تاریخ انتشار خبر: ۲۳ , مرداد, ۱۳۹۳ | ۲۱:۱۵:۰۰
کد مطلب : 37885
یادداشت:

پوشش زنان و دختران در آبادان و خطر انحطاط اخلاقی در جامعه / این شهر ، نه آن شهر است…

عصر آبادان: پوشش زنان ، امروز یک ضرورت جدی است.خطرهای انحطاط اخلاقی جامعه مدت هاست به گوش رسیده است و هنوز چاره ای موثر برای رفع آن ، اندیشیده نشده است و عده ای به ظاهر مسلمان ، نسخه ی کنسرت! را برای شفای این درد پیچیده اند.

abadan-hejab1

آقایان متولی فرهنگ شهر من ، خودم شرمم آمد بنویسیم آنچه را هرروز مردم می بینند و می شنوند. اینجا آبادان و این شهر من نیست . بلکه ، محصول اهمال متولیان فرهنگی شهری است که سالیان سال، در تقابل با هجمه بزرگ غربکه هدفش بی غیرت کردن مردان و بی حیایی زنان است، یک برنامه ریزی مدون ندارند و در کنار این همه جشنواره ها و همایش  های دائمی  که حاصلی برای فرهنگ شهر من ندارد ، به ترویج فرهنگ بومی وقعی نمی نهند.

بدون تردید یکی از خطراتی  که امروز احساس می شود موضوع فرهنگ غالب جهانی است که متاسفانه در حال شکل گیری است و فرهنگ های بومی وارزش های دینی را کم کم به ورطه نیستی می کشاند!! فرهنگ هایی که روزی مایه وحدت ملت ها ، اقوام و ملل بود و اتحاد فرهنگی را موجب می شد با این عرصه شکل گرفته جهانی ، رو به نابودی هستند.

آنچه روشن است اینکه نسل جدید در صورت عدم برنامه ریزی مناسب  به سرعت با زبان ، گویش بومی ، ضرب المثلها ، آداب و رسوم ، شیوه های معیشتی و زندگی ، گفتار و کردارو از همه مهم تر شیوه زیستی خود دور می شوند و با شهر و فرهنگ خود بیگانه می شوند و به قول مرحوم جلال آل احمد ،  «چون ذره ای معلق در هوا می شود».

در فرهنگ بومی توجه ویژه ای به زن و کرامت آن شده و نوع پوشش ، جایگاه ، حقوق زن در آن حفظ گردیده است .این بدین خاطر است که فرهنگ بومی ما از اسلام وشریعت، تاثیر گرفته است.در فرهنگ بومی اثرگذاری و نقش آفرینی در اجتماع تنها مختص مردان نبوده بلکه زنان نیز باید در این عرصه حضور داشته باشند. حضور زنان در جامعه نه یک حق بلکه یک تکلیف است زیرا خداوند در قرآن زنان و مردان را بدون قائل شدن تفاوت به حضور در اجتماع و نقش آفرینی فراخوانده است.
زنان محجبه ، مروج  فرهنگ بومی و ایرانی اسلامی هستند و با تربیت فرزندان رشید و موفق از نابودی فرهنگ و حاشیه دار شدن  اصالت مردم یک جامعه جلوگیری خواهند کرد . بنابراین باید برای ورود بیش از پیش آنها به عرصه اجتماع ، بسترسازی شود.
اما در کنار این همه مقوله مهم در فرهنگ بومی خبری از اهمیت دادن به آن توسط دستگاه های فرهنگی شهر وجود ندارد . متولیان این دستگاه ها به جای توجه به مسئله مهم حجاب و عفاف که دغدغه اصلی مردم  می باشد به فکر برگزاری جشنواره ها و کنسرت ها یی هستند که اسمش را نیز برنامه فرهنگی می گذارند .

باید از متولیان دستگاه فرهنگی پرسید اصلا چقدر با فرهنگ بومی آشنا هستند و تا چه اندازه دغدغه دین داری مردم را دارند. اگر جواب این سوال داده شود آن وقت سطح مطالبه جامعه از آنان مشخص خواهد شد و معلوم خواهد شد آیا دلی برای این فرهنگ و آشفته بازاری که سیاسی بازی های آلوده کشور بر سر مردم آورده است،خواهد سوخت یا نه.

پوشش زنان ، امروز یک ضرورت جدی است.خطرهای انحطاط اخلاقی جامعه مدت هاست به گوش رسیده است و هنوز چاره ای موثر برای رفع آن ، اندیشیده نشده است و عده ای به ظاهر مسلمان ، نسخه ی  کنسرت!  را برای شفای این درد  پیچیده اند.

ربیعی/عصر آبادان

 1. علیرضا می‌گه:

  وقتی یکی از مسئولین … (آن مبارز چریکی حافظ قرآن ) بجای اینکه حرفی برای مردم داشته باشدبی شرمانه صحبت از شیک پوشی آبادانی ها می کند
  وقتی در اتاق حضرات مسئولین فقط و فقط به روی شیک پوشان و گشاده رویان باز است
  وقتی مسئولین بانکها تو را فاقد اهلیت برای ضمانت میدانند و آن شیک پوشان را بدون تردید محق!
  وقتی معاونینی که سالهاست بر ادعای خداپیغمبری دم میزنند و با دیدن تو یاد سالهای جنگ می افتند و تحریم را بهانه قرار می دهند و در عوض با دیدن آن شیک پوشان گل از گل کریهشان (خنده ای که از روی هوس باشد همان به که لیاقت چنین جملاتی گردد-پوزش می طلبم)می شکفد و یاد ایام جوانی و دوره قبل از انقلاب به سرشان!
  وقتی ها زیادند برادر
  سرتان سلامت
  چادری در آبادان بودن یعنی لیاقت یعنی شرافت یعنی غرور یعنی با خانواده بودن
  و دورد بر شیر زنان و بانوان محجبه و با شرف که در صف اول جهاد هستند

 2. رضا می‌گه:

  وای حالتون رو گرفتن دخنر پسرای آبادان همیشه خوشتیپ بودن شما متحجرین که لباستون هم نمیشورین