تاریخ انتشار خبر: ۱۵ , دی, ۱۳۹۳ | ۱۲:۴۱:۵۵
کد مطلب : 64887

پادشاه عربستان درگذشت

ملک عبدالله ششمین پادشاه عربستان سعودی درگذشت.

به گزارش عصر آبادان  به نقل از دیده‌بان، ملک عبدالله بن عبدالعزیز پادشاه عربستان پس از چند روز بستری شدن در بیمارستان به دلیل بیماری التهاب ریه(ذات‌الریه) در سن ۹۰ سالگی درگذشت.

ملک عبدالله دهمین فرزند عبدالعزیز آل سعود-بنیانگذار عربستان- و ششمین پادشاه عربستان سعودی بود. او از سال ۱۹۸۲ میلادی به مدت ۲۳ سال ولیعهد عربستان شد. از سال ۱۹۹۵ پس از زمین‌گیر شدن برادرش «ملک فهد» عملاً تمامی اختیارات یک پادشاه را در دست گرفت و سرانجام سال ۲۰۰۵ پس از مرگ برادرش «فهد بن عبدالعزیز» به جای او بر کرسی پادشاهی عربستان نشست که به ‌مدت ۹ سال پادشاه عربستان بود.

در حالی که منابع سعودی هنوز خبر درگذشت ملک عبدالله را به دلایل سیاسی-امنیتی اعلام نکرده‌اند. اما اخبار حاکی از آن است که تا ساعاتی دیگر «سلمان بن عبدالعزیز» ولیعهد ملک عبدالله برای پادشاهی عربستان سوگند یاد خواهد کرد.

سلمان بن عبدالعزیز علاوه‌بر ولیعهدی عربستان وزیر دفاع کنونی این کشور نیز است. او برادر ناتنی ملک عبدالله و و برادر تنی ملک فهد-پادشاه پیشین عربستان- است. پادشاهی سلمان بن عبدالعزیز البته نمی‌تواند چندان طولانی باشد زیرا وی دچار عارضه آلزایمر است.