تاریخ انتشار خبر: ۳ , شهریور, ۱۳۹۴ | ۰۳:۳۱:۱۹
کد مطلب : 100162
جناب مقتدایی،

پرونده خودروهای پلاک اروند را ببندید/خدمات دولت را طبقه بندی نکنید

اظهارات اخیر استاندار خوزستان در بازدید از دفتر خبرگزاری دولت در اهواز بهانه ای شد تا علی رغم میل باطنی به دلیل تقارن این ایام با هفته دولت چند خطی در نقد سخنان دکتر مقتدایی بنویسم.

به گزارش عصر آبادان ،وب سایت خبری رهیاب نیوز امروز در یادداشتی آورده است:
اظهارات اخیر استاندار خوزستان در بازدید از دفتر خبرگزاری دولت در اهواز بهانه ای شد تا علی رغم میل باطنی به دلیل تقارن این ایام با هفته دولت چند خطی در نقد سخنان دکتر مقتدایی بنویسم.
“مقتدایی با اشاره به ورود ۲۵ هزار دستگاه پلاک اروند به خوزستان از ابتدای امسال تاکنون افزود: هر چند استفاده از خودروهای پلاک اروند بیشتر برای خانوارهایی است که وضعیت اقتصادی متوسط به بالا را دارند اما استفاده از این خودروها در زیبا شدن چهره شهرها و خوزستان بسیار موثر است.”
این بخشی از گفتگوی جناب استاندار با خبرگزاری دولتی ایرنا می باشد که به نوعی باز هم به حمایت از تصمیم خود مبنی بر تردد خودروهای پلاک اروند در خوزستان پرداخته است مساله ای که ماهها خبر اول رسانه های استانی بود و البته واکنش های مختلف دولت را در پی داشت به گونه ای که حتی وزیر صنعت مخالفت قانونی خود را با این تصمیم اعلام کرد.
در این نوشتار بنا نداریم به گذشته برگردیم و دعوای زرگری استاندار با دولت را برای دریافت مجوز تردد خودروهای پلاک اروند در خوزستان بازخوانی کنیم بلکه دو نکته از اظهارات دکتر مقتدایی را دقیق تر بررسی خواهیم کرد.اولا:استاندار خوزستان می گوید استفاده از این خودروها بیشتر برای خانوارهایی است که وضعیت اقتصادی متوسط به بالا دارند.

*به عنوان اولین سوال ،جناب استاندار آیا پیوست فرهنگی اجتماعی این مساله را با توجه به اینکه غالب جمعیت استان خوزستان از لحاظ معیشتی متوسط و ضعیف هستند لحاظ کرده اید؟
*برای سرویس دهی رفاهی به طبقات ضعیف و متوسط چه اقدام موثری در کوتاه مدت و میان مدت انجام داده اید؟
*جلوگیری از مهاجرت نخبگان به واسطه ایجاد ظرفیت های رفاهی بهانه ای بود که بارها برای انجام چنین اقداماتی مطرح شده است،ولی جناب استاندار آیا لوکس گرایی شما که به کام طبقات مرفه است شکاف طبقاتی را دامن نمی زند و موجب ایجاد عقده های فروخورده در طبقات ضعیف جامعه که نخبگان نسل های آینده از دل آن بیرون می آیند نمی شود؟
*تمرکز بر اجرای طرح های ویژه برای طبقات خاص به جای پرداختن به پروژه هایی که منفعت عمومی دارند نتایجی را در برخی کشورها برجای گذاشته است که استاندار محترم خوزستان از آن بی خبر نیستند!

ثانیا:دکتر مقتدایی می گوید:استفاده از خودروها در زیبا شدن چهره شهرها و خوزستان بسیار موثر است!

*ظهر امروز یکی از دوستان دلسوز تصاویری از وضعیت نامطلوب برخی مناطق حاشیه ای اهواز در یکی از شبکه های اجتماعی ارسال کردند که قطعا نماینده دولت در استان خوزستان از این شرایط باخبر هستند ،سرکشی ایشان به این مناطق نیز گواهی بر این مساله است لکن سوال اینجاست، جناب استاندار چانه زنی و دعوای شما با مرکز برای دریافت مجوز تردد خودروهای لوکس موجب زیباتر نشان دادن چهره خوزستان است یا دعوای شما برای تامین اعتبارات عمرانی جهت رفع محرومیت در مناطق حاشیه ای و کمتر برخوردار، فرض کنید چند خودروی مدل بالا که شما اسامی آن ها را بهتر می دانید هم به این مناطق کم برخوردار که  از آسفالت و فاضلاب مناسب برخوردار نیستند تردد کنند، اینگونه چهره شهر زیبا می شود؟
*دوست خوش ذوقی چه راست می گفت  که چهره خوزستان بدون گردوغبار زیباست و اگر نیمی از این دعوای خودروهای پلاک اروند را با مرکز، جناب استاندار برای بحران گردوغبار هزینه می کرد و اینگونه سینه سپر ابتکار نمی شد شاید حداقل در حوزه خدمات دهی در زمان وقوع بحران گردوغبار امتیاز بیشتری از دولت می گرفتیم و چه بسا خوزستانی زیباتر داشتیم.

پی نوشت:
*داشتن خودروی لوکس هیچگونه ایراد قانونی وعرفی ندارد و هر فرد حقیقی در جامعه بر اساس توان مادی که دارد می تواند از امکانات برخوردار شود ولی قصه دولت فرق می کند چرا که نسبت به تمام اقشار جامعه وظیفه دارد نه قشر و طبقه ای خاص ،به زبان ساده تر حاشیه نشین ها مثل دیگر مناطق حق داشتن آسفالت و آب و فاضلاب مناسب دارند و این مساله باید اولویت نماینده عالی دولت در استان باشد نه اینقدر وقت صرف کردن برای لوکس نشینان!