تاریخ انتشار خبر: ۸ , شهریور, ۱۳۹۳ | ۱۵:۲۴:۱۳
کد مطلب : 42411

پروژه ضدایرانی «گلاب» در راه اکران+پوستر

با انتشار تریلر و پوستر فیلم ضد ایرانی «گلاب» در شبکه های آنلاین، این فیلم به زودی اکران می‌شود.

مهر: با انتشار تریلر و پوستر فیلم ضد ایرانی «گلاب» در شبکه های آنلاین، این فیلم به زودی اکران می‌شود.

به گزارش ونیتی فر، جان استوارت که تابستان سال پیش را صرف کارگردانی اولین فیلمش با موضوعی ضدایرانی کرد، اکنون تریلر این فیلم را منتشر کرده و آن را امروز در جشنواره تلوراید برای اولین بار اکران می‌کند.

میزبان دیلی شوی آمریکا، فیلم جدیدش را با تمرکز بر موضوع دستگیری مازیار بهاری روزنامه نگار ایرانی نیوزویک در ماجراهای پس از انتخابات ساخته است.

پروژه ضدایرانی «گلاب» در راه اکران+پوستر

در فیلم «گلاب» گائل گارسیا برنال در نقش بهاری ظاهر شده است که پس از انتخابات به مدت ۱۰۰ روز زندانی بود.

استوارت در روزهای اخیر به شدت برای این فیلم تبلیغ می کند. او گفته است فیلمش را جی.جی آبرامز و ران هاوارد که برای فیلمنامه به او کمک فکری داده بودند،  دیده‌اند و به شدت از آن تعریف کرده‌اند.

سایت ورایتی نیز درباره این فیلم نوشته است: سختی‌های شدیدی که مازیار بهاری روزنامه‌نگار ایرانی کشید – که ۱۱۸ روز به اتهام جاسوسی در زندان به سر برد – در فیلم «گلاب» جان استوارت فیلمنامه‌نویس و کارگردان با مهارت و هوش تحسین‌ برانگیزی روی پرده‌های بزرگ آورده شده است؛ درامی که متناوبا محزون و به طور تیره‌ای مضحک است و از نظر جغرافیایی در بعضی از همان مکان‌هایی اتفاق می‌افتد که فیلم «آرگو» (فیلمی که در نهایت با آن مقایسه خواهد شد) اتفاق افتاده بود، اما از تمام جنبه‌های دیگر کاملا متفاوت است. این فیلم که قسمت بزرگی از آن بین دو شخصیت بهاری (با بازی گائل گارسیا برنال) و بازجویی رخ می‌دهد که او را در معرض بازی‌های ذهنی خردکننده می‌گذارد، اولین ساخته سینمایی بی‌پروای استوارت که از بازیگری‌های فوق‌العاده‌ای نیز بهره می‌برد، هم نمایشی تکان‌دهنده از تحمل انسانی است و هم یادآوری است از خطرهایی که روزنامه‌نگاران در جستجوی حقیقت با آن‌ها روبرو می‌شوند؛ البته تمام این‌ها هست منهای نمایش‌ها و پرچم‌ تکان دادن‌های فیلم مردم‌گرای برنده اسکار ساخته بن افلک.

در تریلر ۲ دقیقه ای و ۲۶ ثانیه یا فیلم که پخش شده است، صحنه هایی مستند از حضور مردم در خیابان ها برای شرکت در انتخابات ۱۳۸۸ نیز به کار رفته است و بخش هایی نیز از روزهای زندان بهاری با بازجویش تصویر شده است.

استوارت در سال ۲۰۱۳ به مدت سه ماه از برنامه «دیلی شو» کناره‌گیری کرد تا بتواند این فیلم را کارگردانی کند. فیلم «گلاب» اقتباس سینمایی از کتاب خاطرات «بعد آن‌ها سراغم آمدند: داستان عشق، اسارت و بقای یک خانواده» است که توسط مازیار بهاری روزنامه نگار و ایمی مولوی نوشته شده است. این کتاب خاطرات داستان دستگیری بهاری در سال ۲۰۰۹ و در حین پوشش خبری او از انتخابات ریاست جمهوری دوره قبلی در ایران را تعریف می‌کند. بهاری در خیابان دستگیر و ۱۱۸ روز بازداشت شد.

آشنایی استوارت با بهاری به پیش از دستگیری او باز می‌گردد. بهاری پیش از دستگیری‌اش در برنامه «دیلی شو» استوارت حاضر شده بود تا درباره ایران صحبت کند. هنگام دستگیری، همین مصاحبه او به عنوان یکی از مدارک همکاری‌اش با جاسوس‌های غربی مطرح شد. استوارت باز هم به داستان بهاری پرداخت و بعد از آزادی او از زندان، بهاری را باری دیگر در برنامه‌اش حاضر کرد تا بتواند درباره اتفاقاتی که برایش افتاده بود صحبت کند.

در این فیلم شهره آغداشلو نیز در نقش مادر بهاری ایفای نقش کرده است.

این فیلم همچنین در فستیوال بین‌المللی فیلم تورنتو نمایش داده خواهد شد و بعد از آن هم از روز هفتم ماه نوامبر (۱۶ آبان) به طور سراسری در سینماهای آمریکا اکران شود.

جشنواره تلوراید از ۲۸ اوت تا اول سپتامبر (۷ تا ۱۰ شهریور) برگزار می شود و جشنواره تورنتو کار خود را از ۴ سپتامبر آغاز می کند.

غرب همواره از ابزار سینما برای ارائه چهره‌ای مخدوش از ایران و جمهوری اسلامی استفاده کرده است. حمله یک سویه و با اطلاعات غلط به ساختار اجتماعی – سیاسی ایران و ارائه مطالبی غلط و مخدوش از سیاست‌های همیشگی هالیوود بوده است و مهم ترین رویکرد آنها در فیلم «ارگو» بود که اسکار را هم در اختیار بن افلک قرار داد.