تاریخ انتشار خبر: ۱ , فروردین, ۱۳۹۴ | ۱۱:۱۲:۱۱
کد مطلب : 78654

پرش‌ قیمت‌ها زیر سایه سکوت ستاد تنظیم بازار

تامین و ذخیره سازی نا مناسب میوه عوارض خود را بر خرید مردم در روز های پایانی سال گذاشت و علاوه بر افزایش قیمت و کمبود، مرکبات با کیفیت مناسبی به دست مصرف کنندگان نرسید.

 در آخرین روز سال ۹۳ بر خلاف وعده مسئولین تازه تنظیم بازار میوه شب عید در وضعیت مناسبی عرضه و مدیریت نشد. وزارت جهاد کشاورزی دولت یازدهم که بعد از سال‌ها ممارست دولت دهم برای در یافت مسئولیت تنظیم بازار پا بر بوته آزمایش گذاشته بود، از تنظیم بازار شب عید نمره قبولی نگرفت.بنا بر این گزارش از ماه‌ها قبل مسئولین بخش خصوصی در ارتباط کمبود مرکبات در سال جاری و لزوم تنظیم بازار شب عید از دو طریق واردات یا مدیریت عرضه به مسئولین دولتی بخش کشاورزی هشدارداده بودند زیرا درسال جاری به دلیل سرمازدگی نیمی از مرکبات شمال کشور از بین رفت.

منتقدین دولت در ماه‌های گذشته به دو دسته تقسیم می شدند دسته اول بازرگانانی که به دنبال واردات بوده و سنگ خود را به سینه می زدند اما دسته دوم دلسوزانی بودند که مرتبا به دولت درباره لزوم مدیرت صحیح و تنظیم بازار از طریق ذخیره سازی به موقع و مناسب مرکبات به دولت هشدار دادند اما با انگ دلالی و منفعت طلبی از میدان خارج شدند.

بنا بر بازدید میدانی خبرنگارتسنیم مردم از قیمت و کیفیت پرتقال و نارنگی عرضه شده در آخرین روز سال رضایت خاطر ندارند و بر خلاف وعده مسئولین در خصوص عرضه گسترده مرکبات، بسیاری از مصرف کنندگان برای تامین میوه مورد نیاز خود در تعطیلات عید به سراغ خرده فروشی ها رفتند. خرده فروشی‌هایی که امسال بدون دلیل مشخص در آخرین روزهای سال توسط ستاد تنظیم بازار از چرخه عرضه میوه شب عید حذف شدند.

قیمت هرکیلو گرم پرتقال به ۱۱ هزار تومان رسید

به دلیل کمبود میوه در میادین میوه و تره بار و عدم اختصاص جایگاه‌های موقت برای عرضه میوه شب عید، مغازه داران( اصناف) در سال جاری با نبود نظارت‌های لازم  حسابی جولان دادند و با دیدن حضور کمرنگ رقیب دولتی در بازار سود مناسبی از خرید و فروش آخر سال خود به دست آوردند به طوری که هر کیلو پرتقال مرغوب شمال(کوهستان) تا کیلوی ۱۱ هزار تومان خرید و فروش شد. پرتقالی که در فصل برداشت به قیمت کمتر از دو هزار تومان از باغدار خریداری شده بود.

بر این اساس هر کیلوگرم پرتقال تازه شمال که در شرایط مناسب و در سرخانه ذخیره شده، درخرده فروشی‌ها ۹ تا ۱۱ هزار تومان و هر کیلو گرم خیار گلخانه های ۴ هزار تومان، نارنگی ۶ هزار و ۸۰۰ تا ۸ هزار تومان، کیوی ۵۵۰۰ و سیب سفید و قرمز ۵۵۰۰ تومان به فرورش می رسد.

اتمام  پیش از موعد پرتقال طرح تنظیم بازار

بنا بر اعلام جهاد کشاورزی استان تهران  ۷ هزار تن سیب و پرتقال  به ترتیب با قیمت هر کیلوگرم ۲۵۰۰ و ۲۹۰۰ تومان برای مصرف شب عید ذخیره سازی شده است اما هنوز خرید مردم در آخرین روز سال که بیشترین میزان تقاضا وجود دارد تمام نشده بود که این پرتقال در تعداد زیادی  از ۳۸ مرکز عرضه میوه شب عید به پایان رسید و افرادی نیز که موفق به خرید پرتقال تنظیم بازار در روز‌های گذشته شدند پی ایستادن در صف را به تن خود مالیدند.

در میادین میوه و تره بار که میوه به قیمت مناسب تری در مقایسه با سطح شهر در حال عرضه است، هر کیلو گرم سیب قرمز ۲۸۵۰ تومان سیب سفید ۳ هزار تومان کیوی ۲۹۰۰ تومان نارنگی بندری ریز ۴۲۰۰ تومان، موز ۴۶۰۰ تومان، پرتقال شمال ۳۹۸۰، خیار بوته ای ۱۸۰۰، پرتقال والنسیای ریز(جنوب و تازه) ۴۴۰۰ تومان و آناناس ۷ هزار تومان به فروش می رسد.

آبرو‌‌‌داری سیب برای پرتقال!

بنا براین گزارش از آنجا که سال جاری سال آور سیب بوده و بیش از ۳ میلیون تن از این محصول در کشور تولید شده است امسال مشگلی بابت عرضه این محصول در میادین میوه و تره بار وجود نداشت و هر کیلو گر کیلوگرم از این محصول حداکثر ۳ هزار تومان خارج از طرح تنظیم بازار به فروش رسید. اما پرتقال که دولت برای عرضه هرکیلو گرم آن هزار تومان یارانه داده بود به دلیل زمان نامناسب ذخیره سازی  ونگهداری در انباهای غیراستاندارد (خارج از سردخانه)  تلفات بالایی داد و با کیفیت نامناسبی به دست مصرف کننده رسید به طوری که بیشتر پرتقال ذخیره شده امسال پلاسیده و طعم نامناسب داشت.

از طرفی نیز برخی از فروشندگان میادین نیز اقدام به سورت دوباره میوه کردند و محصولی که  در جعبه به دست مردم رسید از کیفیت یکسانی برخوردار نبود.

گفتنی است که وضعیت نامناسب عرضه میوه درشب عید در تمام خرده فروشی ها و میادین یکسان نبود و بسیاری از فروشندگان با انصاف در حد توان و ظرفیت عرضه، محصولات خود را به قیمت مناسب دراختیار مصرف کنندگان قراردادند اما این موضوع  پوششی بر کوتاهی سازمان‌های نظارتی و مسئول ایجاد نخواهد داشت.

منبع: تسنیم