تاریخ انتشار خبر: ۱۰ , تیر, ۱۳۹۴ | ۱۷:۵۱:۲۶
کد مطلب : 97653

پنج دلیل آمریکا برای حمایت از توافق با ایران

مخالفان توافق هسته‌ای پیشنهادی جایگزین برای محدود کردن برنامه هسته‌ای ایران ارائه نمی‌دهند اما برخی معتقدند به ۵ دلیل عمده باید از توافق هسته‌ای با ایران حمایت کرد.

پنج دلیل آمریکا برای حمایت از توافق با ایران چیست؟ سی‌ان‌ان در مطلبی به بررسی موضع مخالفان و موافقان توافق هسته‌ای ایران پرداخته است. در این یادداشت مخالفان توافق با وجود انتقاد از دولت آمریکا و تلاش برای سنگ‌اندازی در این مسیر راه‌حل و پیشنهادی جایگزین را برای محدود کردن توافق هسته‌ای ایران ارائه نمی‌دهند.

اما به اعتقاد نویسنده ای یادداشت ۵ دلیل برای حمایت از توافق هسته‌ای ایران  و ۱+۵ وجود دارد. دو هدف عمده  این توافق ممانعت از دستیابی ایران به بمب هسته‌ای و جلوگیری از ایجاد یک جنگ خطرناک با ایران است. بازرسی‌ها از تاسیسات هسته‌ای ایران عملا ساخت بمب برای ایران را غیرممکن خواهد ساخت.

از سوی دیگر  این توافق احتمال آغاز یک جنگ با ایران را از بین خواهد برد زیرا درصورت شکست مذاکرات توانایی برنامه هسته‌ای ایران به تهران اجازه خواهد داد تا به گزینه تسلیحات نظامی نزدیکتر شود. این مسئله باعث افزایش احتمال حمله نظامی اسرائیل و آمریکا به اهداف ایران و به تعویق انداختن سرعت رشد برنامه هسته‌ای ایران برای چندین سال خواهد شد.

به اعتقاد نویسنده نتیجه دیگر توافق باعث ایجاد فضایی آزاد برای جوان در ایران خواهد شد که همواره به دنبال تغییرات سیاسی و اصلاحات فرهنگی در کشور خود هستند.

دلیل چهارم برای حمایت از این توافق فعالیت گروهی با نام داعش در منطقه خاورمیانه است که برای هر دو کشور ایران و آمریکا تهدید به شمار می‌رود. با وجود این تهدید مشترک هیچ یک از طرفین قصد توسعه همکاری برای مقابله با این گروه را تا زمان حل اختلافات هسته‌ای خود ندارند.

آخرین دلیل حمایت از این توافق این است که حل اختلافات هسته‌ای با ایران می‌تواند گزینه‌های بیشتری را در منطقه مقابل آمریکا قرار دهد و دیگر نیازی به تکیه به کشورهای سرکوبگر عربی مانند عربستان به هر بهایی نیست. همانطور که جرمی شاپیرو و ریچارد سوکولسکی اخیرا به آن اشاره کرده‌اند توافق ایران الزاما به معنی رفع تمام اختلافات میان ایران و آمریکا نیست بلکه می‌تواند به معنی پایان اعتماد یکجانبه آمریکا به عربستان باشد.

منبع: تسنیم