تاریخ انتشار خبر: ۱۲ , اسفند, ۱۳۹۳ | ۱۳:۲۹:۲۶
کد مطلب : 75594
در حال به روز رسانی//

پیام آیت الله سبحانی به کنگره/شاهوارپور:هیچ نیروی متخاصمی جسارت نزدیک شدن به مرز ایران را ندارد/نقدی: نسل امروز ما ذره ای در مقابل استکبار عقب نشینی نخواهد کرد

بزرگداشت یکصدمین سال جهاد عشایر عرب در مقابل استعمار انگلیس و همچنین کنگره شهدای عشایری از ساعتی دیگر با حضور سران کشورهای عراق، یمن، عمان، سوریه، لبنان و اردن در مجموعه فرهنگی فجر اهواز آغاز می شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا، سردار حسن شاهوارپور فرمانده سپاه استان خوزستان در گفتگو با خبرگزاری بسیج، با اشاره به برگزاری کنگره شهدای عشایری اظهار داشت: بزرگداشت یکصدمین سال جهاد عشایر عرب در مقابل استعمار انگلیس و همچنین کنگره شهدای عشایری از ساعتی دیگر با حضور سران کشورهای عراق، یمن، عمان، سوریه، لبنان و اردن در مجموعه فرهنگی فجر اهواز آغاز می شود.

فرمانده سپاه استان خوزستان در ادامه با بیان اینکه سردار نقدی رییس سازمان بسیج مستضعفین سخنران اصلی این کنگره است افزود: آیت الله جزایری امام جمعه استان اهواز از دیگر سخنرانان بزرگداشت یکصدومین سال شهدای عشایری عرب در مقابل استعمار انگلیس خواهد بود.

وی در پایان اعلام کرد طی این مراسم پیام آیت الله سبحانی مرجع عالیقدر شیعیان به کنگره شهدای عشایری قرائت خواهد شد.

همچنین در این مراسم از کتابهای فتواهای جهادی فقه های شیعه در قرن اخیر، حماسه جاوید و مقاومت اسلامی عشایر عرب خوزستان در برابر انگلستان به قلم آیت الله دکتر محسن حیدری رونمایی می شود.

 

 

پیام حضرت آیت الله العظمی سبحانی به کنگره ی بین المللی جهاد عشایری خوزستان؛

جهاد در راه صیانت وطنِ اسلامی از دستبرد بیگانگان، یک وظیفه الهی است

پیام مرجع بزرگوار تشیع حضرت آیت الله العظمی سبحانی به کنگره ی بین المللی جهاد عشایری خوزستان در ادامه می خوانید:

بسم الله الرحمن الرحیم

عشایر غیور، یا دژهای شکست ناپذیر کشور

جهاد در راه صیانت وطنِ اسلامی از دستبرد بیگانگان، یک وظیفه دینی و الهی است، و از نظر روایات یکی از در های بهشت به شمار می رود، آن جا که امیرالمومنین علیه السلام در این مورد می فرماید: «إِنَّ الجِهادَ بابٌ مِن أَبوابِ الجَنَّهِ فَتَحَهُ اللّه‏ُ لِخاصَّهِ أَولیائِهِ» از کلام مولی الموحدین علیه السلام استفاده می شود: جز اولیاء الهی برای همگان، توفیق ورود از این باب الله نیست.

بر خلاف اندیشه غربی ها، آن چه که در اسلام وارد شد، جهادِ در راه خداست. یعنی کوشش در نشر ارزش ها و سعی در حفظ نوامیس اسلام، و جلوگیری از سلطه بیگانگان بر سرنوشت مسلمانان.

تاریخ ایران زمین یک مساله را به صورت قطعی روشن ساخته است و آن این که در هر زمانی که دشمنان دست تطاول برآن دراز نموده اند، عشایر غیور کشور در خط مقدم دفاع بوده اند و دست رد بر سینه بیگانگان زده اند.

سرزمین خوزستان، سرزمین نفت خیز و دارای ذخایر ارزشمندی است، که پیوسته مطمح نظر بیگانگان بالاخص پیر استعمار انگلستان بوده است، و پیوسته به عناوین گوناگون در صدد ایجاد سلطه بر این منطقه می باشد و علماء و مراجع پیوسته از وجود نیرو های عشایر جان بر کف در حفظ منطقه بهره گرفته اند.

در سال ۱۹۱۴ میلادی، برابر ۱۲۹۳ شمسی منطقه خوزستان به وسیله نیرو های نظامی انگلیس اشغال شد، تا آن جا که ناوگان جنگی این کشور استعمارگر، به اهواز رسید. تنها مقاومتی که در برابر متجاوزان انگلیسی انجام گرفت، جهاد عشایر عرب خوزستانی بود. و محرک آنان بر جانفشانی، فتوای مرجع وقت مرحوم آیت الله العظمی سید محمد کاظم یزدی قدس سره بود و این فتوا به وسیله روحانیون محل در میان عشایر منتشر شد و سدّی در مقابل متجاوز قرار گرفت.

البته این جان برکفان به این آسانی بر هدف مقدس خور دست نیافتند، بلکه در این راه، قربانی های ارزشمندی را تقدیم کردند که سرانجام به بیرون راندن این نیرو از این منطقه منجر شد.

اینک ما در اینجا متن تلگرام آیت الله یزدی را منعکس می کنیم که در آن، عشایر را به لزوم دفاع از سرزمین اسلامی فراخوانده است. در بخشی از این پیام آمده است:«پاسداری از کیان اسلام و دفاع با جان و مال از مرز های اسلامی در برابر یورش کافران، از اولویت بالایی برخوردار است». آنگاه به امیر آن روز خوزستان خطاب می کند که:«شما در مناطق مرزی کشور هستید حفظ آن از حمله کافران از واجبات است همان گونه که این تکلیف بر سایر عشایر آن منطقه لازم و واجب می باشد»

تاریخ ۱ محرم ۱۳۳۳ اول آذر۱۲۹۳ «محمد کاظم طباطبایی».

وی به این پیام اکتفا نکرد. هیاتی از علما بزرگ نجف را به سرپرستی فرزند ارشدش سید محمد طباطبایی به منطقه اعزام کرد، تا عشایر منطقه را بر این امر تشویق و وادار کند.

این نخستین بار نیست که یک مرجع مردم را به دفاع از کیان اسلامی دعوت می کند:

در سال ۱۳۰۸ هجری قمری نیز مرحوم میرزای بزرگ شیرازی با فتفای تاریخی خود سلطه پیر استعمال را بر اقتصاد ایران قطع کرد. قبل از او نیز مرحوم سید محمد مجاهد مولف کتاب المناهل در تاریخ ۱۲۴۱ فتوای جهاد با اشغالگران شمال کشور را صادر کرد.

در این جا به نکته ای اشاره می نماییم : جوانان عزیز عرب، کلیه عشایر غیور منطقه، یکی از افتخارات شما این است که این منطقه را که دژ استوار ثقلین است، پیوسته معزّز داشته اید و پرچم ولایت را در سراسر منطقه اهتزاز در آورده اید.

اکنون دشمن از راه دیگر وارد شده است. او می خواهد به جای اشغال مرز های زمینی به مرز های ایمانی جوانان شما تجاوز کند و نعمت ولایت را از آنان بگیرد تا راه برای سلطه مجدد او فراهم گردد.

از عزیزان درخواست می شود، با هوشیاری کامل از نفوذ افکار داعشی ها که نوزادان وهابیت هستند، جلو گیری نموده و مطمئن باشند که این ها سربازان خط اول استعمارند که در لباس نفاق و تظاهر به« دلسوزی برای عشایر عرب» فعالیت می کنند.

ان شاء الله همگان در پناه قرآن و عترت سر فراز و پاینده و پایدار باشید و از مسؤلان منطقه خواهانم در تمام مراحل از جوانان بومی بهرمند شوند و بدانند این ها پشتیبان کشورند و شما هم باید خدمتگزار صمیمی آن ها باشید.

در پایان از همین راه دور سلام خود را به کلیه حاضران در این همایش بالاخص حضرت آیت الله جزایری دامت برکاته تقدیم می دارم و از فرزند عزیز روحانیم حجت السلام و المسلمین جناب آقای حاج شیخ محسن حیدری سپاسگزارم نه با حمایت و ارشاد نماینده‌ی ولی فقیه در استان، این فضای روحانی و علمی و همگانی را فراهم آورده است، و توفیق همگان را به ویژه فرماندهان بسیج کشور و استان خوزستان و دیگر مدیرانی که در برپایی این کنگره، همکاری داشته اند، از خداوند متعال خواهانم.

جعفر سبحانی

۱۶ ربیع الثانی /۱۴۳۶ ه.ق

۱۲/اسفندماه/ ۱۳۹۳/ه.ش

 

 

سردار حسن شاهوار پور در کنگره بین المللی شهدای واقعه:

هیچ نیروی متخاصمی جسارت نزدیک شدن به مرز ایران را ندارد

سردار حسن شاهوار پور فرمانده سپاه حضرت ولیعصر استان خوزستان در کنگره بین المللی یکصدمین سالگرد شهدای واقعه جهاد عرب خوزستان با اشاره به تبعیت پذیری مردم خوزستان و به خصوص عشایر از اوامر و فرمایشات رهبر معظم انقلاب اظهار داشت: اگر باز هم به مرزهای جمهوری اسلامی ایران تهدید یا هجمه ای وارد شود، این عشایر غیور باز هم همانند دوران دفاع مقدس در صحنه ها حضور خواهند یافت، عشایر خصوصا در مرزها برای مقابله با دشمنان همیشه حرفی برای گفتن دارند.

وی در ادامه داد: هر متجاوزی با هر لباسی قصد تهدید انقلاب ما را داشته باشد، عشایر عرب، لر و کرد با همدلی در کنار یکدیگر در مقابل این دشمنان ایستادگی می کنند.

سردار شاهوار پور با بیان اینکه روحیه برادری و همدلی عشایر و جبهه بسیار قوی در برابر استکبار ایجاد کرده است، افزود: همدلی و وحدت عشایر عاملی موثر در مواجهه این قشر جامعه با دشمنان انقلاب است.

وی در پایان گفت: به امید روزی که همه مسلمانان در کنار یکدیگر در مسجد الاقصی اقامه نماز کنند و آن روز یعنی روز نابودی رژیم غاصب صهیونیسم که بسیار نزدیک است.

 

 

سردار نقدی: نسل امروز ما ذره ای در مقابل استکبار عقب نشینی نخواهد کرد

سردار محمدرضا نقدی- رییس سازمان بسیج مستضعفین- در حاشیه برگزاری کنگره بین المللی یکصدومین سالگرد جهاد عشایر عرب در جمع خبرنگاران گفت: یکصد سال پیش انگلیس مستکبر با طمع به ذخایر نفت ایران به جنوب کشور حمله ور شد و این عشایر خوزستان بودند که با سلاح های بسیار ساده همچون چوب و چماق به جنگ استکبار پیر رفتند و یک شکست تاریخی نصیبش کردند.

وی با بیان اینکه مبنا و حجّت عشایر برای مبارزه با استکبار فتوای ولی فقیه زمان شان بود افزود: انقلاب اسلامی ایران نیز ریشه همین مقاومت عشایر در یکصد سال پیش دارد چرا که هر دو بر مبنای ولایت ولی فقیه شکل گرفته اند.

رییس سازمان بسیج مستضعفین ادامه داد: امروز شاهد حماسه مردم یمن و عراق هستیم. اینها نیز یک منشا دارند و آن فتوای مرجعیت برای مبارزه با متجاوزان و ظالمین است.

وی در پایان با تاکید بر پایبندی نسل جوان بر آرمان های انقلاب گفت: نسل امروز ما ذره ای در مقابل استکبار عقب نشینی نخواهد کرد.

 

 

در حال تکمیل …

انتهای پیام/ف