تاریخ انتشار خبر: ۱۳ , بهمن, ۱۳۹۴ | ۰۶:۴۵:۴۹
کد مطلب : 106896

پاسخ قاطع امام خمینی (ره) به اظهارات هاشمی رفسنجانی +عکس

اکبر هاشمی رفسنجانی در مراسم گرامیداشت سالروز ورود امام خمینی(ره) به میهن که روز دوشنبه در فرودگاه مهرآباد برگزار شد، گفت: «صلاحیت شخصیتی که شبیه به جدش امام (ره) است را تایید نکردند.»

هاشمی رفسنجانی پاسخ قاطع امام خمینی (ره) به اظهارات هاشمی رفسنجانی +عکس

اکبر هاشمی رفسنجانی در مراسم گرامیداشت سالروز ورود امام خمینی(ره) به میهن که روز دوشنبه در فرودگاه مهرآباد برگزار شد، گفت: «صلاحیت شخصیتی که شبیه به جدش امام (ره) است را تایید نکردند.»

وی در خطاب به شورای نگهبان ادامه داد: «شما صلاحیت خود را از کجا آوردید؟ چه کسی به شما اجازه داده قضاوت کنید ؟ چه کسی تریبون نماز جمعه و صدا و سیما را به شما داده است؟» 

این اظهارات از سوی آقای هاشمی رفسنجانی که عنوان رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام را یدک می کشند؛ در حالی صورت می گیرد که علاوه بر “تایید صلاحیت خود هاشمی توسط این شورا”پاسخ های دیگری به سخنان ایشان می توان ارائه کرد، اما شاید بهترین جواب برای این اظهارات احکام صادره از سوی بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی (ره) است که گویا آقای هاشمی این احکام را فراموش کرده اند.

 

هاشمی این نکته را خطاب به شورای نگهبان مطرح کرده که: شما صلاحیت خود را از کجا آوردید؟ چه کسی به شما اجازه داده قضاوت کنید؟ که در جواب باید گفته شود که صلاحیت فقهای شورای نگهبان توسط حضرت امام خمینی (ره) صادر شده است:

 

امام خمینی (ره) در تاریخ ۱۳۶۵/۰۳/۲۲ در پاسخ به نامه دبیر وقت شورای نگهبان ـ [آیت الله لطف اللّه‏ صافی] می فرمایند:

 

بسمه تعالی

با تشکر وافر از زحمات ارزندۀ حضرات فقهای محترم شورای نگهبان ـ دامت برکاتهم ـ چون ادامۀ این خدمت بزرگ به اسلام و جمهوری اسلامی امری ضروری است و حضرات فقهای محترم مذکور در متن  [آقایان حاج آقا لطف‏ اللّه‏ صافی و حاج شیخ احمد جنتی و حاج شیخ ابوالقاسم خزعلی] لیاقت و تعهدشان محرز است، و در مدت طولانی این خدمت آشنایی وافر به مسائل جاریه دارند، برای دورۀ جدید نیز خود حضرات حجج اسلام: آقای حاج آقا لطف ‏اللّه‏ صافی و آقای حاج شیخ احمد جنتی و آقای حاج شیخ ابوالقاسم خزعلی ـ ایّدهم اللّه‏ تعالی ـ را به عضویت در شورای محترم نگهبان منصوب نمودم. از خداوند تعالی مزید توفیق آنان را در این خدمت خواهانم.

 

تاریخ ۲۲ خرداد ۶۵ / ۴ شوال ۱۴۰۶

روح ‏اللّه‏ الموسوی الخمینی

 

همچنین حضرت امام خمینی (ره) در تاریخ ۱۳۶۷/۰۴/۰۴ در نامه ای جداگانه خطاب به عضو کنونی شورای محترم نگهبان آیت الله حاج شیخ محمد یزدی می فرمایند:

 

بسم اللّه ‏الرحمن الرحیم

جناب حجت الاسلام آقای حاج شیخ محمد یزدی ـ دامت افاضاته

با تقدیر از زحمات صادقانۀ جناب حجت الاسلام آقای صافی ـ دامت افاضاته ـ طبق اصل ۹۱ قانون اساسی، جنابعالی را که از افراد متدین مورد وثوق و درد آشنای اسلام و انقلاب می‏باشید، به عنوان یکی از فقهای شورای نگهبان منصوب می‏نمایم. توفیق بیشتر شما را در راه تأیید قوانین مورد رضایت خداوند و در جهت کمک به مستضعفین و محرومین جامعۀ اسلامی ایران خواستارم. والسلام علیکم و رحمه‏اللّه‏ و برکاته.

روح ‏اللّه‏ الموسوی الخمینی

 

 

آنچه باید اشاره شود اینکه آقای هاشمی قبل از این گونه اظهارات، حداقل آن دسته از احکام صادره از سوی حضرت امام را که به فراموشی سپرده اند، مرور اجمالی نمایند تا این گونه سخنان، دستاویزی برای دشمنان ملت ایران و رسانه های بیگانه قرار نگیرد.

 

سوالی که آقای هاشمی رفسنجانی باید بدان پاسخ دهند این است که اگر منظور از این سخنان “زیر سوال بردن نهاد شورای نگهبان به بهانه عدم احراز صلاحیت سیدحسن خمینی است” آیا حضرت امام خمینی به قانون پایبند نبودند؟

آیا حضرت ایشان همواره نهادها و مراکز حکومتی و اشخاص و مسئولان را به رعایت قانون رهنمون نمی کردند؟

 

آیا خود آقای هاشمی پیشتر و در دوره های مختلف تایید شده شورای محترم نگهبان نبوده اند؟