل ضرر می شوم.

IMG_1350

با توجه به اینکه منبع درآمد و امرار معاش بسیاری از مردم شهرستان باغملک از طریق کشاورزی صورت می گیرد باید از سوی مسئولان با راهکارهای مناسب فکری به حال این کشاورزان شود تا بیش از این با مشکلات دست و پنجه نرم نکنند.

IMG_1328

 

محرومیت از صنایع تبدیلی برای افزایش زمان نگهداری محصولات کشاورزان، متناسب نبودن میزان تولید با بازار مصرف و درنهایت دور بودن بازار مصرف و عدم ساماندهی فروش، اقتصادی نبودن برداشت محصول، هزاران تن هندوانه تولیدی صیفی کاران باغملکی را در معرض فاسد شدن قرار داده است.