تاریخ انتشار خبر: ۲۶ , آذر, ۱۳۹۳ | ۲۲:۲۷:۰۳
کد مطلب : 60083

پروژه ارسال DNA انسان به ماه قطعی شد

با جمع آوری نزدیک به یک میلیون دلار آن هم تنها در مدت ۳۰ ساعت پروژه ارسال کاوشگر روباتیک به ماه برای حفاری در آنجا و جاسازی کردن نمونه هایی از DNA انسانها به زودی رنگ واقعیت به خود می گیرد.

این پروژه که با نام Lunar Mission One فعالیت خود را آغاز کرده از سوی تیمی متشکل از دانشمندان و مهندسان در انگلیس هدایت می شود. آنها امیدوار بودند که در صورت تأمین هزینه های لازم به زودی کاوشگر روباتیکی را راهی ماه کرده تا در آنجا ضمن انجام برخی حفاری ها کپسولهای حاوی DNA افراد متقاضی را نیز قرار دهد.

اما در کمال شگفتی و درحالی که تنها چند روز از اعلان کلی این ایده می گذشت حدود یک میلیون دلار از سراسر جهان به عنوان کمک تحقیقاتی به این پروژه سرازیر شد و بدین ترتیب به زودی عملیات اجرایی این پروژه آغاز می شود.

تاکنون بیش از ۶۸۰۰ تن از سراسر جهان حمایت خود را از این پروژه اعلام کرده اند و گفته می شود شمار آنها همچنان روبه افزایش است.

بر اساس اعلام مدیران این پروژه، افرادی که به این ایده کمکهای مالی اعطا می کنند شانس آن را خواهند داشت تا کپسول های زمان شخصی خود را که حاوی نمونه هایی از DNA آنهاست به ماه ارسال کنند تا در زیر خاک آن دفن شود.

از جمله افرادی که از این پروژه اعلام حمایتهای مادی و معنوی کرده اند می توان به برایان کاکس و استفان هاوکنیگ فیزیکدانان سرشناس انگلیسی اشاره کرد.

هاوکینگ پس از جمع آوری سریع بودجه مورد نیاز برای عملیاتی شدن این ایده گفت: امروز آنها به چیزی رسیده اند که می تواند نخستین گامها به سوی میراث ماندگار اکتشافات فضایی تلقی شود.